pátek 30. června 2017

Třešňový letní nápoj

V úterních bedýnkách jsou stejně jako minulý rok naprosto dokonalé třešně. Beru si jich vždycky ještě o něco víc, protože se jich nemůžu dojíst :))))).
Jardíček najednou z ničehož nic zmizel u mixéru, malinko to zavrčelo... a předložil mi tenhle bezva nápoj :).
Třešničky, kupa ledu, jablečný džus. Vynikající.





.

středa 28. června 2017

Bedýnky a zapečené brambory

"Nejdřív je dobrý na něco dostat chuť," pravil Jardíček.
"K tomu se hodí donést domů úterní zeleninovou bedýnku," dodala jsem já.
A vznikly z toho noční pečené brambory. Nebo spíš zapečené brambory. Se sýrem, česnekem, zelenýma natěma. Mrkvové natě!!! Věc, kterou lidi netuším proč vyhazují :).


Bedýnka byla tentokrát již barevná - minule jen zelená, dnes červená úžasnými třešněmi.
No a brambory a mrkvičková nádherná nať Jardíčka inspirovaly :).
Brambory i se šlupkou (jen vyčištěné vodou) na asi centimetrové plátky uvařit do měkka (cca 10 minutek).
Mezitím předehřát troubu na 220°C.
A připravit si dle vlastních chutí a možností směs, u nás to bylo takto:
2 lžíce másla, 2 lžíce zakysanky, 2-3 lžíce strouhaného sýra dle vlastních chutí - lépe tučnější, 2-3 prolisované stroužky česneku, dosolit dle chuti a slanosti sýra.
Nandat na plátky povařených brambor a dát na plech - NA PEČÍCÍ PAPÍR, protože to máslo z toho hodně teče a patlá :). Tak asi 10 - 15 minut zapékat.
Vynikající!!! Ale bacha! Naprosto ďábelsky to voní po celém baráku, ať se vám nezačnou houfovat sousedi lační u dveří :).

pondělí 26. června 2017

Šrucha zelná, jedlá a léčivá bylinka

Šrucha zelná.
Konečně jsem začala pronikat do tohoto tématu.
Až donedávna jsem vůbec netušila, že taková rostlinka - bylinka - existuje...

Nikdy jsem ji neviděla, ale zatoužila jsem po ní po bylinkovém semináři s Vláďou Vytáskem. Znala jsem jen tropickou šruchu velkokvětou (Portulaca grandiflora), která umí udělat nádherný barevný koberec :-). Už jako malá jsem ty koberce obdivovala v ZOO ve Dvoře Králové, myslím, že tam měli záhony jak se šruchou, tak s kosmatcem… Krása barevná veselá to byla :).
Ale řeč je o "pleveli". Prý tak urputném, že stačí nechat vykvést jednu rostlinku a máte "zamořeno" :-). Což už jsem taky pochopila :). Ovšem zamořeno velice kvalitně, o čemž mnozí nevědí. Na návštěvě u kamarádky jsme ji teď objevili opravdu všude, je tam neustále pleta a likvidována - a stále se objevuje. S nadšením jsem si pár mimin nakyblíčkovala :).
Šrucha zelná, latinsky portulacea oleracea, zvaná též portulák či kuří noha. Dříve se prý pěstovala na zahrádkách jako zelenina. Moc jsem nerozuměla tomu, když si kamarádka koupila semínka a na pytlíku se šruchou zelnou bylo něco… jiného. Ale už tuším. Ve světě se začala tato rostlinka šlechtit na různé velkolisté kultivary, jako opravdová zelenina.
Ale pro mne nyní NEJ je ta malinká, přirozená, ten plevílek, ta, co roste volně, to je ona. Je nizounká, plazivá a roste bláznivě rychle. Je to jednoletka, ale množí se zcela plevelně :-) semínky, stačí nechat jednu rostlinu vykvést a už se jí nezbavíte. A jak jsem ji předtím nikdy nikde, tak teď na každém kroku. Asi čekala, až budu vědět - a teď se dává vidět :-).
Tisíce miminek na místech, kde nic jiného nechce růst - tam, kde ani rdesno ptačí - truskavec nestačí zakrývat bolavou holinu… a to už je co říct :), truskavec je taky silně léčivá bylinka a hlavně hojí Matku zemi… roste i v každé prasklince v chodníku… no a stejně tak i šrucha. Léčí Matku Zemi i člověka. Celou dobu při venčení bafíků vše zarostlé rdesnem ptačím, truskavcem. A najednou šrucha. U nejočůranějšího kandelábru.
Že prý se až tak neví, odkud se dostala do světa. Na netu se dohledá, že by původní populace mohla být v západní Asii či severní Africe, analýza semen z archeologických nalezišť v Severní Americe ukázala, že tato rostlina se v USA vyskytovala už v předkolumbovské době. Kdoví…
Tenhle zázrak našich babiček je přímo neuvěřitelnou zásobárnou vitamínů, minerálních látek a antioxidantů. Obsahuje vitamín C, E, B1, B2 B3, provitamín A, fosfor, vápník, zinek, hořčík, železo a dokonce i koenzym Q10 a vysoký podíl omega-3-mastných kyselin (vyšší než jakákoli jiná listová zelenina). Hořčíku obsahuje nejvíc ze všech různých zelenin.

Snižuje obsah tuků a cholesterolu v krvi, zlepšuje trávení, zlepšuje dokonce i záněty žaludku a střev. Povzbuzuje střevní peristaltiku, je tedy prevencí i lékem proti zácpě. Čerstvě vylisovaná šťáva snižuje horečku, zevně můžeme čerstvé listy použít k potírání ran, popálenin nebo spálenin od sluníčka - zklidňují pokožku a urychlují hojení.

K léčivým účelům se v západní fytoterapii nesuší, používá se čerstvě vylisovaná šťáva z natě, úplně nejlepší je zařadit bylinku pravidelně do jídelníčku.

V tradiční čínské medicíně se užívá i sušená nať ve formě odvaru, zlepšuje práci imunitního systému a údajně působí proti předčasnému stárnutí.

Připravuje se z ní vynikající salát, ale můžeme ji přidat i do špenátu, do tvarohových a sýrových pomazánek, nebo ji dusit s vejcem jako kapustu. Sklízíme po celé léto, Odřezáváme celé výhonky a rostlinka opět za další 3 týdny doroste. Ty, které jsou určené k jídlu ale nenecháme vykvést, protože jakmile nasadí na květ, hořknou.

Jedlým a léčivým plevelem je planá, drobnolistá forma šruchy zelné. Pěstovaná velkolistá šrucha zelná má kolem 40 odrůd s listy lišícími se velikostí, typem růstu nebo barvou a jako výborná salátová zelenina se pěstuje po celém světě.

Chuť šruchy je nakyslá, výrazná a může být mírně svíravá. Ostřejší a svíravé tóny způsobené kyselinou jablečnou jsou u šruchy výraznější ráno. V průběhu dne se kyselina jablečná metabolizuje, proto listy sbíráme při plném slunci v poledne nebo odpoledne, listy jsou jemnější a nasládlé. Mně chutná trochu jako šnitlík, ale bez jakékoliv štiplavosti. Prostě velice příjemně mírně nakysle.

Má poměrně hluboký, kůlovitý kořen, proto je schopná tolerovat sucho a získat si vodu z větší hloubky. Sklízí se od května do října. Křehké sukulentní výhony šruchy po utržení bez vody brzy vadnou, proto je sklízíme až těsně před přípravou jídla. Krátkodobě je můžeme skladovat v lednici v navlhčeném ubrousku nebo ve sklenici vody.

Šrucha zelná zvlášť dobře prospívá v písčitých půdách. Má ráda slunečná stanoviště, ve stínu se jí nedaří. Na rozdíl od šruchy velkokvěté kvete pouze krátce, drobnými žlutými kvítky. Ale za své reprodukční schopnosti se opravdu nemusí stydět: jediná rostlina dokáže vyprodukovat tisíce semen, s velmi dobrou klíčivostí. Zrádné je i to, že klíčivost semen je velmi vysoká řadu let. Není tedy divu, že komu se jednou začne v zahrádce šrucha zelná semenit, nevěřícně zírá na její množení i na rychlost jejího růstu.

V současnosti se v Nizozemsku pěstuje podobně jako řeřicha. V Turecku šruchu zelnou nazývají semizotu a přidávají ji hlavně do salátů. Také v Německu získává na oblibě. Syrové lístky se přidávají do zeleninových salátů, používá se také jako koření do polévek nebo k masu. Pokud byste tedy chtěli šruchu zelnou ochutnat, zkuste například kultivar Green Purslane.

*********************************************************************************************

Doplnění od Vládi Vytáska, s jeho laskavým dovolením:

V minulosti ji používal již slavný Matthioli, který doporučoval tuto zeleninu při poruchách činnosti močového měchýře zapíjet bílým vínem. Z našich bylinářů ji používal Josef Zentrich. Více si jí cenní v zahraničí a nejvíce americký lékař James A. Duke, který ji s úspěchem používá na mnoho nemocí.

Léčebně pomáhá při většině srdečních chorobách, angině pektoris, srdeční arytmii,při vysokém krevním tlaku, v prevenci proti šedému zákalu, dále působí proti depresi, bolestem hlavy a migréně, roztroušené skleróze, na chronický únavový syndrom, proti kvasinkovým infekcím, kandidóze, na záněty šlach a kloubních váčků, při lupénce, oddaluje stárnutí organismu, účinná při jaterních poruchách, proti pálení žáhy, na zhubnutí při nadváze se používá v kombinaci s ptačincem žabincem. Při překyselení snižuje tvorbu žaludeční kyseliny. Žvýkání čerstvé natě několikrát denně pomáhá při krvácení dásní a počáteční parodontóze (osobně v minulosti s úspěchem vyzkoušeno).

Zevně se šrucha používá ve formě čerstvé štávy nebo odvaru při popáleninách a na kuří oka.

Kuří oka a tvrdá kůže se potíraly ráno a večer čerstvou šťávou, odvar je méně účinný .

Ing. Jiří Janča doporučoval šruchu v homeopatické formě D3.

Šrucha zelná nemá žádné vedlejší nežádoucí účinky a mohou jí používat i malé děti, starší lidé, těhotné a kojící ženy.

Teď už ji vídám na pár místech taky. Jak u toho očůraného psího kandelábru... Až dosud jsem tady viděla jen rdesno... všude... úplně všude... tak teď i na jednom místečku u cesty u Chrudimky, kde teď po deštích začala intenzivně růst :).

čtvrtek 22. června 2017

Filipínská léčitelka Estela Orbito opět v Pardubicích 4.7.2017

SRDEČNĚ ZVEME!!!
a jinak přejeme krásné LÉTO :-).
Zdeňka Heváková

Sféra klub Diochi Pardubice
budova T-String, 6.patro, č.dveří 646
Masarykovo nám.1484
532 30 Pardubice

Mobil: +420 605 280 499
E-mail: pardubice@diochi.cz
URL: www.diochi.cz
URL: www.prostastnejsizivot.cz

středa 21. června 2017

Kámoši Meziokňáci na jaře 2017

Letos opět jako minulý rok se zima v podhůří (a nejen tam) docela protáhla. A byla velká. Drsná. Mrazivá. Několik mých kaktusových přátel tentokrát zimu nevydrželo. Je mi to moc líto, ale nic s tím dělat nemůžu, na zimu je nemám kam dát... Takže jsem kaktousky na chalupě oživila hodně pozdě - až na konci května. A klasicky - tedy u mne klasicky: do vlažné vody všechny namočit - pokud možno úplně ponořit - a dokud vyprchávají bublinky, nechat je tou vodou nacucat. I květináč, i každou chlupatou buňku :). A jako bonus se vyplaví i všechny sušené mouchy a uschlé květy a tak vůbec :).


Je to tedy pokaždé taková docela piplačka a nejeden trneček osinka se do mne zabodne :). Tenhle pichlák je snad "nejzáludnější", tisíce neviditelných bolavých osinek :), jmenuje se Nejpichlavější Srpnový kaktus :).

Po probuzení potřebují malinko přistínit, ostré jarní sluníčko by jim nemuselo udělat dobře :).
Tak jsem nalepila na okna ubrousky...


Takže pomalinku to bude moct začít.







.

neděle 18. června 2017

Plněné zelné listy

Když už je dostatek čerstvého mladého zelí, zkusil Jardíček plněné zelné listy. Podařilo se. Plnit se dají asi úplně čímkoliv. Libovolně dle vlastních chutí :).

Naše verze je tedy tato...

Listy pár minut povařit, aby povolily. Vývar je z nich silný, dá se použít na polévku.
Náplň: Několik jarních cibulek podusit na másle, do toho pár stroužků česneku, podusit do napěnění, do toho rýže, zalít vodou nebo vývarem (třeba trochou z těch listů) - 2 díly vývaru, 1 díl rýže, osolit, 15 minutek do změknutí rýže a vstřebání tekutiny. Dosolit, do toho přidat tučný sýr, promíchat, nandat na listy, zamotat, dát do pekáčku, na to pár kousků másla, podlít vývarem, aby to mělo chuť slnější. 20 minut přiklopené na 180°, vytvoří se šťáva, prohřeje se to a pospojuje. Pak v troubě ještě 10 minut odkryté, aby to chytlo barvu.
Se šťouchanýma bramborama moc dobrý.





.

Polévka jarně zelná s bramborami VEGAN

Díky bedýnkám a kvantu zeleného opět polévka z jarního zelí, podobná jako byla tuhle nedávno. Liší se přidáním brambor a krupice a odebráním jíšky :).


Tak tedy cibuli na oleji dohněda, česnek, půl hlávky mladého jarního (onoi se možná říká letního) zelí na nudličky, přidat vývar, kousek mrkvičky, kousek třeba květáku, prostě ledničkové zbytky, dvě brambory na kostičky, osolit, přidat kurkumu, kmín, to, co máte rádi, povařit, pět minut před koncem hrst krupice :). A je to :).
Do ní cokoliv zeleného...





.

sobota 17. června 2017

Jablíčka pečená

Máme teď doma opravdu hodně jablíček, v bedýnkách jsou krásná česká jablíčka z Ostřešan tady od nás. Chuťouvě už jsou hodně moučná, ale na kuchaření jsou dokonalá :).



Jablíčka se skořicí, cukrem a citr. šťávou dle chuti do pekáčku, zasypat drobenkou, na 160 st. půl hodinky nebo dle chuti, až to zezlátne a začne pěnit. A do pekáčku společného nebo do jednoporcových pečících misek, to už je jedno :).






Červnová jablíčka z Ostřešan z Bedýnek :).





.

Zelenina pečená VEGAN

Ďábelské :). Jednoduché, jednodušeji to snad ani nejde...


Mrkvička jarní na půlky i s částí natě, jarní cibulka na půlky, červená a bílá paprika na proužky, pár rajčátek.
To celé prolít několika lžícemi olivového oleje, sůl, koření dle chuti.


Podlít trochou vody - to urychlí práci rajčátek, aby pustila šťávu - a při 160 st. pomalu péct, čas od času prohodit. Peklo se tak tři čtvrtě hodiny, až rajčátka zmizela a zbytek byl hezky měkký.


S bramborama na libovolný způsob :).





.

Polévka jednoduchá zeleninová VEGAN

Zeleniny máme doma plno, bedýnková sezóna začala :).
Dvě cibule na osminky trochu zpěnit, malé mrkvičky na hranolky odpěnit, aby to chytlo barvu, zalít vývarem, přidat zbytek květáku, brokolice, 2 stroužky česneku na plátky, mrkvovou nať, kopr, cibulovou nať (vše z bedýnky). Půl lžičky kurkumy, půl kmínu, půl papriky. Osolit, 15-20 minutek pomalinku vařit.







.

Být sám sebou... Víte, kdo jste?

Vědět, kdo jsme... dle mne jedna z nejpodstatnějších věcí. Ale jak se k tomu prokousat :). Je mnoho technik, metod, možností... základem je vždy cesty dovnitř. Ať už meditací, za pomoci dobrého učitele, se šamanským bubnem, modlitbami...
Aleš Vavřinec přibližuje cestu, která pomáhá v jeho žití. Hezky a jednoduše to popisuje, proto ráda sdílím. Je to možnost i pro lidi, kteří nemají rádi ezo..., spirit..., duchovno... je to možnost pro materialisticky rozumově laděné lidi.
Být sám sebou... Víte, kdo jste?
Buď sám sebou. Bud přirozený. Autentický. Tečka. Hotovo a tvůj život bude pecka. To jsou rady, které se zhusta šíří internetem. Zdá se to snadné, že? Stačí být sám sebou a máme vyhráno. Leč na cestě k "být sám sebou" mohou číhat různorodé nástrahy. O ty nejdůležitější se s vámi podělím, i o to, jak se s nimi vypořádat
Víte, kdo skutečně jste?


Bohužel ne každý opravdu ví, kdo a kým skutečně je a jaké je jeho přirozené já. Proč? Když se narodíme, přicházíme na svět s určitou originální sadou vlastností, schopností, možností i potenciálu. Zde leží naše přirozené já. Pokud jsme se narodili do adekvátních podmínek ke zralým rodičům, měli jsme šanci své přirozené já rozvíjet, vyjadřovat a nepotlačovat. Dnes jsme svobodní a spokojení.
Jenže pokud naše podmínky v rodině nebyly ideální, zjistili jsme, že na naší přirozenost není nikdo zvědavý a naučili jsme se ji skrývat a potlačovat. Byli jsme nuceni vytvořit si "adaptované já" - masku sebe sama, která by dobře zapadla a nepůsobila problémy a konflikty. Třeba když malý Luděk zjistil, že maminka ho má tak trochu raději, když se zklidní a je hodný - když potlačí svou živost a dynamickou životní energii.
Z podobného vývoje pramení dvě zásadní nástrahy - pokud jsme svou přirozenost začali maskovat a místo ní se přizpůsobovat do adaptovaného já už jako děti - dnes po 10 nebo 20 letech vůbec nemusíme mít páru, kým tam někde uvnitř reálně jsme. Naše přirozenost může být skrytá pod nánosem naučených přesvědčení a vzorců chování. Adaptované já může velmi úspěšně zakrýt naše přirozené já.
Druhá nástraha - jakmile jsme jako děti zjistily, že naše přirozenost je v rodině na obtíž a málokdo ji přijímá, natož oceňuje, nejenom, že jsme ji začali skrývat, ale také jsme se za ni začali stydět, začali jsme se obviňovat, že takoví jsme (přece kdybychom byli jiní, bylo by doma vše v pohodě). Začali jsme sami sebe odmítat. Být sám sebou by v té době znamenalo především trápení a vnitřní bolest (leckdy i vnější - facky ještě bohužel nejsou přežitek).
A teď si představte, že někdo, kdo úplně přesně neví, kdo je a jaké je jeho přirozené já a navíc tohle své autentické jádro podvědomě odmítá, se bude pokoušet být najednou sám sebou … jak mu to asi půjde? Pravděpodobně moc dobře ne. Bude nejspíš zažívat chaos a podivné pnutí. Chaos z toho, že jeho přirozené aspekty se ztrácí pod tlakem těch naučených, které třeba v životě používá řadu let a pnutí z toho, že jeho podvědomí se bude aktivně bránit tuhle přirozenou část otevřít a ukázat světu.
Tohle jsou mé zkušenosti při práci s lidmi, když jim pomáhám objevit a přijmout své přirozené já, aby ho mohli začít v životě naplno využívat. Většina lidí se usilovně snaží býti sami sebou, ale neví, co hledají a zda to vůbec chtějí najít. Což celý proces "lehce" znesnadňuje. :-)
Naštěstí i tady existují cesty a způsoby, jak se dostat blíž k sobě a býti sám sebou. Není nutné zoufat, že to nejde. Opak je pravdou! Už jsem ve své praxi mnohokrát zažil, jak se z mnoha pesimistů stali šťastní a spokojení optimisté.
Pokud ovšem čekáte na nějaký jednoduchý návod ve stylu - 3 kroky ke svému opravdovému já, asi vás zklamu. Na takhle důležité životní téma neexistuje nějaký univerzální návod. Mohu vám nabídnout pár tipů, které vám vaši cestu usnadní a akcelerují.
Buďte sami se sebou. Zastavte se. Nemůžete se ponořit hlouběji sami do sebe, když budete pořád vystresovaní a nestíhat mraky věcí. Bohužel to nejde, když se budete bez odpočinku přepínat a nenajdete si sami na sebe pravidelný čas. Abyste takto důležitou životní změnu byli schopní udělat, potřebujete na to dostatek času a ten si za vás nikdo nenajde. To je jen a jen váš úkol. Samota, klidné prostředí, meditace a ticho mohou být vaši noví přátelé a pomocníci.
Netlačte na pilu. Nesnažte se svou autentičnost ze sebe vydolovat sbíječkou. Tvrdý přístup a nátlak tady vůbec nefunguje. Potřebujete, aby se vaše psychika uvolňovala a dostávala do klidu, jinak se neotevře. Čím víc tlaku, tím víc uzavírání a tím větší frustrace z toho, že to nejde …. a tím větší tlak, aby se to už konečně pohnulo správným směrem … vítejte v začarovaném kruhu. Přestaňte tlačit a důvěřujte, že když sami sebe dostanete do uvolněného stavu, vaše přirozené já se začne vynořovat.
Jste si jisti, že přesně víte, jaké životní strategie a vzorce chování jsou vaše a jaké jste se naučili v průběhu života - jako děti nebo dospívající? Začít si v tomto tématu dělat jasno a umět rozlišit mezi těmito 2 tábory bude pro zdárný pokrok naprosto zásadní. Začněte tedy třídit a dělat si v sobě jasno. Klíč leží ve vašem dětství.
Vezměte si papír a napište si na jednu stranu všechno, co jste museli dělat (a jak se chovat a přizpůsobovat), abyste od rodičů dostávali vše, co jste chtěli - lásku, objetí, přijetí, pochvalu, ocenění, respekt, klid, pohlazení atd. Na stranu druhou si napište, co jste naopak dělat nesměli, abyste o všechny ty hezké věci a pocity nepřišli, co jste buď měli zakázané nebo co jste si sami zakázali, co jste radši nedělali. V obou případech buďte nanejvýš pečliví, dopřejte si na to dostatek času, nespěchejte. Buďte hodně podrobní a snažte vzpomenout si na co nejvíce podrobností.
Pokud jste si dali záležet, držíte v ruce papír se všemi možnými vzorci modely chování, které jste se museli naučit. Takto jste se adaptovali na prostředí, do kterého jste přišli. Pravděpodobně už vidíte mezi těmito strategiemi z dětství a vaší přítomnosti mnoho podobného. Ano, co se v dětství naučíme, v dospělosti jako když najdeme …. a stále používáme. :-)
A teď si představte, kdybyste měli úplně ideální rodiče. 2 ideální bytosti, co by třeba neměli nic společného s vašimi reálnými rodiči. Vše, co byste chtěli a měli dostat, by k vám od nich přicházelo automaticky a přirozeně. Nemuseli byste se kvůli tomu měnit.
Jací byste byli jako děti? Jak byste se chovali? Jací byste byli dneska? Tady leží klíč k vaší přirozenosti. Kdyby vám v ní nic nebránilo dříve, mohli byste si jí plně dovolit i dnes. Věnujte tomu čas i péči a sami uvidíte, co vám to přinese.
Vidíte a už máte určitý výchozí stav a základy vašeho vnitřního mentálního nastavení a zároveň ideální stav. Váš přirozený stav, který si tam někde uvnitř sebe nosíte. Když máte bod A a bod B, můžete si mezi nimi vytyčit cestu. Nemusí to být zrovna precizní přímka, ale cesta vždycky existuje. Vytvořte si akční plán, na jakém důležitém vzorci můžete začít pracovat nejdříve a co všechno vám může pomoci ho změnit a tím udělat krok sami k sobě. Krok k tomu - být sám sebou.

neděle 11. června 2017

Žampionové soté na paprice a brambory pečené se sýrem

Vynikající!!


Brambory nakrájené ve slupce povařit jen krátce pár minutek, protřepnout s máslem, dát na plech na 200 stupňů asi na 10 minut, pak posypat hodně tučným sýrem, dalších 10 - 15 minutek zapékat.
Mezitím 2 cibule na kolečka orestovat na másle pár minutek, přidat houby na kousky (plátky) a trošku kmínu a pár minutek restovat, nakrájet česnek a restovat dál, lžíce papriky a trošku zarestovat, lžíce mouky, ještě chvilku restovat, podlít vývarem a 10 minutek pomalinku dusit, přidat smetanu, dosolit, nechat pár minutek provařit. Moooc dobrý :).


Nezbytné dotunění :). Sedmikrásky jsou krásné... a plné dobře vstřebatelného vápníku...


Salátek se vždycky hodí. Kapka oleje, trošku soli. Úplně stačí...






.

Polévka zeleninová jáhlová

Opět taková zbytková polívečka :).


Cibule na kousky na olivovém oleji, přidat brambory na malé kousky a spíš pomalu dusit, pak přidat zbytky zelenin - kousek brokolice, košťál na malé kousky, pak 2 stroužky česneku na drobno, nechat rozvonět, lžíci krupice lehce zasmahnout, podlít vývarem nebo vodou, přidat hrst jahel propláchnutých (spařených) vařící vodou, aby nebyly hořké, osolit a 20 minut pomalu vařit.

A jako do všeho něco zeleného syrového :).







.

Modřinky v Jiřičkově

Máme na chalupě už roky pětidomek jiřiček. V jednom z domků jeden rok bydleli vrabci (pro ty mám překvapení, právě mi dorazil balík ze Zelené domácnosti s bezpečným trojdomkem pro vrabčáky).

Takto vloni jiřička krmila mladé v jednom z domů - obydlených jich ale bylo víc ...


No a tento rok se v jednom z domků zabydlely modřinky :). Velice obtížně se fotí, jsou ostražité a rychlé. A mrňavé. Ale jsou úžasné :))).


Na okapu předstírala, že tam jako vůbec není, čekala, až "vypadnu" :).



I pro ně mám překvapení, přivezu jim ze stejného zdroje bezpečnou budku - dělanou tak, aby se k nim nedostaly ani kočky, ani kuny, které na chalupě máme. A vzhledem k materiálu se k nim nedostanou ani větší ptáci, kteří si ve dřevěných budkách dokážou zvětšit otvor...




.

Kvetou bezy

Černý bez je jedna z mých nejmilovanější bylinek... jeho vůně je pro mne nejparfém :).
Jeho účinky už jsou úplně TOP :).
Před heřmánkem smekni, před bezem klekni :).


Právě kvetou... dost pravděpodobně někde už budou odkvétat, takže je nejvyšší čas...
V Pardubicích u Chrudimky to je tak napůl - ještě poupata, právě akorát a již odkvetlé...
Takže sbíráme jen ty "akorát", ze kterých ještě neopadávají kvítečka :), ale už jsou skoro celé rozvité :).
A sbíráme jen za sucha - a nejlépe odpoledne na sluníčku :).
Při sušení opatrně, ať nezhnědne - to udělá i tehdy, je-li sbírán po dešti a není dostatečně sucho venku.
A když už kvete, využíváme ho do pití a k jídlu (kosmatice, do palačinkového těsta, chlebové těsta...). Vše už tu zaznělo... v rubrice BEZ ČERNÝ.


Na FB jsem vytvořila skupinku přátel bezu, kde najdete desítky receptů a možností, co se dá dělat s kvetoucím bezem :).









.

sobota 10. června 2017

Čajíčky k pití, ne k léčení - kopřiva

Zelené do čajů používám celoročně ne k léčení, ale k běžnému pití, nemám s tím problém. Varování některých jedinců, že třeba pak nezaberou bylinky na nemoc a podobně, to v mém světě neplatí. Pokud někdo potřebuje bylinku/bylinky na nemoc, je to ve zcela jiném režimu. Tam jsou potom důležité konkrétní bylinky, konkrétní způsoby jejich použití, časy máčení u nálevu, doba varu u odvarů, někdy jsou lepší tinktury... to už je "alchymie bylinářů".
K běžnému pití zelené nechávám zalité vroucí vodou jen krátce.

Kupříkladu kopřivy, ty se mají sbírat jen do cca 15.5., do Žofie. Ale to je ve smyslu léčivém, kdy jsou kopřivy nejúčinnější, pro případy kopřivových kúr apod.
Do čaje na pití přidávám celoročně i kopřivu, neustále dorůstají mladé rostliny při průběžném sekání...

Tak tedy jen doporučení - nesbírat po ránu, ale za slunného počasi odpoledne, a ještě ne tam, kde je příliš hojná - sluníčko zatlačí v ní obsažené dusičnany do kořenů. (Podobné to je i u černého bezu, taky je lepší sbírat ho odpoledne za slunného počasí.)
Kdo má sklony k ledvinovým kamenům, tak opatrně.
Kopřiva se nehodí ani pro lidi s onkologickým onemocněním.
Je to rostlina ohnivá,je spojena s Marsem, hodí se pro pomalé lidi, ve kterých rozpohybuje energii. Temperamentní ohnivý člověk ji až tak nepotřebuje :).

Takže do čaje i zelených voděnek ji přidávám s jinými bylinkami sem tam celoročně a bez obav :).
Na zdraví!










.

Mrkvobramborová kaše s brokolicí na smetaně

Já: "Můžu ti tam dát aspoň jednu macešku?"
Jardíček: "Ne, děkuju. Stačila mi ta jedna, co jsem neměl včera, nesmí se to přehánět."


Tentokrát to byla z nouze ctnost. Jardíček si nevšiml, že došly brambory (zcela nekontrolovaně mu je spotřebovávám průběžně, neb jsem výrazně bramborová, na rozdíl od něho). Takže nebyla všemi oblíbená br. kaše, ale toto. A bylo to naprosto suprové.
Kaše: 3 krčící se zbylé brambůrky, 2 mrkvičky na kousky, 20 minut povařit ve vývaru zbylém po překulení brokolice - viz níže (vývar se potom použije na polévku). Promačkat, prošlehat - na jemno nebo hrubo dle vlastních preferencí a chutí, ždibec másla, ždibec smetany, osolit. Dalších chutí netřeba, mrkvička udělá tu pravou chuť. Konec citace. Za mne - pro mne naprosto úžasné, neb do sladka. Nejsem na sladké typu dortů nebo zákusků, ale miluju sladkou chuť vařené mrkve, cibule a tak :).
No a teď zelené: 1 cibulku a pár stroužků česneku pomalinku na másle pěnit do měkka a do sladka, do toho trochu smetany, lehce provařit a zredukovat, do toho bazalku, 3-4 minuty překulenou vedle v hrnci brokolici, osolit, prohřát. Hotovo.










.

Polévka zbytková zeleninová

Naprosto obyčejná... a mohla bych je pořád :).
Zrovna zbyl doma kus pórku, mrkve, cibule, česnek. Propěnit, provařit, osolit, naběračku promixovat a přidat oblíbené koření. Kmín, tymián, majoránka.
A zelené a klíčky do toho a je hotovo i vytuněno :).

čtvrtek 8. června 2017

Suprovka - kadeřávkové čipsy se sýrem podle Paní Pruhované od Zelené brány

Před týdnem začaly po zimě opět fungovat zeleninové bedýnky - Bedýnky Pardubice. Nedám na ně dopustit, Bedýnková Petruška to dělá srdíčkem. A je to znát.
Tentokrát jsem se tam potkala s bezvadnou babou :), taky bedýnkářkou. A protože v bedýnách byl tentokrát i nádherný kadeřávek, vysvětlila nám Pruhovaná paní, co s ním krom jiného dělá.
Čipsy. Čipsy v troubě se sýrem :).

B O Ž Í Í Í Í !!!!!!
Jednoduše: pohňahňat trochu olejem, osolit a na pečící papír na plech do trouby poskládat, třeba i sýrem posypat.
Tak jsem to hned zkusila. Měla jsem už málo kadeřávku, tak jsem na kousky přidala i listy kedluben z bedýnky.


S Ellou Šamánkovou (nejen) o smrti a odcházení

S Ellou Šamánkovou (nejen) o smrti a odcházení Zdroj: YouTube, kanál Nechsenest CZ