neděle 30. června 2024

Variace na mafiánské brambory

Skvěle Jardíček, přesně dle mých chuťových preferencí :).
Uvařit brambory do měkka na plátky 1 cm.
Mezitím: cibuli na drobno osmahnout, lžíce hl. mouky - bešamelová omáčka. Zalít vývarem. Povařit. Podrcený česnek, smetana deci deci a půl na zjemnění. Do toho tučný sýr rozlámat či nastrouhat, dosolit dle slanosti sýra.
Mezitím: na pánvičce nemaso na kostičky
Vtu vrstvit: brambory, bešamel, nemaso, bešamel, brambory, zbytek bešamelu. Půl hodinky na 190 st.
Za mne jednička s podtržkou :).

Krémová polévka z jarní cibulky

Jardíčkovo. Cibule a kousek mrkve na másle, dát bokem. Pak 2 jarní cibulky, kousek celeru a pastináku, osmahnout, kurkuma, kmín, lžíce hl. mouky, zalít vývarem, povařit, rozmixovat, dosolit, trochu smetany. Vrátit zpátky tu počáteční cibuli a mrkev na másle udělanou :). A krutonky :).

neděle 23. června 2024

Tužebník, zázrak z přírody podle pana Váni

No a protože letos už leckde kvete... a protože mi se starým blogem zmizelo hodně užitečných informací, popovídám o něm teď znovu. A ne jen tak ledasjak, ale z přednášky pana Váni z historické minulosti, texty ze starého blogu se mi některé podařilo uchovat. Pan Váňa zemřel 3. června 2012, ta přednáška musela být ještě hluboce předtím. Jezdíval do Pardubic přednášet rád.
Tužebník jilmový. Na co všechno je...
... je toho mnoho. To nejpodstatnější - je potopudný, močopudný, úžasný na revmatické problémy a na dnu.
Následují poznámky z přednášky... střípečky o tužebníku:
- těžký revmatismus, dna (+ bříza a jasan)
- pohybové ústrojí - klouby, svaly, šlachy
- záněty, angíny, chřipky
- ledvinové kameny, prostata, záněty močového měchýře
- otoky s bolestmi
- PLÍSNĚ!!! - omývání nohou
- prášek (pyl) z tužebníku - jen vyklepat z květů pyl, tím zasypávat plísně - nebo rozmixovat květy (i suché) - nasypat na plíseň (i na hodně poškozené nožky - úžasný efekt)
- na zuby kloktadlo při paradentóze - zlepší stav dásní
- omývání ekzémů
- i z kořenů léčivý čaj
- někdo ho nesnáší (pro jeho vůni) - někomu dráždí žaludek, potom pomůže přidat trochu medu + citron a je to OK :)
- na afty (odvar, nakonec přidat levanduli)
- na kandidózy - čaje na pití + výplachy - 2x denně deci levandule s tužebníkem a kontryhelem (1:1:1) - spařit (výplachy i čaj)

!!!!!!!! Pozor při přecitlivělosti na aspirin, obsahuje soli kyseliny salicylové gaultherin a spiraein.
Sběr:
právě začíná kvést, sbírá se prášek - jen vyklepete pyl, jinak květy i s listy asi 30 - 40 cm.
(Je úžasně voňavý, přidávám vždycky jednu suchou snítku do voňavých sušených bylinkových kytiček.)

Dodatečné doplnění do komentářů k tomu článku na původních Střípkách od bylináře Vládi Vytáska z Litovle:
Kromě tužebníku jilmového se používá i tužebník obecný (Filipendula vulgaris), který roste na suchých místech, má stejné účinky jako tužebník jilmový, navíc má nádherné velmi dekorativní listy a nepotřebuje vlhkou půdu. Vláďa

Ten máme, koupila jsem si ho a každý rok krásně kvete, ale nerozrůstá se, takže ho nechávám dokvést, nesbírám ho :). Ty listy má opravdu krásné :).

ACHIMENES - honzík, křivůtka, bouloň

Píšou všude, že to je kytička našich babiček, já teda nevím, jak starej je vždycky autor, protože mnozí máme babičky v úplně jiných dimenzích :))))). Honzíka miluju.
Posbírala jsem k němu nějaké informace, aby se případný pěstitel nezalekl na podzim a nevyhodil to jako letničku :). Prostě honzík na zimu zatahuje, zbudou po něm takové legrační šupinaté hlízečky, takové "houbičky", z kterých na jaře samy od sebe vyraší nové rostlinky :).

Zdroj informací: pořad Receptář prima nápadů
Pochází ze Střední Ameriky, patří do čeledi podpětovitých – je tedy příbuzný s africkou fialkou, streptocarpem, episcií. Existuje zhruba 25 druhů a několik set kultivarů. Jedná se o teplomilnou rostlinu – ideální je teplota vyšší než 20 °C a umístění na světlém místě bez slunečního úpalu. Dokud rostliny nekvetou, snesou sluníčka trochu více. Především je potřeba rostliny ochránit před sluncem, pokud mají mokré listy, to znamená po zálivce. Kapky vody v kombinaci se sluníčkem vytvářejí na listech popálené skvrny. Rostliny se pěstují od února do října, což je velká výhoda. Na zimu se zatáhnou a uchovávají ve formě šupinatých hlízek – rhizomů. Během zimy jsou tedy bez starosti. V únoru se rhizomy nasadí do květináče, naplněného substrátem pouze do poloviny a umístí se na místo s teplotou min. 20 °C. Substrát používáme lehký, propustý. Jak rostlinky rostou, zasypávají se průběžně substrátem. Když mají 3 páry listů nad úrovní plného květináče, je možné je zaštípnout. Nyní je potřeba umístit je na stanoviště s dostatkem světla, aby byly kompaktní. Při dosažení výšky 10–20 cm (zhruba v polovině června) začnou kvést. Tím vzniká potřeba pravidelné přiměřené zálivky a hnojení. V září přestávají rostliny kvést. Omezíme zálivku, a až nadzemní části rostlin uschnou, květináčky vysypeme, ze substrátu vybereme rhizomy a umístíme je do místnosti s teplotou přibližně 10 °C, kde zůstanou do příštího jara. Je potřeba udržet rostliny v růstu co nejdéle, aby se rhizomy dostatečně vyvinuly. Během léta je umisťujeme ven a díky tomu se projevili jejich největší škůdci – a těmi jsou čmeláci. V okamžiku, kdy objeví kvetoucí Honzíky, jsou jejich nejoblíbenějším cílem. A protože trubka květu je i na čmeláka moc dlouhá, vykouše do ní otvor, aby se dostal k nektaru. Takto poškozený květ během krátkého času uvadne, takže během několika dní mohou zůstat z krásně kvetoucích rostlin jen trosky. Z běžných škůdců se občas mohou objevit molice.

Já je tedy na zimu nevyndávám z květináčku, nechávám tak v bytě, na jaře se objeví lístečky a pak začnu opatrně zalévat. Krom sluníčka na mokré listy nesnáší prý průvan.

Kuře nekuře na citronu s rýží

Jako vážně dobrý. Inu Jardíček :).
Nemaso s cuketou na citronu.
Nemaso osmahnout na oleji, paprika, kari, trochu skořice, 2-3 str. česneku, zasmahnout do rozvonění, zastříknout citr. šťávou, trochu podlít, trochu podusit, vyndat.
Mladá cuketka na tenké plátky osmahnout na oleji, pak osolit, trochu podlít, pár minut podusit, vrátit tam to nemaso s česnekem, do toho jedna jarní cibulka na kousky a už jen trochu prohřát. Plus kari rýže :).

Polévka s drožďovými knedlíčky

Tentokrát si s námi vtipný Vesmír pohrál :-). Měla jsem uvařenou svoji zeleninovou polívečku a dala jsem zbytek do ledničky, že si ji druhej den udělám s drožďovými knedlíčky. Mezitím domů dorazil Jardíček a jal se vařit... nikdy netuším, co to bude, takže když přede mnou přistál talíř s drožďovými knedlíčky, bylo jasno :-). Telepatie mezi námi nefunguje, tak to zařídil Vesmír sám :-).
Zeleninový vývar, zelenina CDD. A drožďové knedlíčky: Cibule na másle, kostka droždí, vejce, 2 lžíce strouhanky, 4 lžíce polohrubé mouky, 5-7 minut povařit.

sobota 22. června 2024

Bramborové mozarrellové tyčky s dipem

No, že by to bylo výrazně zdraví prospěšné, to se asi až tak nedá říct :). Ale dobře to Jardíček vymyslel :-).
Tři brambory uvařit, rozšťouchat, 5 lžic škrobu, hrst tučného sýra (my likvidovali zbytek mozzarelly z ledničky), osolit, něco zeleného (nať jarní cibulky), paprika, kmín, vyválet válečky, osmažit, pak to hodně vysát na ubrousku. Dip - zakysanka s cibulkou.

Kolemslunovratový Úplněk 22. 6. 2024 v 03:07 v Kozorohu

22. 6. 2024 v 03:07 v Kozorohu. Kolena, klouby, páteř a páteřní svalstvo, čéška, kosti, šlachy a vazivo, kůže, vlasy, slezina, orgán rovnováhy - tyto orgány jsou dnes citlivé, proto se snažte o ně pečovat a nezatěžovat je. Za Úplňku se žádný lékařský zákrok nedoporučuje!
+ Sbírat kořeny bylin (mají teď největší sílu)
- Nesušit nadzemní části bylin (nechat na později)
- Nestříhat živý plot (nadzemní části jsou teď citlivé)
- Neřezat stromy a keře
- Nezaštipovat zeleninu a květiny


A jak dnes u nás.


A co na to kartičky, Orákulum Duše zvířat, Colette Baron-Reid. Tentokrát vyskočily rovnou dvě, možná jedna k Úplňku a jedna k tomu Sluncevratu :).

Duch psa připomíná, že i když je změna součástí života a my všichni se potřebujeme vyvíjet, naše láska a závazky zůstávají silné. Nyní jste milováni a můžete věřit, že tato vyšší láska je pravdivá. Duch vás miluje a láska se nyní objevuje v mnoha podobách, projevuje se i v lidech, kteří vás obklopují. Duch psa také připomíná, abyste byli věrni tomu, co milujete, protože právě teď je pro vás šťastná doba. Buďte stabilní, ale mějte na paměti, že lidé a věci se neustále mění. Vaše srdce je milující a pravdivé a Duch psa chce, abyste věděli, že vaše pevné odhodlání prožívat a vyjadřovat lásku přitahuje a vytváří více lásky. Zasloužíte si to všechno. Důvěřujte, že Duch pro vás má plán.

A jako druhá Duch prasete.
Duch prasete vám připomíná správné využití inteligence, dar, který máme všichni a který má být použit s láskou, soucitem a rozlišováním. Inteligence znamená rozpoznat hodnotu intuice spojenou s inteligentním a zdravým rozumem, což vede k moudrým řešením. Když se objeví Duch prasete, jste povoláni, abyste respektovali svou analytickou mysl, kterou používáte pro nejvyšší dobro, uznávajíce, že všechna fakta musí být vzata v úvahu, i když nesedí s tím, co už víte. Když dovolíme, aby nás Duch prasete postrčil do otevřených pozorných dialogů, ať už s druhými nebo sami se sebou, když přemítáme o našich myšlenkách a o tom, co jsme pochopili, Duch nás požehná moudrostí. Protože jste v souladu s laskavou inteligencí Ducha prasete, jste inteligentní a schopní jasného myšlení, které je tvarováno moudrostí, již jste nashromáždili, a intuicí, která vám řekne, když se máte ještě něco naučit, protože nemusíte mít všechna fakta k dispozici.

Hash Brown zapečený s mozzarellou

Moc dobrý. Jardovo.
Brambory lehce povařit, tak do 10 minut, aby byly tužší a aby se to pak nerozpadalo. Nechat vystydnout. Nahrubo nastrouhat. Do toho na drobno cibuli, osolit, osmažit z obou stran, opatrně, rozpadá se to i tak :). Do trouby - vždy mezi dvě placky hrst mozzarelly a nechat v troubě zapéct.

A k tomu salát CDD, zálivka ocet + čekankový sirup + trochu soli.

Polévka krupicová

Úplně obyč.
Jardíčkovi už je žinantní diktovat mi sem recept :).
No ale což.
Cibule, mrkev do zabarvení.
Kmín, kurkuma.
Pár stroužků česneku chvilku.
Zalít vývarem, kousek květáku, 10 minut povařit.
Krupice rozmíchaná s vejcem, dalších 5 minut povařit, osolit. A je to.

neděle 16. června 2024

Na dvorečku opět přibylo :) - oranžová petunka

Nemůžu si pomoct, kdykoliv potkám nějakou zajímavou kytku...
Kupříkladu tahle barva petunek mne nadchla. Tmavě oranžová :). V květináčku byly asi dvě rostlinky, jedna byla ta tmavá :).
Zakoupeno:

Zatruhlíkováno:

sobota 15. června 2024

Drožďovka opět

Asi už by ani nebyl potřeba recept, Jardíček ji dělal zase takto jednoduše. Máslo, cibulka zesklovatět, droždí na to rozpustit, pomalu zašlehat vejce. A ještě v teplém stavu namazat a jíst, teplou miluju :).

Tvarohové knedlíčky (nočky) s jahodovým přelivem a ovocem

Tuhle, když jsme měli klasické jahodové tvarohové knedle, naznačila jsem, že je i možnost to ovoce nevařit (vařené jahody nejsou můj šálek kávy). Stejně jako kynuté knedle mám radši prázdné, zalité čerstvým ovocem. No a Jardíček dnes opravdu překvapil.

Nočky: tvaroh, 2 vejce, 150 g hrubé mouky (krupička by prý byla lepší), špetka soli. Vytvořil bobky velikosti cca čajové lžičky, 10 minut pomalinku povařit v osolené vodě. Vylovit, obalit v troše másla. Navrch jahody rozmixované s cukrem. A přidal zahradní borůvky a maliny. Moc dobrý :).

Polévka z ředkvičkových listů a ze zbytků

Jardíček občas vyklízí ledničku a vaří z různých zbylých věcí :). Osmahnout cibuli, brambory, zasmahnout lžičku mouky. Kmín, bazalka, zalít vodou, zbytek chřestu, 10-15 minut povařit, osolit, před koncem natě (listy) ředkviček. Nahrubo rozmixovat. Navrch do talíře zbytek žervé (osolit ho). A opražená slunečnice :). A už ani neprotestuje, když donesu cokoliv zeleného ze dvorečka - dnes šnytlík, dobromysl a mladá bršlice :).

středa 12. června 2024

Klanokvět wisetoneský, Schizanthus

Ještě jsem neviděla, nádhera to je, neodolala jsem :). Vygůglila jsem pár informací a díky nim jsem květinku přemístila na hodně slunné místo :).
Klanokvět, Schizanthus — z čeledě lilkovitých (Solanaceae) původem z Chile, pěstuje se v druhu Sch. pinnatus. Jemně stříhané listy mizí obyčejně pod množstvím drobnějších, ale četných květů v barvách bílé, růžové, červené, fialové, žluté, lososové, zpestřených obyčejně jiným odstínem barevným. Semeno, podržujíci klíčivost po dva roky, klíčívá do 2 týdnů. Pro časnější květenství od května – června se vysévá již v březnu na mírně teplý záhon, může se sít také na studený záhon pro květenství v době o něco pozdější. Pěstování je podobné jako u jiných letniček. Přiměřená vláha, větrání za příhodného počasí, výsadba rozsázených sazenic kolem poloviny května. Na 1 m je zapotřebí 5 sazenic, vysazuje se ve 2 řadách do normálních velikostí balkonových truhlíků. Na stinnou stranu domu se nehodí, miluje slunce. Zem polotěžká, až těžší svědčí klanokvětu nejlépe. Také při pěstování v hrncích nevyžaduje žádné zvláštní péče. Pro vysazování do balkonových truhlíků se mají volit odrůdy působivých barev. Šedavé odstíny fialových tónů mohou sice býti obdivovány v hrncích mezi okny, na balkony se však nehodí.
Tady bude mít sluníčka víc :).

neděle 9. června 2024

Jahodové tvarohové knedlíky

Jedna z našich holek dostala jahody ze samosběru a tak jsme je na oběd na chalupě měli. Vařila je ona s Jardíčkem. Receptu netřeba, prostě tvarohové knedlíky, v sezóně ovoce je dělá každej :). Kdekdo :). Takže jen pro inspiraci :).

sobota 8. června 2024

Dvouhubky k večeři

Taková blesková večeře ze zbytků, spíchnul narychlo Jardíček :). Osmažený sýrový rohlík, osmažená cibulka, můj!!! tvaroh s česnekem, trochu kečupu. Barevné, rychlé, chutné :).

Meruňkové tvarohové knedlíky

Asi není potřeba receptu, v každé rodině se tvarohové knedlíky v době ovoce dozajista nějak dělají. Tak jen pro uchování naše rodinné, tvořil Jarda.
Vanička tvarohu, 1 vejce, 150 g hrubé mouky (nebo krupice), dle řídkosti tvarohu. Pár minut odležet, obalit, 10-12 minut vařit. U nás máme rádi se zakysankou, polité máslem a dost ocukrované cukrem moučkou :).

Květáková polévka

Sehnal Jardíček květák v akci (v dnešní době je docela drahý). A výbornou (jako vždy) polévku z něho stvořil :).
Cibuli osmahnout, květák, brambora na zahuštění, kmín, bazalka. Ta bazalka byla to, čím se polévka chuťově lišila od jindy. Zalít vývarem a vařit. Nahrubo rozmixovat, osolit, trocha smetany. A krutonky :). Zelené na talíři je jako vždy moje parketka :), dobromysl a mladá bršlice ze dvorečka :).

pátek 7. června 2024

Nové brambory s tvarohem a cibulkou

Až mne překvapilo, že toto lidi neznají. Brambory s tvarohem. Taková obyčejnost, miluju, často jsem je dělala naší mámě, měla je ode mne v této podobě moc ráda. Jako za mlada, v dětství - brambory na loupačku, to bylo často, utužovalo to rodinu, bylo to levné. Dnes je to poměrně drahá pochoutka - a kdo by se s tím dělal :).
Je fakt, že tahle moje verze je tomu hodně podobná. Dnes jsem si dopřála poprvé nové brambory, ještě s hlínou... kdy je stačí jen lehce oškrábat - odšlupičkovat nožem, mají pak takový naprosto typický povrch po uvaření, prostě nové brambory. Tvaroh osolím, naředím mlékem - a podle situace buď šnytlík, nať jarní cibulky, cibulku, česnek..., kydnu ho na uvařené brambory a zaleju to máslem. Hodně máslem, na kterém byla do sklovata udělaná cibulka na kolečka, buď jarní jako teď, nebo klasická cibule. A na tu pánvičku většinou nakrájím i jeden dva stroužky česneku :). Prostě miluju a mohla bych pořád :).

čtvrtek 6. června 2024

Je 6. 6. 2024, den pro HOPI ohně

Co jsou HOPI ohně TADY.
A jak dnes u nás :).

A co na to kartičky - tentokrát Cesta za světlem, Jarmila Krňávková.

pondělí 3. června 2024

Bramborové špalíčky s červenou řepou à la zelí

Špalíčky, hmm, nevím, jak to nazvat, špalíčky to nejsou...píšou že Schupfnudeln, takový oboustranně špičatý noky? No každopádne moc dobrý jsou. Chutnají mi víc, než ty obyčejný chlazený bramborový noky... Takže taková jednoduchost do krabičky do Kolbenky. V lednici mám i chlazenou vakuově balenou vařenou červenou řepu. Takže ala moravský zelí - cibulka, kmín, sůl, kapka cukru, ocet. Ještě by se hodilo osmahnout tofu, ale žádné doma momentálně nemám, ani jiné nemaso... a asi by se hodila ještě cibulka navrch, ale došlo máslo a na oleji už je dělaný to nezelí :), stačí :).

neděle 2. června 2024

Харя - opět, ukrajinský recept na zapečené zelíbramborycibule

Tady na Střípkách to je potřetí, stále nám to moc chutná :). Харя. Pro nás asi zapečené zelí a brambory? Nevím, má-li to nějaký možný český název. Recept byl poprvé TADY, to bylo dokonce vylepšený medvědím česnekem :). Potom to bylo ZDE. A dnes takto.
Nastrouhané vymáchané brambory, polovina do pekáčku, trošku osolit, na to ochucené podušené hlávkové zelí, na to zkaramelizovaná cibulka, na to druhá půlka osolených brambor, poklást máslem, zapéct 3/4 hodiny na 190 st.
Je to moc dobrý, akorát tam kapku chyběj bílkoviny... možná v tom originál receptu nějaké masínko bylo, uzený bych tam viděla...... to holt musím dohnat jinde.

Polévka cizrnová

Tu mám moc ráda v různých podobách. Tahle Jardíčkova verze byla opět suprová.
Cibuli a brambory osmahnout do zabarvení, kari rozvonět, 2 lžíce mouky lehce zapražit, zalít, přidat uvařenou cizrnu (u nás tentokrát konzervovanou), vařit půl hoďky, dosolit, na talíři přidat zakysanku. Zelené nahoře je moje dvorečkové - dobromysl, mladá bršlice. Taková stálice. Jo a líp byla polévka zřetelná a tedy i fotitelná po "ujedení" značné části :D.

sobota 1. června 2024

Aloisie citronová

Neodolala jsem. Aloisinku mám každý rok, ale mám problém ji přezimovat. Teď jsem ji v zahradnictví objevila v květu, mně ještě nikdy nevykvetla - a to ji mám každý rok - a nadšeně jsem po ní skočila :).
Netuším, jak se jmenuje správně. Znám ji jako Aloisie citronová, Verbena citronová, taky Aloisie trojlistá, Aloisie vonná... Aloysia citriodora, Sporýš aloiska, Lippia citrodora... psala jsem o ní už TADY a tady. Kamarádka Péťa má obří rostliny ve velikých nádobách, v létě venku, v zimě v chladnu. I ten květ už jsem u Péti viděla :). Já ty zimy prostě neumím, nemám kde... v létě ji mám venku v pohodě na dvorečku... zkusím znovu dohledat rady na pěstování.
Tak tedy.
Jižní nebo západní světlo, přímý sluníčko chce. Nepřemokřit. Pokud je v létě vevnitř, nemá ráda suchý vzduch, takže rosit... Potřebuje pravidelné hnojení (no, to ode mne nemá, tak se polepším). Je to keřík, může se stříhat, řezat, aby byla plnější, rozvinutější. Množí se řízkováním (od kamarádky tak každý rok dostávám novou rostlinku)... Na zimu - nesnáší mráz, takže někam do chladna. A když má málo světla, tak normálně na zimu opadá jako keřestromy a má vegetační klid.

Používám ji do pití, suším a přidávám do čajů, moc mi chutná. Její léčivé účinky jsou popsány na mnoha stránkách, např.:
https://www.kotvicnikovafarma.cz: Každý kdo k ní přivoní, zamiluje si jí!!! Používají se listy sbírané nejlépe ráno před květem, jinak kdykoliv. Má uklidňující působení, tlumí překrvení nosní sliznice, zanícenou sliznici průdušek, zlepšije trávení, odstraňuje žaludeční křeče, a nadýmání. Užívá se k léčení tachykardie- bušení srdce, rozrušení a neklidu, při žaludečním a dvanáctníkovém vředu, k léčbě kašle, a chorob průduškově – plicních, při střevní dyspepsii, při pocitu ošklivosti, spojeným s nutkáním na zvracení. Používá se na průplachy nosu při chronické i akutní rýmě.
Nebo https://www.nestonej.cz: Fytoterapeuticky využitelnou částí rostliny je nať. Aloisie trojlistá je nápomocnou při odvodňování organismu, přispívá k normální činnosti kloubního aparátu a udržuje premenstruační a menopauzální komfort. Podporuje přirozenou obranyschopnost a odolnost organismu. Působí jako antioxidant a má blahodárný vliv na spánek, podporuje relaxaci. Má protiplísňové, antidepresivní, antivirové, antibakteriální, adstringentní, sedativní, tonizační, karminativní, relaxační, digestivní, detoxikační, antioxidační, insekticidní a protizánětlivé účinky. Harmonizuje meridián jater, tří zářičů, řídící, jinový patní a žaludku. Aloisie trojlistá se používá pro své citronové aroma na osvěžující čaje a ochucování jídel. Zklidňuje centrální nervový systém, migrény, deprese, neuralgie, nauzeu, tachykardie, napomáhá regenerovat a ochraňovat buňky. Harmonizuje činnost srdce, stimuluje kontrakce dělohy, podporuje laktaci, upravuje činnost plic, žaludku, zažívání a příjemně osvěžuje dech. Čaj z Aloisie trojlisté má pozitivní vliv při nadýmání, žaludečních a střevních křečích, zejména pokud jde v pozadí disharmonie nervového systému. Celkově Aloisie zklidňuje psychiku a odstraňuje stres. Obsažený cineol omezuje množení chřipkových virů, plísně Candida albicans, Escherichia coli a geraniol má vliv na různé parazity.
Nebo https://www.centrum-bylin.cz: Relaxační účinek - usínání. Vylučování vody z organismu. Antioxidant. Normální funkce kloubů, (před) menstruační a menopauzální komfort. Přirozená obranyschopnost - odolnost. Normální funkce střevního traktu - mikrobiální rovnováha. Nařízení ES 1924/2006 o zdravotních tvrzeních a 1169/2011 o léčebných tvrzeních nám neumožňuje na těchto stránkách uvádět více informací k této léčivé rostlině.

A jsme v pytli. Prostě se to dnes nesmí. A jak víme, jakmile něco takového někdo zakáže, bojí se, že chemická farmaka budou ohrožena!


Jen POZOR: Nevhodné pro těhotné a kojící ženy a děti do 2 let. Nedoporučuje se dlouhodobé podávání vyšších dávek. Neužívat při problémech s ledvinami.

Jako asi ji opravdu musí milovat každý, voní nádherně citronově - a citronová vůně působí obecně povzbudivě, antidepresivně, dělá dobrou náladu... používám často i čistý citronový olej od JUSTu... a potvrzuji, že funguje pozitivně i na nevěřící ďaury v naší rodině :).

S Ellou Šamánkovou (nejen) o smrti a odcházení

S Ellou Šamánkovou (nejen) o smrti a odcházení Zdroj: YouTube, kanál Nechsenest CZ