čtvrtek 30. září 2021

Vegetariánské plněné papriky se sýrem

Tohle bych mohla pořád :).

Nastrouhaný tučnější sýr a vajíčko. A pórek. Solit netřeba, sýr se postará.


To pomoučení prý není potřeba. Naskládá se do olejem vymazaného pekáčku a na 160 st. do zhnědnutí :).

Moc se to Jardíčkovi povedlo :).

středa 29. září 2021

Kulajda po několikáté, tentokrát s receptem

Kdysi mi Jardíček odmítl nadiktovat recept :), tentokrát jsem si ho vynutila :). Protože to píšu trošku pro inspiraci pro jiné a hlavně pro sebe a až si ji budu chtít udělat, nebudu hledat na netu, půjdu si sem :).
Houbičky na másle osmahnout, na to přidat brambory, zalít, osolit, okmínovat, bobkový list, vařit klasicky do změknutí asi 20 minut. Zakvedlat mouku do mléka na zahuštění (do mléka!! ne do vody!). Do uvařené polévky 2 lžíce octa a vejce - tentokrát Jardíček udělal hrubší míchaný, rozsekal ho na pánvičce a hodil do hotové polévky.

středa 22. září 2021

Podzimní rovnodennost 2021

22. září 2021 v 21 hodin 21 minut nastal Podzim 🙂. Miluju ho a radostně jsem ho uvítala. Vítej, Podzime, jsi časem, kdy vše v poklidu dozrává, kdy začíná čas pro usebrání se, pro klid, pro zvolnění 🙂.

A kartička z Tarotu skrytých světů pro tento okamžik...
Ten most vypadá, že končí... ale nekončí. Sahá až na samý konec světa. Křišťálově čistý vzduch v této výšce je nabitý energií, je to místo i pro nás plné dosud neprojevených možností. Ten most vznikl díky krokům a snům našich předchůdců. Tak co, vyrazíme? Tři hole nás zvou k prozkoumávání dosud nepoznaného a ke hledání zatím nezmapovaných míst. Vyzývají nás, abychom posunuli a rozšířili své hranice. Máme se dobře rozhlédnout, kde právě stojíme, a máme se ujmout vedení.

pondělí 20. září 2021

Drobenkový koláč s aroniemi

Drobenkový koláč určitě patří k české klasice a věřím, že každá rodina má nějaký ten svůj recept. Z dětství ho mám spojený s rybízem, rebarborou, meruňkami, švestkami. Až v mém dospělém věku jsme objevili arónie. Nebo spíš já jsem si objevila, zbytek rodiny je nějak nemusí. A tak pro mne drobenkový koláč je spojený s koncem léta, kdy arónie dozrávají. Měla jsem tu ještě pár švestek, které už křičely "Snězte nás, nebo je po nás", tak jedna řada byla z nich :).
Až v dospělosti jsem od kamarádky získala recept pro líné - hrníčkový :-). To miluju :). Úspora všeho a chuťově zcela srovnatelné :).

1 hrnek polohrubé mouky, 1 hrnek cukru, osminka másla (Hera, Dukát), což je pro laiky polovina klasického 250g másla :) = DROBENKA.
Od dětství vím, že drobenka se prostě žmoulá nejlíp rukama :). Jardíček ji dělal v robotu a taky to šlo, ale už to není ta pravá "žmoulenka" :).
Třetinu drobenky dáme bokem a ze zbytku doděláme TĚSTO: přidáme 1 hrnek polohrubé mouky, 1 prdopeč, 1 vejce, 1/4 l mléka (pomalu přilívat). V různých receptech na netu jsem teď viděla i víc vajec, i víc mléka, ale i takto minimalisticky s jedním vejcetem a hrnkem mléka to jde :). A zcela jednoduše se těsto nalije na plech s pečicím papírem :). Posype se ovocem a navrch se dá ta odložená třetina drobenky. A možná stejně jako já ji ujídáte, drobenka je prostě malá sladká vzpomínka na dětství :).

Podle trouby potom cca 15-20 minut asi tak na 200 st.
Můžu sem pro porovnání dát i ten původní rodinný recept, nehrníčkový, ale lžicový: 15 lžic polohrubé mouky, 1 prdopeč, 15 lžic mléka, 8 lžic rozpuštěné Hery nebo másla - rozpustit víc - asi 2/3 kostky, ze zbytku pak udělat drobenku, 8 lžic cukru krupice a 2 celá vejce. A pak samotnou drobenku - 4 deka másla, 4 deka hrubé nebo polohrubé mouky, míň než 4 deka cukru krupice. A dát na plech vysypaný hrubou moukou nebo strouhankou. Tenkrát ještě nebyl pečicí papír :).

úterý 14. září 2021

Konzervace mrkve na zimu se solí

Z Bedýnek máme trvale přebytky úžasné mrkve, nestíháme konzumovat. Tak Jardíček zapátral a vrátil se ke konzervaci našich prababiček, které neměly mrazáky. Protože my máme mrazák moc malej :). Zakonzervoval mrkev solí.

Měla by tak jít uchovat každá tvrdá zelenina, Jardíček ještě popátrá.
Nakrájenou nebo nastrouhanou mrkev smíchat se solí v poměru cca 3:1, promíchávat ideálně ručně. Natlačit do sklenic. Už to pouští šťávu při promíchávání. Mělo by to vydržet ve špajzu minimálně do příští sezóny.
Pokud by to mělo být na delší dobu, dávala se prý ještě navrch souvislá vrstva soli.
No a pak už se jen odebírá - a před použitím propláchne od soli. Slané to asi i tak zůstane, takže s tím nutno počítat při přípravě jídla :).

pondělí 13. září 2021

Zeleninová běžná polívečka

Úplně obyčejná, Jardíčkova klasika. Cibulový základ, tvrdá zelenina, zpěnit, měkká zelenina, zalít, osolit, kurkuma, kmín, 10 minutek. Před koncem brokolice a zavářka, po dlouhatánské době jsem v talíři objevila písmenka :).

neděle 12. září 2021

Mrkvička na sladko jako ze školky

Dobře to mám zařízené :). Jen vyšlu přání, že bych... a ono se to hned zhmotní. Jardíček umí vyslyšet přání i mezi řádky. Přebytek mrkve z Bedýnek si prostě vyžaduje činy :). Takže taková školková klasika. Cibuli na drobno, mrkvičku, na másle osmahnout do zabarvení, podlít, osolit, pomalinku dusit. Po 15 minutách, až je už vydušená bez tekutiny, hrst hrášku a trochu kopru z bedýnek, dvě tři minutky prohřát. Brambory (jak jinak než z Bedýnek) tentokrát na kostičky, aby to bylo zajímavější :). A navrch bedýnkovou cibulku :).

čtvrtek 9. září 2021

Likér z aronií

Je opravdu vynikající, děláme ho v rodině už roky roky :). Recept je použitelný i na bezinky, na ty se letos teprve chystám :). Ale aronie už jsem na chalupě sklízela.
Na jednom stromku jsem sklízela já, na druhém paní Kosice. Nijak výrazně jsme se nerušily, i když jsem měla tendence si s ní pokecat... nakonec jsme sklízely svorně mlčky :). Z tohohle špánku bylo něco málo přes litr šťávy.

Recept už tu je, ale ráda si ho zopakuju:

Litr prolisované šťávy z bezinek nebo z aronií, 500 g cukru, kousek celé skořice, několik hřebíčků, půl litru vodky nebo slivovice, osobně slivovici v tomto případě nemám ráda, je potom moc "slivovicová" chuť, vodka bez chuti se mi jeví býti praktičtější 🙂. Šťávu promíchat s cukrem, přidat kořeníčko a 10 minut povařit. Nechat vychladnout a druhý den přecedit a promíchat s lihovinou. Do čistých lahví a nechat v klidu, temnu a chladnu.

Cedila jsem to přes cedníček, protože kuatam nemůžu najít starou plínku, používanou na tyto účely :).
Ještě jsem řešila, co s tím zbytkem po odšťavení. Asi by to šlo přidávat do jogurtů, do muesli, jenže nic takového běžně nejím, takže mne napadlo nabídnout to našemu pardubickému dvorečkovému panu Kosákovi jako pozdrav od jeho sestřenice od Krakonošova. No... a on se ale zatím neukázal, tak nevím, jestli to vůbec bude chtít...

Tak na zdraví, dílo se tentokrát opravdu podařilo :).

9.9., den pro HOPI ohně :)

Můžete se přidat :). Informace zde.
Takže jen pro inspiraci něco z minulého měsíce...

Křišťály, růženíny, hematity. Tak mi to nějak přišlo do ruky :).
A kartička pro tento okamžik...


středa 8. září 2021

Pórková polévka s kurkumou

Výborně ji Jardíček vytvořil, přesně tohle miluju, moje chutě :).

Cibulku na másle, pórek, kmín, kurkuma, hladká mouka, zalít, přidat bramboru na kostičky, zelené natě či bylinky, osolit, trochu tučného sýra :). Nijak složité. A za nějakej den zcela rozložená ještě lepší :).

úterý 7. září 2021

Mladé zelí s teplou karamelizovanou octovou cibulí :)

Nevím, jak jinak to nazvat :), teplý zelný salát? Poradila mi to Péťa z Bedýnek :) a je to opravdu moc dobrý. Funguje to z mladého jarního zelí, tohle srpnové z Bedýnek ještě jde :).
Cibuli nechat s cukrem zkaramelizovat a k tomu ocet (a sůl), ten ocet vyprchá... a horké nalít na nakrájené zelí.

Prý to chutná mužům :). A tak nejsem muž a chutná mi to taky :). Jen dám příště víc všeho, víc cibule, víc cukru, víc octa a víc soli, aby to bylo výraznější :).

pátek 3. září 2021

Moxování

S nadšením vítám každou techniku, s jejíž pomocí si můžeme pomáhat v léčení :). O moxování vím už roky, ale zatím se ke mně nedostalo. Až teď :).
Máme tady v Pardubicích poměrně "mladou" Čajovnu kavárnu Legenda Draka a Fénixe a shodou okolností se z její provozovatelky Lisy stala naše kamarádka. No a protože ona je taková celá "alternativní", neustále se od ní něco učíme. Tentokrát nám ukázala, jak používá moxy.
Nechce se mi opisovat, k čemu moxování slouží, je toho na netu plno... Třeba TADY.
Tak jen malý praktický poznatek, minimálně 30 minut po jídle, 30 minut před jídlem :).
Tyhle malé pelyňkové moxy použít na bolavé místo, přiložit a 10 - 15 minut nechat dýmit.




Lisa má e-shop, kde si snad každý něco vybere :).

S Ellou Šamánkovou (nejen) o smrti a odcházení

S Ellou Šamánkovou (nejen) o smrti a odcházení Zdroj: YouTube, kanál Nechsenest CZ