čtvrtek 30. prosince 2021

Další z relaxačních a uzdravujících tříhodinovek

Hudba andělů a archandělů • Hudba k uzdravení všech bolestí těla, duše a ducha: TADY


Zdroj:
https://www.youtube.com/channel/UCYIprDJwp9X7QRZw571IvQA

úterý 28. prosince 2021

Meditace pro očištění fyzického těla i jemnohmotných těl - Tereza Kramerová

Další z krásných meditací Terezky Kramerové, tentokrát k aktuálnímu onemocnění: Meditace

Zdroj:
https://www.youtube.com/channel/UCxgK-RqyKagjeDN5vhqC9cA

neděle 26. prosince 2021

Cuketa zapečená se sýrem

Takový jeden z prázdnin zapomenutý recept :).
Jednu až dvě cibule podusit do měkka, cuketu na jemno - odležet, vymačkat, podusit tak, aby dostala chuť a zesklovatěla. Přidat natrhanou mozzarellu a rajčatovou omáčku (hotovou nebo uděláš), podrcený česnek - stačí 1 stroužek na chuť, navrstvit do pekáčku, posypat další nastrouhanou mozzarellou a na 180 ° 15-20 minut, aby se roztekla.

čtvrtek 23. prosince 2021

A jahodová mňamka navíc :-)

Jahody jen rozšťouchané s cukrem a šlehačkou, navrch jen čistá šlehačka. Mńam :).

Opečené kapustičky na česneku s pečenými bramborami a smaženými rajčátky

Kapustičky: 10 minutek provařit, osolit, obalit v másle (prohodit s máslem) a osmahnout. Těsně před koncem přidat česnek.
Brambory: 15 minut povařené, trochu poolejované a osolené v troubě 240 ° 20 minut.
Osmahnutá rajčátka a cibulka navrch.

pondělí 20. prosince 2021

Jaromír Nohavica Divocí koně

Jedna z mých nejmilovanějších :).

Já viděl divoké koně

Já viděl divoké koně
běželi soumrakem
vzduch těžký byl a divně voněl
tabákem

Běželi běželi bez uzdy a sedla
krajinou řek a hor
sper to čert jaká touha je to vedla
za obzor

Snad vesmír nad vesmírem
snad lístek na věčnost
naše touho ještě neumírej
sil máme dost

V nozdrách slábne zápach klisen
na břehu jezera
milování je divoká píseň
večera

Stébla trávy sklání hlavu
staví se do šiku
král s dvořany přijíždí na popravu
zbojníků

Chtěl bych jak divoký kůň běžet běžet
nemyslet na návrat
s koňskými handlíři vyrazit dveře
to bych rád

Já viděl divoké koně

neděle 19. prosince 2021

Kapustičková polévka

Osmahnout cibulku, mrkev, kapustičky, brambory, zalít vývarem, provařit, koření dle chuti, mléko se lžičkou mouky na lehké zahuštění. A jsou-li, pak zelené natě. Třeba z prdelek mrkví :).

Relaxační hudba na spaní, meditační hudba proti stresu, léčivá hudba a příroda

Tuhle jsem usnula při jedné meditaci a najednou mi do spánku začaly pronikat zvuky z přírody a nádherná hudba... a ono se to přetočilo na tuhle tříhodinovou krásu :): Relaxační hudba na spaní.
https://www.cestarelaxace.cz/ https://cestarelaxace.cz/vedomi-tvurci/

sobota 18. prosince 2021

Jaromír Nohavica - Dvouhodinové poslouchání z 19.12.2018

Dvouhodinový!!! Naprosto dokonalý :-). Potěšte se spolu se mnou a s ostatními :-).
Jaromír Nohavica v ostravské Heligonce

Prosincový úplněk 19.12.2021 v 05:35

Lunární kalendář říká:
ÚPLNĚK v Blížencích 19.12.2021 v 05:35
Orgány související se znamením Luny: Blíženci - Ramena, paže, ruce, dýchací orgány, průdušky, plíce, nervové spoje pro sensoriku a motoriku, krevní kapiláry (výměnný systém). Tyto orgány jsou dnes citlivé, proto se snažte o ně pečovat a nezatěžovat je. Lékařský zákrok: za Úplňku se žádný lékařský zákrok nedoporučuje.
Zahrada:
+ Sbírat kořeny bylin (mají teď největší sílu)
- Nesušit nadzemní části bylin (nechat na později)
- Nestříhat živý plot (nadzemní části jsou teď citlivé)
- Neřezat stromy a keře
- Nezaštipovat zeleninu a květiny
Tolik Lunární kalendář. A jeden pardubický skoroúplňkový :).
Cottage Witch Apothecary píše:

Prosincový plný Měsíc je také znám jako studený, vlčí nebo Měsíc dlouhých nocí.
Jak sám poslední název napovídá, noci jsou nejdelší v roce, chladné, tmavé a celé toto období ještě potrvá. Svět ztichl a odpočívá, nechává zimu a temnotu zvolna proplouvat kolem sebe. Měsíc je vysoko na obloze, svítí dlouho, jasně, jiskřivě... Je časem, kdy hledáme sílu sami v sobě, pevné základy našeho života, které jsou tolik potřebné během zimního období. Na chvíli se zastavíme a podíváme se do svého nitra a na svou životní cestu. Protože starý rok pomalu končí, tvoříme nové cíle pro následující období, přemýšlíme o nich, hloubáme. Zároveň nám tento úplněk vkládá do srdcí i ještě více dobrosrdečnosti, která je tolik potřebná. Pomáháme, a myslíme na ty, kteří neměli takové štěstí jako my. Z astrologického hlediska půjde o šťastný čas - což je jedině dobře, neboť minulé týdny byly náročné a těžší období bude ještě pokračovat v následujících týdnech a měsících. Tento úplněk půjde naproti zejména růstu - a to jak ve hmotné oblasti, tak v oblasti duchovní. Jupiter je nositelem optimismu, štěstí, prosperity a radosti. Nabídne mnoho příležitostí pro to, abyste svůj život v budoucnu učinili bohatším, zdravějším a radostnějším. Pokud potřebujete dořešit obchodní záležitosti, právní záležitosti nebo rozběhnout podnikání, pak bude ten nejlepší čas. Jestliže se rozhodnete pro studia v jakékoli oblasti, pak vám Jupiter pomůže vyšlapat úspěšnou budoucí cestu. Venuše s Plutem mohou přinést trochu zakolísání (nezapomínejme, že Venuše je momentálně již skoro v retrográdní fázi), ale aspekt Jupitera je velmi silný a dokáže lehce uhladit a utlumit nerovnováhu ostatních aspektů. Jeho vliv podporuje hvězda Betelgeuse, která je nositelkou moci, bohatství a optimismu.

čtvrtek 16. prosince 2021

Prosincové zelené natě

Natě prdelek z mrkví nejsou co do množství nic moc, ale jsou. A škoda ty prdelky vyhazovat :).
Co mne tentokrát překvapilo - poprvé mi prdelka mrkve pustila kořínky, taková je v rostlině vitalita...

I když je prosinec, majoránka venku za oknem v truhlíku je stále ještě zelená :).

Cibuli a česnek mám taky ve skleničkách nad vodou, ale nemám aktuální fotku :).

Komu se nelení, tomu se zelení :).

středa 15. prosince 2021

Dal a nan... rychle a snadno :)

Tentokrát Jardíček překvapil Indií :).
Bleskový nan:
230 g hl. mouky, 2 lžičky cukru, lžička soli, půl lžičky prdopeče, 2 lžíce oleje, 130 ml mléka - vypracovat pružné nelepivé těsto, nechat chvilku odpočinout. Předehřát troubu na 170 - 180 st. (horní ohřev), rozpálíš plech, toto množství je na 5 - 6 placiček. Uplácáš placky, dáš na plech na 2 - 3 minuty, aby to začalo hnědnout a bublinkovatět. Ještě teda před tím je posypeš česnekem a tymiánem, ale nemusíš. Hotové potřeš máslem.
Indický Dal: na 2 lžících oliváče cibulku na drobno, zpěnit, stroužek česneku, lžičku zázvoru na drobno, libo-li chilli, rozvonět, pak přidat nakrájená rajčata (ideálně konzervovaná, neb ta jsou plně dozrálá a chuťově boží), zredukovat skoro do sucha. Mezitím si uvaříš fazole do měkka (adzuki v neosolené vodě 30 - 40 minut - asi 100 g suchých), lžičku kurkumy, 150 g červené čočky, dalších 15 minut vařit, aby zmizela většina vody. Pak do rajčatového základu koriandr, směs indického koření, promícháš s čočkou a fazolemi, osolíš a je to. Vynikající :).

pondělí 13. prosince 2021

Fazolky na smetaně a na česneku s pečenou polentou

Skvěle to Jardíček vymyslel, fazolky máme na mražáku. Takže trochu jinak než s bramborami nebo knedlíkem :).

Kousek cibule na drobno zpěnit, 2 - 3 stroužky česneku na malé plátky nechat rozvonět, přidat fazolky, osolit, podlít, podusit asi 10 minutek. Do vydušeného přidat smetanu a provařit a zredukovat do zhoustnutí.
Polenta - recept na smaženou tady již byl: Polenta s mrkví
Polentu uvařit, předvařenou ne dle návodu 3 minuty, to je pak taková divná, tuhá, ale 15 - 20 minut a dát víc vody, než je v návodu. Do ní hrst parmezánu, lžíci másla, sůl, rozšleháš, rozvrstvíš na papír, vystydneš, nařežeš a na másle osmažíš. Dobrou chuť :).

neděle 12. prosince 2021

HOPI 12. 12. 2021

Připomenutí - 12.12. je den pro HOPI oheň. Informace jsou například tady: HOPI Můžete se připojit se svými plamínky :).
A jak probíhal poslední letošní?

Moře jangů a moxování

Další krásný návod. O bodu Moře jangů jsem tu už článek sdílele TADY.
Povídání o moxování a bodu Moře jangů zpracovala Ing. Tatiana Flanderková, autor článku Dušan Tomek v časopise Meduňka. Celé zde: Moxování

Mám moxy pelyňkové, dovezené z Číny, dají se koupit tady u nás v Čajovně Legenda Draka a Fénixe.


Čím a jak moxovat.
Moxování, neboli požehování, v podstatě znamená zahřívání určitého akupunkturního bodu, nebo celé sestavy bodů. Jednou z nejúčinnějších, nejpříjemnějších a tím i nejoblíbenějších léčebných i preventivních metod je takzvané požehování čili moxa. Tento lékařský, či spíše léčebný výraz nepochází z čínštiny, nýbrž z japonštiny a je slangovým spojením slov "mo" a "kusa", čili spálená bylina. V čínské medicíně se tato metoda nazývá "ťouˇ, což znamená ohněm. V podstatě to znamená zahřívání určitého akupunkturního bodu, nebo celé sestavy bodů. Samotné požehování, nebo též moxování, se v praxi provádí tak, že se zapálí k tomu určená cigareta, doutník apod. a hořící konec se přiblíží k tělu tak, aby bylo vnímáno příjemné teplo. Hořící konec se samozřejmě nedotýká kůže, nýbrž je asi jeden až dva centimetry od ní vzdálen. V podstatě začínáte zahřívat cca dva centimetry od kůže a jak se bod zahřívá, "zvyká" si na teplo, automaticky přibližujete doutnající konec až na centimetr. Někdy se vám může stát, že moxu přiblížíte natolik, až si kůži spálíte. Nevadí. Buď si rozkrojte syrovou bramboru a přiložte ji na ránu, nebo zkrátka dva týdny počkejte, než se bod zahojí. Ono totiž už samotné hojení opět aktivuje daný bod! Přesto nedoporučuji spalovat kůži pravidelně. Mohlo by se stát, že byste bod spálili natolik, až začne kůže hnisat! A to je velmi nepříjemné. Mně samotnému se to stalo v době, když jsem byl infikován klíšťovou encefalitidou a kromě klasické mediciny jsem si pomáhal moxováním bodu moře jangů, což mi dělalo velmi dobře.
Moxovací doutníky
Moxovací doutníky nebo cigarety se dnes už dobře dají sehnat buď v prodejnách zdravé výživy, v prodejnámoxovací pomůckych léčitelských pomůcek, určitě je seženete v akupunkturních prodejnách (ale ty jsou spíše ve velkých městech) a dokonce se prodávají ve vybraných lékárnách. Většinou v těch, jejichž magistři absolvovali kurz čínské medicíny nebo náš kurz pulsové diagnostiky. Také si je můžete vyrobit sami! Koupíte si (nebo natrháte) pelyněk pravý, může být i pelyněk obecný, vhodíte ho do mixéru a asi jednu minutu pomixujete. Samozřejmě nasucho. Dobře zakryjte vršek, poněvadž takto mletý pelyněk pak "sedá" na všechno včetně vašich plicních sklípků. Pak se ještě pomletá bylina přeseje přes velké jemné síto, aby se zbavila větších ostrých částí, které jinak trhají cigaretovou dutinku, když to do ní pěchujete. Plniček cigaretových dutinek dostanete v prodejnách tabáku nepřeberné množství typů. Určitě si vyberete. Pro větší výhřevnost se dá k pelyňku přidat i troška zázvorové natě nebo troška česnekové natě ke zvýšení "desinfekčního" účinku.
Moře jangů
Jedním z nejúčinnějších bodů pro moxování je bod biorytmu žaludku, jinak známý jako bod moře jangů čili 36. bod žaludeční dráhy. Ten se nachází tři proporcionální cuny (tj. čtyři prsty) pod kolenem. Položíte si ruku ukazováčkem na dolní okraj čéšky a pod malíčkem bod najdete, leží v šířce vašeho prstu od hřebene holenní kosti. Body moře jangů si označte třeba fixou a moxujte cca 10 minut nejprve jednu, pak druhou nohu. Můžete samozřejmě pravidelně střídat, nebo moxovat oba najednou. Jak se vám zachce.
Ale pozor! V posledních letech se stalo něco závažného, co tento bod blokuje! Aktivovala se bakterie helicobacter pylori, která způsobuje přímé zasaženbod moře jangůí žaludečně střevního traktu! Má ji téměř 99% populace, ale léčeno bylo jen asi 20%. U těch, kteří byli přeléčeni antibiotiky, homeopaticky či jinak, je to docela v pořádku, ale u ostatních ne! Především proto, že nejsme schopni tuto bakterii ani "vypotit"! Umírá totiž až při asi 53°C, takže pokud ji "nevymlátíme", dlouho přežívá a postupně se "přemisťuje" po dráze žaludku. To zanmená, že je schopná poškodit nejen celý žaludeční trakt, ale i štítnou žlázu, dásně apod. U lidí, kteří určitou akutnost této bakterie "přežili", přešla nemoc do chronické fáze a ta způsobuje tzv. "oheň v žaludku". To znamená, že žaludeční energie, která za normálních okolností "sestupuje ke slezině", přestane sestupovat dolů a tento oheň ji otočí opačným směrem čili nahoru. To pak způsobuje nevolnosti všeho druhu, nechutenství až zvracení. Po ještě delší době se tímto chronickým ohněm tzv "vysuší slezina", která za normálních okolností "kontroluje vlhkost organismu" i kvalitu výživy, jinak řečeno - kvalitu krve a tělních tekuti! To pak znamená, že je poškozena celková výživa čili jin. A protože se nic nemůže ztratit, pak se tento "ztracený" jin transformuje v jang. A to hned v generální jang, takže do hlavy!
Existují tedy dva velmi závažné důvody, kdy není vhodné moxovat bod moře jangů, a to oheň v žaludku a oheň v hlavě. Hlava totiž oheň je a tak musí být chlazena. Však sami víte, že když se rozčílíte, dáte si hlavu pod studenou sprchu a ne do kamen. Zkrátka, musí být stále harmonie mezi jangem a jinem. Nadměrný oheň v hlavě způsobuje následující stavy: nenadálé motání se, zvracení, bolesti hlavy, specifické bolesti krční páteře, a co je nejhorší, mohou nastupovat těžké psychické stavy, jako jsou atypické deprese nebo zvláštní stavy paniky, fobie (strachy) a podobně. To, zda máte oheň v žaludku, sami nepoznáte, ale jestli se již transformuje oheň do hlavy, poznáte tak, že si změříte palcem mohutnost vřetenní tepny a srovnáte ji s krkavicí čili karotitidou. Poměr má být 1:1, ale je povoleno 2:1, to znamená, že karotitida může být až dvakrát silnější. Ale víc už ne! V tom případě bod moře jangů nemoxujte! Pokud byste ho přece jen začali moxovat,. za chvíli se vám buď udělá zle od žaludku, nebo se začne motat hlava, anebo zkrátka vám to nebude příjemné! Proto se řiďte svými pocity, požehování má být vždy příjemné.
Zpracovala Ing. Tatiana Flanderková, autor článku Dušan Tomek v časopise Meduňka

http://terapie.as4u.cz/redakce/tisk.php?lanG=cs&clanek=5664&slozka=1460&

Bramborové krokety se sýrem

Vynikajícně to Jardíček uplácal, skvostný za tepla i za studena :).
Brambory uvařené do měkka rozšťouchat skoro na kaši, do toho nastrouhat sýr asi tak v poměru 1:5, přidat zelené (v lednici zbyla kapustička - nebo cokoliv), sůl.

Uplácat šišoid a do něho vložit kousek sýra a zabalíš ho do šišoidu. Ve friťáku by to byla koule, friťáku nemaje máme placičky :).

Obalíš ve vajíčku a strouhance a pomalinku smažíš.

S rajčátkovým salátkem (cibule, ocet, sůl, voda) MŇAM :).

sobota 11. prosince 2021

Dýňovomrkvové karbanátky s gratinovanými bramborami s celerem

Jako vopravdu moooc dobře to Jardíček vymyslel a vytvořil :).

Brambory na plátky, celer na plátky (v poměru asi tak 1/4, aby to celerová chuť a vůně nepřeválcovala), cibule na plátky, pár stroužků česneku na plátky. Osolit, smetana, promíchat, pod alobalem půl hoďky při 200°, pak bez alobalu dle trouby15 - 20 minutek do zhnědnutí.

Dýni nastrouhat na jemno, (1:4) mrkev na jemno, cibule a česnek na drobno, majoránka, sůl, 2 vejce, strouhanka na lehké zahuštění, aby to šlo formovat. Uhňácat placičky, obalit strouhankou a pomalinku pár minutek smahnout do zezlátnutí. Po smažení trochu tuk nechat odsát na ubrousku.

Opravdu vynikající. A už jsem měla i za studena :) a možná ještě lepší :-).

pátek 10. prosince 2021

Bod dlouhověkosti - Moře jangů

Na kurzu tělových svící jsem se dozvěděla o tomto bodu, našla jsem si k němu víc informací a hodlám se mu věnovat po všech stránkách :). Jak masážemi, akupresurou, tělovými svícemi, moxováním... Úžasný článek včetně názorného videa je zde: ZU SAN LI. Dávám si to sem proto, abych se k tomu mohla stále vracet. Z téhož dfůvodu sem ten článek zkopíruju, kdyby se stala nějaká nehoda...


Bod dlouhověkosti Zu San Li nebo také zkráceně „cusanli“ je nejspíše nejznámějším akupresurním a akupunkturním bodem. Objevit ho můžeme na přední straně holeně. Již po dlouhá staletí se na Dálném východě používají léčebné metody za pomocí masáží významných bodů na lidském těle. Takovýchto bodů je na těle 365 jako dnů v roce. Počet měsíců v roce symbolizuje 12 drah, tzv. meridiánů. Teorie o jednotlivých bodech a drahách je základem pro masáže těchto bodů – akupresury. Uvedené body se dají nejen masírovat a zatlačovat, další možností je také nahřívání zapálenou moxou, tedy moxování. Bod Zu San Li je bod dlouhověkosti, vytrvalosti. Jedná se o bod, kterým rozmnožíte energii ve všech drahách. Ne jen tak náhodou mu Japonci přezdívají „bod stovek onemocnění“. O účincích se vypráví spousta pověstí. Bod Zu San Li se nachází na přední straně holeně jako 36. bod na dráze žaludku.
Zu San Li a jeho vztah k čínské medicíně Středobodem tradiční čínské medicíny je myšlenka existence vitální energie, která formuje vše: tělo a ducha, ale i věci, hmotu, přírodu. Energie v našem těle proudí drahami – meridiány. Pro správné fungování systému je nezbytná jeho harmonie a rovnováha, protože pokud některá složka převažuje, znamená to začátek zdravotních problémů. O čínské medicíně existují první písemné doklady staré přes 3000 let. Tři legendární císaři: Fu Si, Shen Nong a Huang Ji, kteří vládli mezi lety 2852 až 2597 př. n. l., jsou považováni za zakladatele této medicíny. Se státní výukou medicíny se v Číně začalo v roce 443. Rok 642 pak znamenal zřízení Velké lékařské školy. Ta se podle oboru studovala 3-7 let. Od vládnoucích vrstev v Číně bylo moudré, že se věnovaly podpoře rozvoje medicíny. Proto měli lékaři velmi kvalitní podmínky pro práci. Několik tisíc let stará kniha Nei Jing je považována za hlavní pramen pro studium čínské medicíny. Popisuje využívání jehel (akupunkturu), také nahřívání akupunkturních bodů na těle doutnajícími smotky bylin, i léčení bylinami. Masáže a cvičení byly podpůrnými metodami léčby, což trvá dodnes.
Prevence je důležitější než léčba Hlavní myšlenkou čínské medicíny je to, že prevence je důležitější než léčba. Nemoc je tedy zapotřebí začít léčit ještě předtím, než propukne. Při návštěvě terapeuta tradiční čínské medicíny nejprve probíhá informování se na aktuální problémy pacienta, jeho chuť k jídlu, kvalitu spánku, upřednostnění chladu nebo tepla, a na jednotlivé části těla. Žádná drobnost není skutečně malá, aby bylo možné ji opomenout. Pro čínskou medicínu je podstatou součástí soulad s přírodou a přírodními zákonitostmi. V dnešní Evropě se stále více příznivců vrací k přírodě. Dochází nejen k návratu k bylinné léčbě, k tradiční medicíně, ale měníme stravu tak, aby byla co nejvíce přirozená. Největší odlišností je fakt, že západní lékařství nemoc léčí a zabývá se jí až v době jejího propuknutí, naopak Číňané nemocem předcházejí. Úkolem čínské medicíny je harmonizovat tělo takovým způsobem, aby choroba nepropukla, k čemu velkou měrou přispívá příroda.
Bod Zu San Li a jeho účinky Je zajímavé, že nejen čínská medicína, ale také moderní lékařské výzkumy prokazují, že bod Zu San Li je jedním z nejsilnějších imunostimulačních bodů na těle člověka, především u mužů. V případě některých žen účinkům bodu Zu San Li konkuruje další bod, bod soutoku tří jinových drah, který se nachází nad vnitřním kotníkem. Nejsilnějších účinků je možné dosáhnout stimulací bodu Zu San Li v době zimního slunovratu. Tehdy končí doba vlády zimy a období temna, což je správný moment pro podporu paprsků také v našem těle. Probouzející se jangová energie se dobře podpoří masáží bodu dlouhověkosti v souladu s přírodou. Tak se nemoci se od nás vzdálí a zdraví je upevněno. Vhodná je nejen masáž tohoto bodu, ale také moxování – zahřívání žhnoucími pelyňkovými doutníky (především na podzim). Někdy při různých oslabeních je moxování dokonce účinnější než masáže. Tlakem nebo masáží bodu Zu San Li dochází k ovlivnění krvetvorby a stavu krve. Kromě toho posiluje energii sleziny a žaludku, čistí zablokovanou žaludeční dráhu a také je vhodná při různých bolestech jako je bolest kloubů, svalů, šlach i kostí. Masáží vyháníme přebytečnou vlhkost z těla a dochází k celkovému tonizování čchi, což v čínském tradičním pojetí světa znamená základní energii neboli „vitální sílu”. Umístění Zu San Li na těle
Místo Zu San Li neboli bod dlouhověkosti se nachází na noze, na holeni, pod čéškou na koleně. Pokud překryjete koleno palcem ruky a dáte pravou ruku na pravé koleno, tak mezi malíčkem a prsteníkem, objevíte malou jamku mezi kostmi. Našli jste Zu San Li. To však není jediný způsob. Posaďte se na podlahu a obě nohy pevně ukotvěte do podlahy. Přitáhněte je k sobě, bez toho, abyste paty odlepili ze země. Všimněte si toho, že pod kolenem se nachází vyvýšené místo. Vyhledejte nejvýše položený bod, položte na něj prst. Místo, kde máte prst je bod Zu San Li. Masírování Bod Zu San Li – čas a období Než budete masírovat, pohodlně se uvelebte. Měli byste se cítit příjemně, ideální je poloha vsedě. Zaměřte se dech, zklidněte ho a nechte proplouvat pocity. Je třeba myslet na to, že právě začíná léčebný proces. Vhodnou dobou k masáží Zu San Li je ráno nebo před obědem. Masáž bodu můžete provádět prsty nebo je lze využít zrní – třeba rýži, oves nebo pohanku. Bod masírujeme 9x, kruhovým pohybem ve směru hodinových ručiček. Nesmí se ani zapomínat na rovnoměrné střídání nohou. Celý proces masírování nohou by měl probíhat zhruba 10 minut. Bod masírujte denně, s dobrými výsledky můžete počítat, když je měsíc v novu. Pro posílení imunity, zlepšení činnosti orgánů těla, ale také zpomalení procesu stárnutí je dobrou dobou 8 dnů po začátku novu měsíce (měsíc má tvar písmene D). Bod Zu San Li pak namasírujte na každé noze – ve směru hodinových ručiček. Nohy střídejte. Kromě masáže se dá na tento bod přiložit také stroužek česneku. Ten necháte asi hodinu až dvě působit, dokud pokožka v místě nezčervená. Hubnutí podpoříte masírováním bodu Zu San Li vpodvečer. Zcela nevhodné je masírovat bod dlouhověkosti těsně před spaním, aktivací bodu Zu San Li byste si mohli způsobit problémy se spaním. Pro zlepšení paměti, správnou funkci kardiovaskulárního systému nebo také celkovou kondici masírujte bod střídavě na každé noze. Masírování by mělo probíhat v době před obědem ve směru hodinových ručiček. Po obědě si rezervujte čas na masáž bodů na obou nohách současně. Tento způsob je vhodný proti stresu, podrážděnosti, nervozitě, bolestem hlavy i v případě poruch spánku. Metabolismus bude lépe fungovat a snáze zhubnete při masírování každé nohy střídavě, ve večerních hodinách.
Úkoly a schopnosti bodu Zu San Li Bod dlouhověkosti má velký vliv na prevenci nemocí, na obranu proti nemocím se využívá především moxa – nahřívání. Kontroluje činnost orgánů v dolní polovině těla. Zu San Li je zodpovědný i za celkovou energii člověka. Dokonce jej můžeme masírovat jako první při stavech únavy a slabosti. Tento bod regeneruje celkovou životní energii. Kontroluje činnost míchy v oblastech zodpovědných za fungování ledvin, nadledvinek, genitálií a trávicího traktu. Masáží se podporuje a harmonizuje fungování nadledvinek. Ty mají za úkol vylučovat do krve důležité hormony, které stabilizují organismus. Správnou činností nadledvinek se eliminují zánětlivé procesy, reguluje se imunitní systém a srovnává se krevní tlak. Masáž zlepšuje trávení, podporuje správnou funkci metabolismu a pomáhá léčit onemocnění trávicí soustavy. Masáží Zu San Li lze léčit následky mozkové mrtvice. Masáž bodu dlouhověkosti pomáhá odstraňovat potíže se sebevědomím, pomáhá nalézt vnitřní harmonii a odbourává stres. Za pomoci Zu San Li lze vyléčit problémy jako je gastritida, pomočování se nebo zácpa. Masáž Zu San Li se hodí i u anémie, slabé nebo vynechávající menstruace, suchosti pokožky a dokonce i vnitřních sliznic.
Stimulace akupunkturních bodů Stimulace akupunkturních bodů patří mezi základy čínské medicíny. Lze ji provádět nejznámějším způsobem, za pomoci akupunkturních jehel. Jehly jsou velmi tenké, a tak akupunktura není tak bolestivá, jak by se dalo usuzovat. Podle toho, jak je daný bod umístěn, se jehly vpichují povrchově nebo případně do větší hloubky. Tato stimulace je značně intenzivní a má výrazný léčebný efekt. Pro nebolestivost se u dětí používají vakáriová semínka. Jsou to malá a poměrně tvrdá semínka. Umístí se na místo akupunkturního bodu, a pak se zalepí náplastí. Při takto přilepených semínkách je na bod působeno velmi jemně a nebolestivě, případně je možno zvýšit účinek také občasným promačkáním. Další možností stimulace je také akupresura. Její výhoda spočívá v tom, že se ji člověk může jednoduše naučit, a pak podle potřeby kdykoliv využívat na sobě, případně na druhém člověku.
Bod dlouhověkosti Zu San Li a pověsti „Nezaměstnávej sloužícího, pokud nemá jizvu na bodě Zu San Li,” je lidové rčení pocházející od Starých Číňanů. Každý, kdo chtěl projevit péči o své zdraví, si tento bod pravidelně masíroval. Pak docházelo k zarudnutí, což bylo považováno za starostlivost a péči. Také další poučka k bodu Zu San Li má za sebou již dlouhá staletí: „Chceš-li se dožít stáří 100 let v plné svěžesti, denně si ošetřuj tento bod!“ A pak je tu pověst o tomto bodu, která vypráví o služebníkovi císaře. Služebník měl dlouhou dobu nesnesitelné bolesti žaludku, až došlo k nešťastnému pádu na schodech. Silně se uhodil právě do bodu Zu San Li. Až když bolest poraněné nohy zmizela, zmizely také nesnesitelné bolesti žaludku. Služebník si uvědomil silné zasažení do nohy a které místo to bylo. Místo si masíroval a díky tomu se už bolesti nikdy neobjevily. Dlouho se bod Zu San Li v Číně označoval jako „bod tří vesnic“. Důvodem je další legenda, tentokrát od vojáků čínské armády. Její členové, aby přežili dlouhé namáhavé a vyčerpávající přesuny a pochody, si tento bod nahřívali pelyňkovou moxou. Jestliže bylo moxování prováděno poctivě, vojáci mohli ve zdraví projít ještě alespoň tři další vesnice.
Zdroj 1) Dostupné z https://www.healthline.com/health/pain-relief/how-to-massage-your-pressure-points#1
2) Hui-Lin Chao, Shang-Jun Miao, Pei-Fen Liu, Hsiu-Ling Chou. The Beneficial Effect of ST-36 (Zusanli) Acupressure on Postoperative Gastrointestinal Function in Patients With Colorectal Cancer. Article (PDF Available)  in Oncology Nursing Forum 40(2):E61-8 · March 2013 Source: PubMed. Dostupné z https://www.researchgate.net/publication/235755598_The_Beneficial_Effect_of_ST-36_Zusanli_Acupressure_on_Postoperative_Gastrointestinal_Function_in_Patients_With_Colorectal_Cancer
3)
Dostupné z https://www.thoughtco.com/acupressure-treasures-zu-san-li-stomach-36-3182285
Zdroj: https://www.superionherbs.cz/bod-dlouhovekosti-zu-san-li/ 2.7.2017

pondělí 6. prosince 2021

Sýrové muffinky

Taková dobrůtka od Jardíčka :).

Polohrubá mouka, vejce, hrst sýra, hrst něčeho zeleného, sůl, lžička prdopeče, trochu mléka. Cca 160 °C 30 minutek.


Se salátkem z rajčat a paprik fajnové jídlo :).

sobota 4. prosince 2021

Patizonová polévka

Zase vynikající Jardíčkova polívečka. Patizon je velká záležitost, takže z jednoho byla tahle polívka, placičky a obalovaný. Paráda :).

Patizon (tento nestarý i s kůrou) na malé kousky, brambora na kousky, 2 mrkve na kousky, cibule na kousky. Takže nejdřív všechno nakouskuješ. Osmahneš na másle, přidáš kurkumu, kmín, bazalku, POZOR! Špetku skořice! POHOV! Osolíš, zaliješ vývarem, 20 - 30 minutek pomalinku provaříš. Promineš mi, že ti tykám, vyndáš pár kousků, zbytek rozmixuješ, trochu smetany na zjemnění a vrátíš tam ty odebrané kousky :).

středa 1. prosince 2021

Obalovaný patizon a zapečené brambory

Když už se jednou ten patizon nakrojil, bylo potřeba ho dozpracovat. Tak tentokrát ho Jardíček normálně obalil a osmažil.

Patizon na centimetrové plátky, tento byl mladší a měl měkkou kůru, takže ji nebylo nutné odkrájet, lehce osolit - potí se, takže otřít, obalit v těstíčku: vejce, mouka, mléko, sůl, kari - a velice pomalu smažit.
Zapečené brambory: nakrájené uvařit, osolit, rozpustit trochu másla, zprudka protřepat, rozprostřeš a na co největší teplotu zapečeš. No a dipík: např. zakysanka, majonéza, česnek na drobno, cokoliv zeleného, sůl, nechat uležet :).

S Ellou Šamánkovou (nejen) o smrti a odcházení

S Ellou Šamánkovou (nejen) o smrti a odcházení Zdroj: YouTube, kanál Nechsenest CZ