neděle 12. prosince 2021

Moře jangů a moxování

Další krásný návod. O bodu Moře jangů jsem tu už článek sdílele TADY.
Povídání o moxování a bodu Moře jangů zpracovala Ing. Tatiana Flanderková, autor článku Dušan Tomek v časopise Meduňka. Celé zde: Moxování

Mám moxy pelyňkové, dovezené z Číny, dají se koupit tady u nás v Čajovně Legenda Draka a Fénixe.


Čím a jak moxovat.
Moxování, neboli požehování, v podstatě znamená zahřívání určitého akupunkturního bodu, nebo celé sestavy bodů. Jednou z nejúčinnějších, nejpříjemnějších a tím i nejoblíbenějších léčebných i preventivních metod je takzvané požehování čili moxa. Tento lékařský, či spíše léčebný výraz nepochází z čínštiny, nýbrž z japonštiny a je slangovým spojením slov "mo" a "kusa", čili spálená bylina. V čínské medicíně se tato metoda nazývá "ťouˇ, což znamená ohněm. V podstatě to znamená zahřívání určitého akupunkturního bodu, nebo celé sestavy bodů. Samotné požehování, nebo též moxování, se v praxi provádí tak, že se zapálí k tomu určená cigareta, doutník apod. a hořící konec se přiblíží k tělu tak, aby bylo vnímáno příjemné teplo. Hořící konec se samozřejmě nedotýká kůže, nýbrž je asi jeden až dva centimetry od ní vzdálen. V podstatě začínáte zahřívat cca dva centimetry od kůže a jak se bod zahřívá, "zvyká" si na teplo, automaticky přibližujete doutnající konec až na centimetr. Někdy se vám může stát, že moxu přiblížíte natolik, až si kůži spálíte. Nevadí. Buď si rozkrojte syrovou bramboru a přiložte ji na ránu, nebo zkrátka dva týdny počkejte, než se bod zahojí. Ono totiž už samotné hojení opět aktivuje daný bod! Přesto nedoporučuji spalovat kůži pravidelně. Mohlo by se stát, že byste bod spálili natolik, až začne kůže hnisat! A to je velmi nepříjemné. Mně samotnému se to stalo v době, když jsem byl infikován klíšťovou encefalitidou a kromě klasické mediciny jsem si pomáhal moxováním bodu moře jangů, což mi dělalo velmi dobře.
Moxovací doutníky
Moxovací doutníky nebo cigarety se dnes už dobře dají sehnat buď v prodejnách zdravé výživy, v prodejnámoxovací pomůckych léčitelských pomůcek, určitě je seženete v akupunkturních prodejnách (ale ty jsou spíše ve velkých městech) a dokonce se prodávají ve vybraných lékárnách. Většinou v těch, jejichž magistři absolvovali kurz čínské medicíny nebo náš kurz pulsové diagnostiky. Také si je můžete vyrobit sami! Koupíte si (nebo natrháte) pelyněk pravý, může být i pelyněk obecný, vhodíte ho do mixéru a asi jednu minutu pomixujete. Samozřejmě nasucho. Dobře zakryjte vršek, poněvadž takto mletý pelyněk pak "sedá" na všechno včetně vašich plicních sklípků. Pak se ještě pomletá bylina přeseje přes velké jemné síto, aby se zbavila větších ostrých částí, které jinak trhají cigaretovou dutinku, když to do ní pěchujete. Plniček cigaretových dutinek dostanete v prodejnách tabáku nepřeberné množství typů. Určitě si vyberete. Pro větší výhřevnost se dá k pelyňku přidat i troška zázvorové natě nebo troška česnekové natě ke zvýšení "desinfekčního" účinku.
Moře jangů
Jedním z nejúčinnějších bodů pro moxování je bod biorytmu žaludku, jinak známý jako bod moře jangů čili 36. bod žaludeční dráhy. Ten se nachází tři proporcionální cuny (tj. čtyři prsty) pod kolenem. Položíte si ruku ukazováčkem na dolní okraj čéšky a pod malíčkem bod najdete, leží v šířce vašeho prstu od hřebene holenní kosti. Body moře jangů si označte třeba fixou a moxujte cca 10 minut nejprve jednu, pak druhou nohu. Můžete samozřejmě pravidelně střídat, nebo moxovat oba najednou. Jak se vám zachce.
Ale pozor! V posledních letech se stalo něco závažného, co tento bod blokuje! Aktivovala se bakterie helicobacter pylori, která způsobuje přímé zasaženbod moře jangůí žaludečně střevního traktu! Má ji téměř 99% populace, ale léčeno bylo jen asi 20%. U těch, kteří byli přeléčeni antibiotiky, homeopaticky či jinak, je to docela v pořádku, ale u ostatních ne! Především proto, že nejsme schopni tuto bakterii ani "vypotit"! Umírá totiž až při asi 53°C, takže pokud ji "nevymlátíme", dlouho přežívá a postupně se "přemisťuje" po dráze žaludku. To zanmená, že je schopná poškodit nejen celý žaludeční trakt, ale i štítnou žlázu, dásně apod. U lidí, kteří určitou akutnost této bakterie "přežili", přešla nemoc do chronické fáze a ta způsobuje tzv. "oheň v žaludku". To znamená, že žaludeční energie, která za normálních okolností "sestupuje ke slezině", přestane sestupovat dolů a tento oheň ji otočí opačným směrem čili nahoru. To pak způsobuje nevolnosti všeho druhu, nechutenství až zvracení. Po ještě delší době se tímto chronickým ohněm tzv "vysuší slezina", která za normálních okolností "kontroluje vlhkost organismu" i kvalitu výživy, jinak řečeno - kvalitu krve a tělních tekuti! To pak znamená, že je poškozena celková výživa čili jin. A protože se nic nemůže ztratit, pak se tento "ztracený" jin transformuje v jang. A to hned v generální jang, takže do hlavy!
Existují tedy dva velmi závažné důvody, kdy není vhodné moxovat bod moře jangů, a to oheň v žaludku a oheň v hlavě. Hlava totiž oheň je a tak musí být chlazena. Však sami víte, že když se rozčílíte, dáte si hlavu pod studenou sprchu a ne do kamen. Zkrátka, musí být stále harmonie mezi jangem a jinem. Nadměrný oheň v hlavě způsobuje následující stavy: nenadálé motání se, zvracení, bolesti hlavy, specifické bolesti krční páteře, a co je nejhorší, mohou nastupovat těžké psychické stavy, jako jsou atypické deprese nebo zvláštní stavy paniky, fobie (strachy) a podobně. To, zda máte oheň v žaludku, sami nepoznáte, ale jestli se již transformuje oheň do hlavy, poznáte tak, že si změříte palcem mohutnost vřetenní tepny a srovnáte ji s krkavicí čili karotitidou. Poměr má být 1:1, ale je povoleno 2:1, to znamená, že karotitida může být až dvakrát silnější. Ale víc už ne! V tom případě bod moře jangů nemoxujte! Pokud byste ho přece jen začali moxovat,. za chvíli se vám buď udělá zle od žaludku, nebo se začne motat hlava, anebo zkrátka vám to nebude příjemné! Proto se řiďte svými pocity, požehování má být vždy příjemné.
Zpracovala Ing. Tatiana Flanderková, autor článku Dušan Tomek v časopise Meduňka

http://terapie.as4u.cz/redakce/tisk.php?lanG=cs&clanek=5664&slozka=1460&

Žádné komentáře:

Okomentovat

S Ellou Šamánkovou (nejen) o smrti a odcházení

S Ellou Šamánkovou (nejen) o smrti a odcházení Zdroj: YouTube, kanál Nechsenest CZ