Šrucha zelná.
Konečně jsem začala pronikat do tohoto tématu.
Až donedávna jsem vůbec netušila, že taková rostlinka - bylinka - existuje...
Nikdy jsem ji neviděla, ale zatoužila jsem po ní po bylinkovém semináři s Vláďou Vytáskem. Znala jsem jen tropickou šruchu velkokvětou (Portulaca grandiflora), která umí udělat nádherný barevný koberec :-). Už jako malá jsem ty koberce obdivovala v ZOO ve Dvoře Králové, myslím, že tam měli záhony jak se šruchou, tak s kosmatcem… Krása barevná veselá to byla :).
Ale řeč je o "pleveli". Prý tak urputném, že stačí nechat vykvést jednu rostlinku a máte "zamořeno" :-). Což už jsem taky pochopila :). Ovšem zamořeno velice kvalitně, o čemž mnozí nevědí. Na návštěvě u kamarádky jsme ji teď objevili opravdu všude, je tam neustále pleta a likvidována - a stále se objevuje. S nadšením jsem si pár mimin nakyblíčkovala :).
Šrucha zelná, latinsky portulacea oleracea, zvaná též portulák či kuří noha. Dříve se prý pěstovala na zahrádkách jako zelenina. Moc jsem nerozuměla tomu, když si kamarádka koupila semínka a na pytlíku se šruchou zelnou bylo něco… jiného. Ale už tuším. Ve světě se začala tato rostlinka šlechtit na různé velkolisté kultivary, jako opravdová zelenina.
Ale pro mne nyní NEJ je ta malinká, přirozená, ten plevílek, ta, co roste volně, to je ona. Je nizounká, plazivá a roste bláznivě rychle. Je to jednoletka, ale množí se zcela plevelně :-) semínky, stačí nechat jednu rostlinu vykvést a už se jí nezbavíte. A jak jsem ji předtím nikdy nikde, tak teď na každém kroku. Asi čekala, až budu vědět - a teď se dává vidět :-). Tisíce miminek na místech, kde nic jiného nechce růst - tam, kde ani rdesno ptačí - truskavec nestačí zakrývat bolavou holinu… a to už je co říct :), truskavec je taky silně léčivá bylinka a hlavně hojí Matku zemi… roste i v každé prasklince v chodníku… no a stejně tak i šrucha. Léčí Matku Zemi i člověka. Celou dobu při venčení bafíků vše zarostlé rdesnem ptačím, truskavcem. A najednou šrucha. U nejočůranějšího kandelábru.Že prý se až tak neví, odkud se dostala do světa. Na netu se dohledá, že by původní populace mohla být v západní Asii či severní Africe, analýza semen z archeologických nalezišť v Severní Americe ukázala, že tato rostlina se v USA vyskytovala už v předkolumbovské době. Kdoví…
Tenhle zázrak našich babiček je přímo neuvěřitelnou zásobárnou vitamínů, minerálních látek a antioxidantů. Obsahuje vitamín C, E, B1, B2 B3, provitamín A, fosfor, vápník, zinek, hořčík, železo a dokonce i koenzym Q10 a vysoký podíl omega-3-mastných kyselin (vyšší než jakákoli jiná listová zelenina). Hořčíku obsahuje nejvíc ze všech různých zelenin.
pondělí 26. června 2017
Šrucha zelná, jedlá a léčivá bylinka
Snižuje obsah tuků a cholesterolu v krvi, zlepšuje trávení, zlepšuje dokonce i záněty žaludku a střev. Povzbuzuje střevní peristaltiku, je tedy prevencí i lékem proti zácpě. Čerstvě vylisovaná šťáva snižuje horečku, zevně můžeme čerstvé listy použít k potírání ran, popálenin nebo spálenin od sluníčka - zklidňují pokožku a urychlují hojení.
K léčivým účelům se v západní fytoterapii nesuší, používá se čerstvě vylisovaná šťáva z natě, úplně nejlepší je zařadit bylinku pravidelně do jídelníčku.
V tradiční čínské medicíně se užívá i sušená nať ve formě odvaru, zlepšuje práci imunitního systému a údajně působí proti předčasnému stárnutí.
Připravuje se z ní vynikající salát, ale můžeme ji přidat i do špenátu, do tvarohových a sýrových pomazánek, nebo ji dusit s vejcem jako kapustu. Sklízíme po celé léto, Odřezáváme celé výhonky a rostlinka opět za další 3 týdny doroste. Ty, které jsou určené k jídlu ale nenecháme vykvést, protože jakmile nasadí na květ, hořknou.
Jedlým a léčivým plevelem je planá, drobnolistá forma šruchy zelné. Pěstovaná velkolistá šrucha zelná má kolem 40 odrůd s listy lišícími se velikostí, typem růstu nebo barvou a jako výborná salátová zelenina se pěstuje po celém světě.
Chuť šruchy je nakyslá, výrazná a může být mírně svíravá. Ostřejší a svíravé tóny způsobené kyselinou jablečnou jsou u šruchy výraznější ráno. V průběhu dne se kyselina jablečná metabolizuje, proto listy sbíráme při plném slunci v poledne nebo odpoledne, listy jsou jemnější a nasládlé. Mně chutná trochu jako šnitlík, ale bez jakékoliv štiplavosti. Prostě velice příjemně mírně nakysle.
Má poměrně hluboký, kůlovitý kořen, proto je schopná tolerovat sucho a získat si vodu z větší hloubky. Sklízí se od května do října. Křehké sukulentní výhony šruchy po utržení bez vody brzy vadnou, proto je sklízíme až těsně před přípravou jídla. Krátkodobě je můžeme skladovat v lednici v navlhčeném ubrousku nebo ve sklenici vody.
Šrucha zelná zvlášť dobře prospívá v písčitých půdách. Má ráda slunečná stanoviště, ve stínu se jí nedaří. Na rozdíl od šruchy velkokvěté kvete pouze krátce, drobnými žlutými kvítky. Ale za své reprodukční schopnosti se opravdu nemusí stydět: jediná rostlina dokáže vyprodukovat tisíce semen, s velmi dobrou klíčivostí. Zrádné je i to, že klíčivost semen je velmi vysoká řadu let. Není tedy divu, že komu se jednou začne v zahrádce šrucha zelná semenit, nevěřícně zírá na její množení i na rychlost jejího růstu.
V současnosti se v Nizozemsku pěstuje podobně jako řeřicha. V Turecku šruchu zelnou nazývají semizotu a přidávají ji hlavně do salátů. Také v Německu získává na oblibě. Syrové lístky se přidávají do zeleninových salátů, používá se také jako koření do polévek nebo k masu. Pokud byste tedy chtěli šruchu zelnou ochutnat, zkuste například kultivar Green Purslane.
*********************************************************************************************
Doplnění od Vládi Vytáska, s jeho laskavým dovolením:
V minulosti ji používal již slavný Matthioli, který doporučoval tuto zeleninu při poruchách činnosti močového měchýře zapíjet bílým vínem. Z našich bylinářů ji používal Josef Zentrich. Více si jí cenní v zahraničí a nejvíce americký lékař James A. Duke, který ji s úspěchem používá na mnoho nemocí.
Léčebně pomáhá při většině srdečních chorobách, angině pektoris, srdeční arytmii,při vysokém krevním tlaku, v prevenci proti šedému zákalu, dále působí proti depresi, bolestem hlavy a migréně, roztroušené skleróze, na chronický únavový syndrom, proti kvasinkovým infekcím, kandidóze, na záněty šlach a kloubních váčků, při lupénce, oddaluje stárnutí organismu, účinná při jaterních poruchách, proti pálení žáhy, na zhubnutí při nadváze se používá v kombinaci s ptačincem žabincem. Při překyselení snižuje tvorbu žaludeční kyseliny. Žvýkání čerstvé natě několikrát denně pomáhá při krvácení dásní a počáteční parodontóze (osobně v minulosti s úspěchem vyzkoušeno).
Zevně se šrucha používá ve formě čerstvé štávy nebo odvaru při popáleninách a na kuří oka.
Kuří oka a tvrdá kůže se potíraly ráno a večer čerstvou šťávou, odvar je méně účinný .
Ing. Jiří Janča doporučoval šruchu v homeopatické formě D3.
Šrucha zelná nemá žádné vedlejší nežádoucí účinky a mohou jí používat i malé děti, starší lidé, těhotné a kojící ženy.
Teď už ji vídám na pár místech taky. Jak u toho očůraného psího kandelábru... Až dosud jsem tady viděla jen rdesno... všude... úplně všude... tak teď i na jednom místečku u cesty u Chrudimky, kde teď po deštích začala intenzivně růst :).
Přihlásit se k odběru:
Komentáře k příspěvku (Atom)
S Ellou Šamánkovou (nejen) o smrti a odcházení
S Ellou Šamánkovou (nejen) o smrti a odcházení Zdroj: YouTube, kanál Nechsenest CZ

-
Patizon osolit, trochu nechat vypotit jako cuketu, obalit v těstíčku. Těstíčko: vejce, hraška, mouka, trochu mléka, sůl. A potom ještě obali...
-
Byla vynikající. No, dyk ji dělal Jardíček, tak jak jinak :-). Cibule, kousek mrkve osmahnout, medvídek a trochu špenátu, kmín, bazalka, pod...
-
No a protože letos už leckde kvete... a protože mi se starým blogem zmizelo hodně užitečných informací, popovídám o něm teď znovu. A ne jen ...
Žádné komentáře:
Okomentovat