úterý 29. listopadu 2016

Opět křížalíme z jablíček :)

Jablíčka se ve špajzce začínají scvrkávat, Vánoce a zimní období se blíží, radiátory a wafky a akumulačky lehce zahřívají... můžeme tedy intenzivně konzervovat sušením, tedy vyrábět křížaly na jídlo, na čaj, na vánoční výzdobu :), slupky z jablíček můžeme taky sušit na čajíky, jadýrka z jablíček se hodí na terapie SU-JOK, případně pro sejkorky... případně vám je sežere nadšená volně lítající korela jako třeba náš Dračínek :))).


A opravdu vykrájená jablíčka není nutné vyhodit do popelnice...
ale jen tak ven - radost mají jak sejkorky ze semínek, tak kosáci z jablíček :).

pondělí 28. listopadu 2016

Salát z řepy, zelí a mrkve... pro zdraví

Někde na mne ten recept vykoukl, někde na webu, jak na vás všude reklamy vykukujou, takovej ten recept, jak když ten zázrak budete jíst tři dny po sobě, tak se z vás stane mladá krásná manekýnka :), zhubnete, omládnete, pěkně se vykakáte a tak :))). A protože jsem zrovna strouhala zelí na pickles a protože tu mám košík červené řepy, zaujala mne vidina mladé krásné manekýnky - a hlavně vidina té jednoduchosti :)... salát byl skutečně raz dva :).
A řeknu vám, že je naprosto úúúúúžasnej!!!!! Tak čekám až sním zítra jeho zbytek, jak se ze mne stane ta mladá krásná modelína :))).


Zelí, mrkev a červená řepa 3:1:1, dobrounkej olej, citronová šťáva a něco zelenýho. A česnek. Ještě jsem si to vylepšila troškou medu a soli, to už je jen můj bonusek, o to budu krásnější a mladší :-). Skutečně geniální kombinace, skvělá osvěžující chuť :).


Vřele doporučuju!!! :-)

úterý 22. listopadu 2016

Krmíme krmíme :)

Nojo, já vím, že se má krmit až v zimě... ale přebytky našich papouchů a zeber na krmítko dávám průběžně, zas toho není až tak moc, spíš jen trošku zbytků... takže průběžně k nám do "cukrárny" chodí pár sýkorek, brhlík, občas nějakej zvonek - a jeden holub. A Emilky. To jsou hrdličky...
Hlavně sem na dvoreček ale chodí proto, že tu mají pití... na to myslím trvale v létě v zimě.







pondělí 21. listopadu 2016

Bramboráky

Na bramborákách nic není... i recept už tu byl... ale vyhledávání na blogu nějak nefunguje, tak sem dám i tuto sobotní klasickou verzi s minimálním množstvím mouky :).


Brambory nastrouhat, zalít vodou, odmočit a hodně vyždímat, na 6 brambor 2 lžíce polohrubé mouky, 2 vejce, lžička kmínu, lžička majoránky, 2 stroužky česneku, sůl podle chuti.
A vyndávat na ubrousek, aby se odsál přebytečný tuk :).



Další bramboráky tady :)

Polévka zeleninová hustá mléčná

Vynikající...
Cibuli na kousky, mrkev na kousky na troše másla, pomalinku do změknutí, zase zelenina co dům dal - kousek pórku do změknutí, zbytek květáku, zelené natě a listy - špenát a co se najde... podlít a pomalinku vařit...
Mezitím ze lžíce másla a lžíce mouky světlá jíška, ta se zalije mlékem nebo smetanou, nechá provařit, nalije se k zelenině.
Osolit, přidat mražený hrášek, 10 minutek povařit.





.

neděle 20. listopadu 2016

Koktejl banán jablko citron

Klasický mléčný koktejl - banán, jablíčko i se šlupkou, na konci lžička citronové šťávy :).
Ve skleničce po praskajících svíčkách s dřevěným knotem od PartyLite :).

Vajíčková pomazánka VEGETARIAN

Nějak se to Jardíčkovi zalíbilo, tak zkouší vajíčkovou pokaždé jinak :). Tentokrát jednoduše - pomazánkové máslo, hořčice, majonéza, vajíčka. Osolit. :) Póreček na jemno :).

sobota 19. listopadu 2016

Natě z červené řepy

Podzim... doba kořenů, jejich sběru, jejich konzumace, jejich zpracování... A když už se ty kořeny od kořenové zeleniny zpracovávají, mám moc ráda jejich "prdelkování" :), kdy sice v naprosto titěrné míře, ale přece jen vyrostou zelené natě, které jsou obohacením jídelníčku. Nebo jen takovým oradostněním jídla :))). I z "prdelek" z červené řepy se dají ve skleničce s trochou vody vypěstovat malé lístečky, které se dají přidat k jídlu jako ozdůbka nebo jako součást třeba v zeleninovém salátu :). Červená řepa má lístečky nádherně barevné :).
Tentokrát to je z velké řepy, kterou jsem použila do pickles, stejná byla i v polévce... Obsah se spotřebuje... "prdýlka" se nevyhodí :)... ale vloží do nádobky s trochou vody :))).

Pečený květák

Bez zakysanky je to veganské jídlo... u nás se zakysankou vegetariánské...


"Majda" na květák: 2 - 3 lžíce kvalitního oleje, lžíce sojovky, lžíce hrubozrnné hořčice (Jardíček koupil "Francouzskou speciální", kvůli mně, protože mne ta hrubozrnná zaujala u nějakého pořadu se Zd. Pohl., ale krémžská by prý stačila a byla by lepší, tahle fr. spec. je moc kyselá, tak příště), podrcený stroužek česneku, lžíce protlaku, osolit, promíchat, smíchat s květákem na růžičky - a zapéct na 180° půlhodinku do změknutí.


K tomu bramborová kašička, miluju... nemá to žádnou omáčku, takže k rýži, kuskusu nebo suchým bramborům by to nešlo, to by se muselo vymyslet ještě s nějakou tou šťávičkou, omáčkou...
A navrch zakysanka s 2 stroužky česneku, osoleno, odleženo předem...
A k tomu syrový póreček na úplně supertenký plátečky...


No a jak jinak, když je cokoliv, co třeba i jen procházelo kolem brambor, Dračínek má vánoce :).






.

Polévka z červené řepy

Vynikající :). Červených řep bylo v poslední letošní Bedýnce nepočítaně :).
Tohle se Jardíčkovi hodně povedlo, teda ono se mu daří všechno, ale tohle bych ráda opakovala častěji, o významu červené řepy asi není potřeba mluvit :). Nebo třeba jindy někdy samostatně :).

Cibuli na kusy a na másle smažit, smažit, když chytne do hněda, je lepší chuť. Přihodit 2 brambory na kusy a smažit dál, byl tam i zbytek květáku, tak přidat taky. No a jednu velkou oloupanou řepu na kusy...


Přidat 2 l vody a 20 minut povařit...


Pak se to rozmixuje, osolí dle chuti, navrch opražená dýňová semínka, pár koleček pórku změklého na másle a nějaký dobrý olej (u nás to byl momentálně sezamový).


No a toto je přesně druh polévky, které prospěje troška zakysanky :), já to tak moc ráda :).


Dobrou chuť :).





.

Brambory, kapustičky a květák zapečené v arašídové omáčce

Brambory na kostky v osolené a okmínované vodě 5 minut, přidat květák na růžičky, kapustičky na čtvrtky na dalších 5 minut. Získáme tak vývar na polévku :).
Mezitím omáčka: lžíce másla, lžíce mouky, lehce zapražit, zalít 2 dcl smetany, 2 lžíce arašídové pasty, trošku kopru (protože byl v Bedýnce), půl lžičky kurkumy, půl lžičky kari, osolit, nechat 10 minut pomalu provařit.
Prolít omáčkou uvařené kousky v pekáčku, navrch pár jiskřiček másla a nechat 10 minut při 250 st. podle trouby, aby to nahoře chytlo barvu, ale aby to nezačalo redukovat omáčku. Moooc dobrý!! :-)




A tentokrát Dračínek dostal svůj vlastní talířek. Ale stejně brambory lítaly na všechny strany :).



pátek 18. listopadu 2016

Extrakt z hlívy ústřičné a jak si ho vyrobit doma


Blahodárné účinky hlívy byly popsány ZDE. A tady je pokračování...


Nešetrnou tepelnou úpravou v kuchyni se ty nejcennější látky ničí. Existuje jediná cesta, aby hlíva odevzdala pro nás to nejcennější, co v ní je. Tou metodou je řízená extrakce, nejlépe dvojitá extrakce ve vodě i alkoholu. Tímto důmyslným a přitom šetrným postupem se stanou všechny důležité látky pro lidský organismus velmi snadno dostupné a tudíž účinné.
Zde je ohromný rozdíl oproti metodám, které preferují výrobu léčiv a potravinových doplňků ze sušené hlívy, nebo dokonce z jiných zdrojů, než je hlíva ústřičná.
Pokud se odhodláte zakoupit betaglukanový přípravek, je velmi důležitá a často opomíjená čistota nabízeného betaglukanu, protože preparáty obsahující pouze rozdrcenou usušenou houbu mají minimální (pokud vůbec nějakou) účinnost.
Za kvalitní se považuje kvasnicový betaglukan od 70% čistoty výše a extrakty z hub, které obsahují alespoň 30% polysacharidů.
Ani to však není tak jednoduché, protože zároveň záleží na tom, co zůstává v těch tzv. nečistotách. Přesto by měly firmy vyrábějící betaglukanové přípravky čistotu dodávaného betaglukanu na obalu či příbalovém listu uvádět, a pokud tak nečiní, nemají se asi čím chlubit. Odborníci zastávají názor, že nečistoty zabraňují navázání betaglukanu na receptory imunitních buněk a tím jejich aktivaci. Platí zde tedy jednoduchá (nepřímá) úměra - čím více nečistot, tím menší účinnost.
Čistota a obsah polysacharidů (glukanu) jsou nejdůležitější informace pro spotřebitele, přičemž naprostá většina nabízených produktů tyto údaje nemá!
Dejte si pozor na krásně vybarvené krabičky s lákadly typu 50 + 10 kapslí zdarma. V těchto případech je většinou kvalitní pouze obal.
Extrakt simůžete si extrakt vyrobit také sami, který je účinnější než sušiny z léčivých hub.

Jak vyrobit doma extrakt z hlívy ústřičné?

... Co sleduji - hlíva ústřičná je v prodeji v ČR celoročně. Viděl jsem prodávat levnější z Polska a vypěstovanou u nás, s cenou 42,- Kč za 300 g (hypermarket Albert). Ceny se pochopitelně mohou lišit u jednotlivých prodejců. To jenom pro orientaci. Nepoužívejte houbu z volné přírody!

Zdroj líhu uvádím na stránce "Glukanové přípravky" a to na www.liho-blanice.cz (1 litr za 329,- Kč s DPH + poštovné). 96% líh je k dostání pouze v lékárně na předpis za cca 1200,- Kč s DPH za 1 kg, přičemž 80% koncentrace je dostatečná. Na 1 kg hlívy ústřičné použijte přibližně 0,7 l potravinářského lihu.

Potom houbu nakrájejte a naložte do alkoholu nejlépe do skleněné nádoby. Druhá možnost je nechat houbu zmrazit, rozmrazit (tím se naruší buněčné stěny obsahující betaglukany a další cenné látky) a opět nakrájet... Ponechat v temnu při pokojové teplotě 1 - 2 měsíce. V případě zmrazení před naložením do líhu postačí 1 měsíc.

Slít a co nejvíce vylisovat, třeba přes čistou bavlnu. Alkohol můžete i nechat částečně odpařit. Při jakékoliv manipulaci nesmí přijít betaglukany do styku s kovem. Extrakt uchovávejte v lednici. Vyrobený produkt je určitě kvalitnější a tedy účinnější než nabízené výrobky z hlívy v prášku (v kapslích) od velkovýrobců s krásnými obaly a navíc levnější. Málokterý do nich dodává sušený extrakt po řízené extrakci.
Po vylisování (vymačkání) houbu můžete ještě zalít vodou, promíchat a znovu vylisovat. Tento produkt, ale dlouho neskladujte, protože má malý obsah alkoholu.
Aplikace

Pro prevenci doporučuji aplikaci 15 kapek 3x denně do vody 20 minut před jídlem. Pro nejlepší účinek 20 minut před i po nejezte, nekuřte, pouze můžete pít čistou pramenitou vodu maximálně mírně perlivou. V opačném případě 3x denně 1 cl. Na závadu není extrakt vypít samostatně a až poté vypít vodu. V případě radioterapie je účelné dávku zvýšit na 3 x 2 cl minimálně 3 týdny před začátkem ozařování. Betaglukan není návykový.
Při výrobě a manipulaci s výsledným produktem nesmí beta-glukanový produkt přijít do styku s jakýmkoliv kovem (například kovová lžička). Doporučuji extrakt uchovávat v tmavém skle a pokud možno v lednici.
Ani při podávání velmi vysokých dávek b-1.3-d glukanu nebyly pozorovány negativní vedlejší účinky. Pro prevenci se doporučuje 100-300 mg betaglukanu (minimum je 2 mg na 1 kilo hmotnosti). Například při podpůrné onkologické léčbě lékaři v Japonsku a USA aplikují 1000-3000 mg glukanů denně.

Související články

.

Hlívovka jako dršťkovka VEGAN

Dvě cibule na drobno na dvou lžících oleje smažit do měkka, hlívu na proužky min. 5 minut dál smažit, aby to chytlo barvu, zalít vývarem, nechat pomalu vařit.
Mezitím na 2 lžících oleje ze 2 lžic hladké mouky světle hnědou jíšku, do ní lžíci sladké papriky, nechat chvililinku zasmahnout, pak zalít částí vývaru a nechat chvíli provařit, pak to celé nalít k houbám. Přidat 2 - 3 stroužky podrceného česneku, lžičku majoránky, sůl (patřil by tam pepř nebo něco pikantního), nechat 10 minut pomalinku provařit. Přidat něco zeleného.
Kdo má rád dršťkovku, je to poměrně i nerozeznatelné... ;-)
Proč jíst hlívu, jaké má blahodárné účinky, o tom TADY.



Související články



.

Sběr rostlin

Citace z knihy...

"V dřívějších dobách se bylináři na sběr rostlin řádně připravovali. Tři dny předem se postili, den před sběrem se vykoupali v lázni a převlékli se do čistých šatů. Než rostlinu utrhli, pomodlili se a požádali ji o odpuštění. Prosili rostlinu, aby jim odpustila, vysvětlovali, že jim nezbývá nic jiného než od ní vzít nějakou část potřebnou k léčbě. Nikdy si nebrali víc, než bylo třeba. Mladé rostliny zásadně netrhali, aby nezahynuly. Po sběru nikdy nezapomněli poděkovat. Stalo-li se, že museli vykopat rostlinu celou, nikdy nezapomněli na výkupné, dali do jamky kousek chleba nebo minci. I dnes bychom si z nich měli vzít příklad a měli bychom s rostlinami zacházet láskyplně. Budeme-li se tím řídit, pak se dostaví rychle i výsledky naší léčby.
...
Bez živé přírody je život nepředstavitelný. S přírodou musíme zacházet šetrně, vždyť rostliny nám dávají to nejcennější - zdraví."

čtvrtek 17. listopadu 2016

Proč hlíva ANO :)


V posledních desetiletích se základní výzkum věnuje daleko podrobněji než kdykoli jindy komlexnějšímu složení a biologickým účinkům hlívy ústřičné a jejím jednotlivým složkám. Na základě výsledků výzkumů a exaktních ověření se dospělo k jednoznačnému závěru. Hlíva ústřičná je z hlediska chemického složení a biologických účinků na lidský organismus velice prospěšná v oblasti farmakologie a atraktivní v oblasti kulinářského využití.

K tomuto tvrzení vedou především následující fakta:
- vysoký obsah vody - až 90%
- nízký obsah tuků a tím i energie 100 - 150 kcal/100 g
- nízký podíl nasycených mastných kyselin - pod 10%
- vysoký obsah kyseliny olejové 10 - 40% a kyseliny linoleové až 60% - rostlinných sterolů, které snižují resorpci cholesterolu - lovastatin (mevinolion), ergosterol
- sacharidy, hlavně polysacharidy typu glukanů v rozpustné i partikulární formě, beta 1,3-D glukan
- vysoký obsah vlákniny s rozdílným složením než má zelenina, ovoce a obilniny (velice vhodným při detoxikaci trávicího ústrojí)
- minerály - železo, draslík, fosfor a sodík
- mikroelementy - zinek, selen, chrom, měď, bór, jód
- vitamíny, zejména B skupiny - B1 (thiamin), B2 (riboflavin), B3 (niacin), B6 (pyridoxin), B5 (kyselina pantotenová), kyselina folová, vitamín D2
- tuky a mastné kyseliny s vysokým obsahem zejména nenasycených kyselin, kyselina linolová
- z dusíkatých nebílkovinových nízkomolekulových látek byly identifikovány: betain, histamin, adenin, etanolamin, etylamin a močovina
- dále volné aminokyseliny (celkem 18), z toho 10 esenciálních (leucin, izoleucin, arginin, valin, lysin...), z neesenciálních kyselina glutamová, asparágová, alanin a serin.

V posledních letech získaly velký význam biologické účinky některých dusíkatých sloučenin, přítomných v hlívě ústřičné, které působí jako inhibitory endogenní syntézy cholesterolu. Této vlastnosti se využívá při léčbě hypercholesterolemie. Obsah proteinů - bílkovin - se v hlívě ústřičné pohybuje v rozmezí od 19 - 30%.

Hlíva ústřičná působí blahodárně:
- na regeneraci jater a prevenci proti jejich přetučnění, nebo jinému poškození
- účinně snižuje hladinu krevních lipidů (látek tukové povahy), tedy snižuje hladinu cholesterolu a příznivě působí na krevní tlak
- má důležité místo ve stravě při pankreatických, jaterních nebo žaludečních problémech při pozorné a správné úpravě (pouze lehká tepelná úprava - mírné vaření nebo dušení)
- působí antibakteriálně, antivirově a zejména protinádorově.

Závěrem je nutno též řící, že houby nerady pouští ze sebe cokoliv do okolí. A navíc nešetrnou tepelnou úpravou v kuchyni se ty nejcennější látky ničí. Existuje jediná cesta, aby hlíva odevzdala pro nás to nejcennější, co v ní je. Tou metodou je řízená extrakce, nejlépe dvojitá extrakce ve vodě i alkoholu. Tímto důmyslným a přitom šetrným postupem se stanou všechny důležité látky pro lidský organismus velmi snadno dostupné a tudíž účinné.


Související články

...

Zelenina pečená v kurkumové omáčce

Těžko ten recept nějak nazvat, Jardíček se nechal inspirovat tím, co doma bylo... a vlastní chutnou krmi vytvořil... Tak tedy zelenina co dům dal - mrkev, cibule, celer, květák i s natí a košťálem.
Zálivka - zeleninový vývar, libovolné koření (kurkuma, tymián, kmín, majoránky - co přišlo do ruky), trochu povařit koření ve vývaru, osolit, trochu smetany, zalít zeleninu, přiklopené půl hodiny v troubě na co nejvyšší teplotu (250 st.), až změkne, pak odkryté při nižší teplotě dodělat s několika promícháními, aby se zálivka zredukovala na hustou omáčku.
K tomu rajčátka s paprikou, trochu prosolené, pár kapek oleje, citron.










...

středa 16. listopadu 2016

Poslední bedýnka letošní sezóny

Tak tedy to bylo letos naposled. Bedýnky Pardubice - každé úterý přinášející překvapení - co se zrovna urodilo? Co v bedýnce bude?
V poslední bedýnce byla Hokaidinka, brambory, obrovské množství červené řepy, cibulé bílá a červená, mošt, jablíčka, hrušky, nádherné papriky...
Bedýnkám veliké poděkování! A přání klidného přezimování a na jaře nashle :).
Takže úplně poslední bedýnková onlajn večeře - pečené brambory a zelenina :).





...

"Guláš" z hlívy VEGAN

Naše Nemalá vylétla z hnízda a tak si užíváme i jídla, která by nejedla - například houby :). Poprvé v životě jsem koupila na trhu trsan hlívy a Jardíček poprvé v životě vyráběl hlívový guláš a hlívovou dršťkovku. No já vím, že to lidi běžně jedí, ale tak jsme si aspoň na premiéru natěšeně počkali :).
Nuže guláš z hlívy ve veganském provedení :).
Cibulový základ - 2 cibule na drobno na 3-4 lžících oleje, smažit do měkka, pak asi půl kila hlívy na větší kusy chvíli smažit, potom 2 lžičky papriky, 2 stroužky česneku rozmačkat, troška rozmarýnu, půl lžičky kmínu, 2-3 lžíce rajského protlaku, bleskově osmahnout, zalít půl až třičtvrtě litrem vody, nechat 20 minut pomalu vařit.
Mezitím si udělat tmavou jíšku (2 lžíce oleje, 2 lžíce mouky, opatrně pomalu udělat tmavou zápražku), pár naběraček z vařícího hrnce přidat k jíšce, nechat provařit, nalít do vařícího hrnce a 10 - 15 minut minimálně vařit ještě společně.
Těsně před koncem půl lžičky rozemleté majoránky a dosolit.
Šlo by zahustit starým chlebem, ale ten momentálně doma nemáme.
A tady je důvod, proč hlívu zařadit do jídelníčku: Proč hlíva :).


A druhý den je to ještě lepší :))).


Související články



...

úterý 15. listopadu 2016

Polévka květáková krémová

Na lžíci másla 2 cibule na kousky do změknutí, pak 2 brambory na kostky a pokračovat, pak půlku květáku na libovolně velké kousky, zalít vodou (cca 2 l). Kousek květáku nechat ještě před vařením bokem a na malinkatý kousíčky.
Povařit 15 - 20 minut, rozmixovat do hladka, osolit, přidat deci smetany. Do toho ty drobounké kousíčky, co byly stranou, a ještě 5 minutek povařit.
Moc dobrý :).




...

pondělí 14. listopadu 2016

Listopadový úplněk v Býku

Tentokrát se prý jedná o nejmagičtější úplněk...


Takzvaný superúplněk, nebo superměsíc (anglicky Supermoon), je astronomický jev daný tím, že Měsíc neobíhá kolem Země po kružnici, nýbrž po elipse a díky tomu je od nás při úplňku pokaždé jinak daleko. Pokud se zároveň sejde okamžik, kdy je Zemi nejblíže s okamžikem, kdy nastává úplněk, potom hovoříme o velkém úplňku (superúplňku). Taková situace nastává přibližně jednou za 14 měsíců, ale ne každý superúplněk je stejně velký. Poslední opravdu velký byl k vidění 19. března 2011, ale letošní listopadový úplněk bude nejenom největší v letošním roce, ale dokonce za posledních 68 let.

Úplněk připadá 14. listopadu na 14:52 SEČ. Asi dvě hodiny poté, před 17. hodinou vyjde u nás Měsíc nad severovýchodní obzor. Nejvýše na obloze bude až krátce po půlnoci, kdy bude nad jihem v souhvězdí Býka. Nejvíce nás upoutá svým vysokým jasem (superúplněk je asi o 30 % jasnější, než když je Měsíc v "mikroúplňku"). Naopak toho, že je trochu větší, si okem nevšimneme a jde to poznat jen porovnáním s jinými úplňky.
http://www.astro.cz/clanky/ukazy/superuplnek-14-listopadu-2016.html

Ve dne nebude vidět a teď v noci PŘED na nebi je... takže jsem vyběhla na pardubický činžákový dvoreček a i přes světelný smog města a zejména blízkost přesvětleného nádraží je Luna krásně vidět...


A takto duhově vypadala Luna bez zoomu :).





...

S Ellou Šamánkovou (nejen) o smrti a odcházení

S Ellou Šamánkovou (nejen) o smrti a odcházení Zdroj: YouTube, kanál Nechsenest CZ