čtvrtek 27. února 2025

Pro cvrlikáčky do hnízd vyčesávám srst

Už jsem to tu párkrát zmiňovala, ptáčci si vystýlají hnízda krom jiného i srstí zvířat. Kdysi jsem nabízela i vlasy, ale už to nedělám - proč - PROTOŽE. Takže jen vyčesávám naše bezpečně krátkosrsté psy a mizí to rychle :). Dávám to na dvoreček v kouli, co jsme měli na seno pro Karla Bílou Pacinku :).

Naši dárci :).

Karla Bílou Pacinku mi smazali s blogem cézet, tak jen vzpomínka tady :).

neděle 23. února 2025

Ella Hana Šamánková - KOMUNIKACE SE ZVÍŘATY

Další krásné povídání...
Ella Hana Šamánková - KOMUNIKACE SE ZVÍŘATY


Zdroj: YouTube Skutečný život

Borovicová fermentovaná limonáda

Letošní zimu na mne vyskakoval recept na limonádu z borovicového jehličí. Všude. Na FB, na Instagramu, na Threads... tak jsem to nemohla nechat ležet ladem.

Omýt jehličí, zalít převařenou vlažnou vodou, přidat med. Zavřít a nechat pracovat. Po dvou dnech prý odpustit vzniklý plyn, zavřít a ještě nechat, čtyři dny prý celkem.
Tak uvidíme. Zatím naloženo :).

Jen pro úplnost zkopíruju význam borovice pro lidské zdraví.
Jehličí z borovice v sobě ukrývá velké množství vitaminu C a také kyselinu šikimovou, ze které se vyrábí například lék proti ptačí chřipce.
„Borovicové jehličí je vynikající antivirotikum s velkým množstvím vitaminu C. Antivirové účinky jehličí jsou vědecky prokázané. A teď v zimě má jehličí dokonce pětkrát více vitaminu C než v teplejších měsících roku. Zpracování je velmi jednoduché,“ tvrdí bylinkářka Radka Svatošová.

sobota 22. února 2025

Těstoviny s rajčatovým sugem se smetanou

Taková rychlovka, ale povedla se Jardíčkovi.
Cibule, pár stroužků česneku na oliváči lehce do změknutí + drcená rajčata, pomalinku dusíš a dusíš a dusíš, až to zredukuješ na polovinu, oregáno, pak asi deci smetany, pomalinku "zmetku zmetku"*** necháš to probublat, až to trochu zhoustne "hodnej"***, pak smícháš hrst nastrouhaného tučného sýra 45 %, zakapat kvalitním olejem, když máš chuť. Těstoviny a navrch sýr.
*** Opět při diktování receptu komunikace s Bertíčkem :).

Polévka čočková smetanová

Jardíčkova, moc moc dorá. Namočená čočka, studené vody podle oka, mrkev na kostičky, cibule na proužky, pár stroužků česneku, 2 lžíce rajského protlaku, oregáno. Vaří a vaří a vaří, třičtvrtě hodinky, aby to zhoustlo, pak trochu smetany, už jen krátce povařit. V půlce vaření cca posolit.

neděle 16. února 2025

Čočka s kořenovou zeleninou s vajíčkem a salátkem

Uvařil Jardíček čočku. Propláchnutou zelenou s trochou oleje v dvojnásobném množství vody 20-25 minut pomalu vařit, v polovině osolit a pak v případě potřeby slít. Na oleji cibule a kořenová zelenina na kostičky, zasmahnout do barvy, pak lehce podlít, vydusit, přidat lžíci octa a zamíchat do čočky.

Že protože klíčíme, tak i naklíčená čočka šup na talíř :).
Salátek z pekingského zelí - sladkokysele (cukr ocet sůl).

A další den jsem si to malinko vytunila drcenými rajčátky a naklíčeným mungem, na vajíčko jsem použila Piccante, mňam.

A zbylo ještě na jednu porci - zase s rajčaty jsem si to a s Piccante a osmaženou cibulkou a naťující bílou ředkví :).

Polévka kapustičková

Jardíčkova a pokaždé jinak :).
Cibule na másle, pak brambora na kostičky, kurkuma, kmín, zalít, pár kapustiček, po 5 minutách je vyndat, nakrájet, lžíce mouky ve sklence mléka, 10 minut povařit, vrátit kapustičky a ještě 10 minut.

sobota 15. února 2025

Vajíčková pomazánka again and again

1. Potřebuju bílkoviny, když jsem vypustila z jídelníčku maso.
2. Vajíčka máme nádherná domácí od kamarádky Janinky. Tam se pipulky mají snovsky.
3. Jardíčkovi chutná, tak si ji/mi dělá poměrně často. Proto není potřeba recept :).

Recept je vlastně tady, velice jednoduché to je - a moc moc nám chutná :).


Kdyby někdo nutně potřeboval, tak už byla tady:
https://zelene-stripky.blogspot.com/2022/07/vajickova-pomazanka.html
https://zelene-stripky.blogspot.com/2016/04/vajickova-pomazanka-s-medvedim-cesnekem.html
https://zelene-stripky.blogspot.com/2016/11/vajickova-pomazanka-vegetarian.html
https://zelene-stripky.blogspot.com/2016/11/vajickova-pomazanka-na-opecenych.html

Jahody se zakysankou

Prostě Jardíček dostal chuť, poslal Marušku pro jahody... asi tam ale musel dojít sám, Maruška nějak nefunguje. Takže jen tak, dobrůtka.

Žampiónové ragú se zakysanou smetanou s rýží na kari a kurkumě, salát

Žampióny, cibule, česnek nahrubo, mrkev, pórek zasmahnout, podlít, květák, lžíce hrašky, 15 minut podusit, do hotového 2 lžíce zakysanky (už nevařit).
Dušená rýže s kari a kurkumou 15 minut a pak nechat odležet.
Salát sůl, cukr, ocet.

Polévka papriková, jinak zeleninová s cizrnou a žampióny

Nikdy v životě jsem prostě papriku živou v polévce nikde nejedla, ale Jardíček ji začal na různý způsoby dělat a moc mi to chutná.
Tentokrát takto. Cibule, žampiony, mrkev, celer osmahnout, červená paprika, pórek, pak trošku mleté papriky, zalít vodou, cizrna (konzerv.), 2 lžíce hrašky, osolit, 10-15 minut povařit, květák 10 minut povařit. Vynikající!

pátek 14. února 2025

Potřebujeme hodně zeleného - bílá ředkev, daikon

Prdelky nechávám ve vodě na natě všechny, co jdou. Zcela úžasná je prdelka od bílé ředkve, daikonu. Doporučuju :).

neděle 9. února 2025

Mujadara

Mujadara tu byla už dvakrát, Jardíčkovi chutná. A mně taky :). S medvědím česnekem a s jiným kořením.
Toto je úplně základní, nejjednodušší recept. Jen čočka, rýže, cibule, sůl, jogurt. Dá se i se šafránem, s hrozinkama, se skořicí, s římským kmínem, koriandrem, s bobkovým listem, novým kořením, s kurkumou, sušenou mátou..., při pátrání jsem potkala se špenátem, listy koriandru, s pórkem, s nasekaným česnekem, s rajčatovým pyré, s nasekaným zázvorem, místo rýže bulgur... variant je nepřeberné množství a internet je různých mujadar plný.
Tedy tento základ, který je společný. Namočíš čočku předem (u nás dnes černá a obyčejná), rýži propláchneš a na 10 minut namočíš, pak se nelepí a nerozpadne. Dvě cibule na kousky pomalinku do zakaramelizovaného hněda. Čočku 10 minut předvaříš. Na pánev rýže, čočka, cibule, zaliješ vodou, aby to bylo potopené, osolíš a cca 20 minut podusíš, až se voda vstřebá, 10 minut necháš dojít a navrch zbytek restované cibule. Patří k tomu bílý jogurt. A je to moc dobrý. K tomu jsme měli salátek
z pekingského zelí, ředkviček na plátky a nastrouhané bílé ředkve (daikonu). Sladkokysele - špetka soli, špetka cukru, lžička octa, trochu vody, nechat odležet.

Polévka česnečka šmrnclá cibulačkou šmrnclá sýrovkou

Další z Jardíčkovo obyčejných úžasností :).
Cibuli a pórek zesklovatět, pár stroužků česneku rozvonět, kousek celeru, aby se tam něco dělo, zalít, nechat pomalinku 20 minut vařit, lžíce mouky rozmíchané v mléce, tučný sýr na kousky a ještě 10 minut povařit.

A krutonky.

pondělí 3. února 2025

Červená čočka a klíčení

Jen bych chtěla připomenout, že červená čočka se prodává loupaná i neloupaná.

Ta loupaná má výhodu - nemusí se namáčet a je uvařená za 15 minutek. Zkoušela jsem ji i něco jako naklíčit - ale jo, klíčky se objevily, ale hned se ulamují, protože je ty půlky nedrží u sebe. na klíčení je určitě lepší použít neloupanou :). S tou se ale v kuchyni musí zacházet jako s normální čočkou - a tu je dobrý namáčet třeba přes noc - kvůli lepší stravitelnosti a nenadýmání. A vařit se taky musí dýl :).

sobota 1. února 2025

Pohanka v kuchyni i v léčení

Jen malé připomenutí. Že je pohanka hodně prospěšná, o tom asi ví každý. Je to přirozeně bezlepková surovina, zdroj vlákniny, pro vegetariány a vegany dobrý zdroj vitamínů skupiny B, zdroj železa, hořčíku a dalších látek, je toho na netu plno, netřeba vše kopírovat. Za mne nejpodstatnější její přínost je komplexnější vliv na srdce a cévy a to i pro obsah bioflavonoidu rutinu, dobrého nejen pro cévy, ale i při diabetu, pomáhá na snížení cholesterolu, při artritidě a vůbec, je toho hodně. Léčí celá rostlina, jako bylinka i jako jídlo (její plody - nažky). Párkrát jsem tu zmínila, že v naší rodině ji skoro nikdo kromě mne nejí, ale já ji mám moc ráda. Při přípravě jí stačí málo - podusit a nechat dojít pod peřinou, nebo namočenou pak už jen ohřát, možností přípravy je plno. Jen bych znovu upozornila na to, že lépe je koupit si pohanku živou, mechanicky loupanou (ne tu hnědou, loupanou termicky) - pozná se podle barvy.
Pokud jde o pohanku jako bylinku, ze které se dělá čaj - vysvětlil nám pan Váňa na jedné přednášce (jeden z nejznámějších bylinkářů), že to, co se jako čaj prodává, je z natě pohanky sklízené v době zralosti pro zrno (nevím až tak úplně, jak to bývalo nebo jak to je dnes) a že v té době už tam její síla v nati není. Ale že není problém si pohanku vysadit a sklízet si ji během roku opakovaně jako rostlinku. Pozorovala jsem to u Krakonošova, když se v místě krmení venkovních cvrlikáčků pohankové zrníčko dostalo do hlíny a krásně si rostlinka rostla. A totéž i na dvorečku doma pod krmítkem.
Pohanku si i klíčím, moc mi chutná.

Drožďovka

Receptu potolikáté už netřeba... Cibulka na másle, droždí, vajíčko... jen Jardíčkovo - jak málokdy co dělá stejně, tentokrát přidal zakysanku. Nějak jí zrovna je doma dost.

Plněná mrkev s hráškovou kaší

Zase něco úplně nového Jardíček vymyslel... Použil tvaroh, ale mluvil o možném použití ricotty, 2 vejce, jarní cibulka, osolit, rozmíchat. Z mrkve proužky (prý tak akorát silné, aby šly zatočit, ale aby nepraskaly). Složit do trubiček, naskládat do pekáčku, naplnit, pokapat olejem, 30 minut zapéct do zhnědnutí.
Kaše: bešamel - mouka, máslo, mléko, povařit (→ řídký bešamel), do toho hrášek, osolit a pomalinku 20 minut nechat probublávat, pak rozmixovat dle chuti od hrubé až po krémovou.
No a rajčátka s oliváčem, solí a citronem.

Pórková polévka

Dostala jsem od kamarádky hodně mraženého pórku... a Jardíček občas mražák probírá. Dobře udělal :). Pórek na kousky, cibule na kousky, mrkev na kousky na másle zasmahnout trošku, zalít vodou, osolit, kmín, 20 minut pomalinku vařit, než to všechno změkne, dvě třetiny rozmixovat, ještě tam vmíchal vajíčko, že ať máme nějaké bílkoviny, no a ještě 5 minut povařit. A krutonky.

S Ellou Šamánkovou (nejen) o smrti a odcházení

S Ellou Šamánkovou (nejen) o smrti a odcházení Zdroj: YouTube, kanál Nechsenest CZ