Tak vážně nevím, který název platí, který už ne.. prostě ALOISINKA :). Mám ji moc ráda, voní mi velmi útulně :). Hodně :). Moc :). Čerstvá i sušená :). A děkuju Pétě z Bedýnek, že mne průběžně zásobuje :).
Něco říká wiki: Aloisie citronová (Aloysia citriodora) je subtropická keřovitá trvalka vyznačující se výraznou vůni po citronu. Pochází ze středu Jižní Ameriky, z Bolívie, Paraguaye a severu Argentiny, odkud se rozšířila do přilehlé Brazílie, Peru, Uruguaye a Chile. Později začala být pěstována ve Venezuele, v severoamerickém Mexiku a na středoamerické Kubě a Portoriku.
Starší jméno rostliny je Lippia citriodora. Je zvláštní aromatickou citronovou vůní listů. Pěstujeme ji jako přenosnou rostlinu, v létě na zahradě na slunečném místě, na zimu ji umístíme na světlé místo v bytě. Teplota může poklesnout až na 5° C, při omezené zálivce.
Listy lze přidat do čaje, kde svou vůní a chutí nahradí citron. Čaj s přídavkem aloisie pomáhá usnout, je uklidňující a podporuje trávení.
A něco říká např. Zahradnictví Krulichovi :):
Kdo si nepřivoní, neuvěří...
Kdo si nepřivoní k aloisii trojlisté, nebo také citronové verbeně (Aloysia triphylla), tak neuvěří tvrzení některých gurmánů, že tato rostlina má citronovější vůní, než sám citron. Aloisie je zařazena do čeledi sporýšovitých (Verbenaceae). Vytváří 1 - 2 m vysoké keře, podlouhlé, kopinaté listy rostou v přeslenech po třech. V létě vykvétá drobnými bílými květy. Její domovinou je Chile, Argentina, Uruguayi a Peru. Do Evropy byla dovezena v 17. století a později se začala pěstovat v oblasti Středomoří.
Aromatické listy používáme k přípravě čajů, nápojů, salátů, ovocných pohárů, dresinků, omáček, zeleninových i masových pokrmů. Silice se používá k výrobě likérů, parfémů, toaletních vod a deodorantů. Lidoví léčitelé doporučují potírat listy aloisie rány způsobené hmyzem, ve formě čaje na léčbu astmatu, nachlazení, migrény, žaludečních problémů, bolestí zubů a při depresích.
Aloisii pěstujeme jako tzv. přenosnou rostlinu v květináči. Od jara do podzimu ji umístíme na slunné místo v zahradě, lodžii apod. Na zimu rostlinu přemístíme do světlých bezmrazých prostor, kde při teplotách vyšších než 15° C pokračují v růstu. Jsou však schopny přezimovat také pouze při 5 - 10° C, kdy opadají listy a při velmi omezené zálivce aloisie absolvuje vegetační klid. Přesazujeme-li rostlinu, používáme propustnou hlinitopísčitou zeminu, na dně květináče vytvoříme drenážní vrstvu. Během růstu je prospěšné pravidelné přihnojování.
Aloisie roste poměrně rychle a dobře snáší zpětný řez, kterým podpoříme lepší rozvětvení a kompaktnost. Můžeme ji pěstovat v keřovém i stromkovém tvaru. Voňavá citronová verbena jistě stojí za pozornost a větší rozšíření mezi milovníky bylinek.
Copyright ©Jakub Krulich
http://www.zahradnictvikrulichovi.cz/prodej/Aloysia-triphylla---aloisie-trojlista
Žádné komentáře:
Okomentovat