V posledních desetiletích se základní výzkum věnuje daleko podrobněji než kdykoli jindy komlexnějšímu složení a biologickým účinkům hlívy ústřičné a jejím jednotlivým složkám. Na základě výsledků výzkumů a exaktních ověření se dospělo k jednoznačnému závěru. Hlíva ústřičná je z hlediska chemického složení a biologických účinků na lidský organismus velice prospěšná v oblasti farmakologie a atraktivní v oblasti kulinářského využití.
K tomuto tvrzení vedou především následující fakta:
- vysoký obsah vody - až 90%
- nízký obsah tuků a tím i energie 100 - 150 kcal/100 g
- nízký podíl nasycených mastných kyselin - pod 10%
- vysoký obsah kyseliny olejové 10 - 40% a kyseliny linoleové až 60% - rostlinných sterolů, které snižují resorpci cholesterolu - lovastatin (mevinolion), ergosterol
- sacharidy, hlavně polysacharidy typu glukanů v rozpustné i partikulární formě, beta 1,3-D glukan
- vysoký obsah vlákniny s rozdílným složením než má zelenina, ovoce a obilniny (velice vhodným při detoxikaci trávicího ústrojí)
- minerály - železo, draslík, fosfor a sodík
- mikroelementy - zinek, selen, chrom, měď, bór, jód
- vitamíny, zejména B skupiny - B1 (thiamin), B2 (riboflavin), B3 (niacin), B6 (pyridoxin), B5 (kyselina pantotenová), kyselina folová, vitamín D2
- tuky a mastné kyseliny s vysokým obsahem zejména nenasycených kyselin, kyselina linolová
- z dusíkatých nebílkovinových nízkomolekulových látek byly identifikovány: betain, histamin, adenin, etanolamin, etylamin a močovina
- dále volné aminokyseliny (celkem 18), z toho 10 esenciálních (leucin, izoleucin, arginin, valin, lysin...), z neesenciálních kyselina glutamová, asparágová, alanin a serin.
V posledních letech získaly velký význam biologické účinky některých dusíkatých sloučenin, přítomných v hlívě ústřičné, které působí jako inhibitory endogenní syntézy cholesterolu. Této vlastnosti se využívá při léčbě hypercholesterolemie. Obsah proteinů - bílkovin - se v hlívě ústřičné pohybuje v rozmezí od 19 - 30%.
Hlíva ústřičná působí blahodárně:
- na regeneraci jater a prevenci proti jejich přetučnění, nebo jinému poškození
- účinně snižuje hladinu krevních lipidů (látek tukové povahy), tedy snižuje hladinu cholesterolu a příznivě působí na krevní tlak
- má důležité místo ve stravě při pankreatických, jaterních nebo žaludečních problémech při pozorné a správné úpravě (pouze lehká tepelná úprava - mírné vaření nebo dušení)
- působí antibakteriálně, antivirově a zejména protinádorově.
Závěrem je nutno též řící, že houby nerady pouští ze sebe cokoliv do okolí. A navíc nešetrnou tepelnou úpravou v kuchyni se ty nejcennější látky ničí. Existuje jediná cesta, aby hlíva odevzdala pro nás to nejcennější, co v ní je. Tou metodou je řízená extrakce, nejlépe dvojitá extrakce ve vodě i alkoholu. Tímto důmyslným a přitom šetrným postupem se stanou všechny důležité látky pro lidský organismus velmi snadno dostupné a tudíž účinné.
Související články
...