Neodolala jsem. Aloisinku mám každý rok, ale mám problém ji přezimovat. Teď jsem ji v zahradnictví objevila v květu, mně ještě nikdy nevykvetla - a to ji mám každý rok - a nadšeně jsem po ní skočila :).
Netuším, jak se jmenuje správně. Znám ji jako Aloisie citronová, Verbena citronová, taky Aloisie trojlistá, Aloisie vonná... Aloysia citriodora, Sporýš aloiska, Lippia citrodora... psala jsem o ní už TADY a tady.
Kamarádka Péťa má obří rostliny ve velikých nádobách, v létě venku, v zimě v chladnu. I ten květ už jsem u Péti viděla :). Já ty zimy prostě neumím, nemám kde... v létě ji mám venku v pohodě na dvorečku... zkusím znovu dohledat rady na pěstování.
Tak tedy.
Jižní nebo západní světlo, přímý sluníčko chce. Nepřemokřit. Pokud je v létě vevnitř, nemá ráda suchý vzduch, takže rosit... Potřebuje pravidelné hnojení (no, to ode mne nemá, tak se polepším). Je to keřík, může se stříhat, řezat, aby byla plnější, rozvinutější. Množí se řízkováním (od kamarádky tak každý rok dostávám novou rostlinku)... Na zimu - nesnáší mráz, takže někam do chladna. A když má málo světla, tak normálně na zimu opadá jako keřestromy a má vegetační klid.
Používám ji do pití, suším a přidávám do čajů, moc mi chutná. Její léčivé účinky jsou popsány na mnoha stránkách, např.:
https://www.kotvicnikovafarma.cz: Každý kdo k ní přivoní, zamiluje si jí!!! Používají se listy sbírané nejlépe ráno před květem, jinak kdykoliv. Má uklidňující působení, tlumí překrvení nosní sliznice, zanícenou sliznici průdušek, zlepšije trávení, odstraňuje žaludeční křeče, a nadýmání. Užívá se k léčení tachykardie- bušení srdce, rozrušení a neklidu, při žaludečním a dvanáctníkovém vředu, k léčbě kašle, a chorob průduškově – plicních, při střevní dyspepsii, při pocitu ošklivosti, spojeným s nutkáním na zvracení. Používá se na průplachy nosu při chronické i akutní rýmě.
Nebo https://www.nestonej.cz: Fytoterapeuticky využitelnou částí rostliny je nať. Aloisie trojlistá je nápomocnou při odvodňování organismu, přispívá k normální činnosti kloubního aparátu a udržuje premenstruační a menopauzální komfort. Podporuje přirozenou obranyschopnost a odolnost organismu. Působí jako antioxidant a má blahodárný vliv na spánek, podporuje relaxaci. Má protiplísňové, antidepresivní, antivirové, antibakteriální, adstringentní, sedativní, tonizační, karminativní, relaxační, digestivní, detoxikační, antioxidační, insekticidní a protizánětlivé účinky. Harmonizuje meridián jater, tří zářičů, řídící, jinový patní a žaludku. Aloisie trojlistá se používá pro své citronové aroma na osvěžující čaje a ochucování jídel. Zklidňuje centrální nervový systém, migrény, deprese, neuralgie, nauzeu, tachykardie, napomáhá regenerovat a ochraňovat buňky. Harmonizuje činnost srdce, stimuluje kontrakce dělohy, podporuje laktaci, upravuje činnost plic, žaludku, zažívání a příjemně osvěžuje dech. Čaj z Aloisie trojlisté má pozitivní vliv při nadýmání, žaludečních a střevních křečích, zejména pokud jde v pozadí disharmonie nervového systému. Celkově Aloisie zklidňuje psychiku a odstraňuje stres. Obsažený cineol omezuje množení chřipkových virů, plísně Candida albicans, Escherichia coli a geraniol má vliv na různé parazity.
Nebo https://www.centrum-bylin.cz: Relaxační účinek - usínání. Vylučování vody z organismu. Antioxidant. Normální funkce kloubů, (před) menstruační a menopauzální komfort. Přirozená obranyschopnost - odolnost. Normální funkce střevního traktu - mikrobiální rovnováha.
Nařízení ES 1924/2006 o zdravotních tvrzeních a 1169/2011 o léčebných tvrzeních nám neumožňuje na těchto stránkách uvádět více informací k této léčivé rostlině.
A jsme v pytli. Prostě se to dnes nesmí. A jak víme, jakmile něco takového někdo zakáže, bojí se, že chemická farmaka budou ohrožena!
Jen POZOR: Nevhodné pro těhotné a kojící ženy a děti do 2 let. Nedoporučuje se dlouhodobé podávání vyšších dávek. Neužívat při problémech s ledvinami.
Jako asi ji opravdu musí milovat každý, voní nádherně citronově - a citronová vůně působí obecně povzbudivě, antidepresivně, dělá dobrou náladu... používám často i čistý citronový olej od JUSTu... a potvrzuji, že funguje pozitivně i na nevěřící ďaury v naší rodině :).
Přihlásit se k odběru:
Komentáře k příspěvku (Atom)
S Ellou Šamánkovou (nejen) o smrti a odcházení
S Ellou Šamánkovou (nejen) o smrti a odcházení Zdroj: YouTube, kanál Nechsenest CZ

-
Patizon osolit, trochu nechat vypotit jako cuketu, obalit v těstíčku. Těstíčko: vejce, hraška, mouka, trochu mléka, sůl. A potom ještě obali...
-
Byla vynikající. No, dyk ji dělal Jardíček, tak jak jinak :-). Cibule, kousek mrkve osmahnout, medvídek a trochu špenátu, kmín, bazalka, pod...
-
No a protože letos už leckde kvete... a protože mi se starým blogem zmizelo hodně užitečných informací, popovídám o něm teď znovu. A ne jen ...
Žádné komentáře:
Okomentovat