sobota 30. července 2016

Bylinkové vlasové vody od Petry

Nádherná inspirace, pro mne jsou toto jedny z nejmilejších - nejútulnějších stránek o bylinkách :)
Bylinková vlasová voda
Bylinková vlasová voda, to je doslova zázrak pro naše vlasy. Posílí je, obnovuje jejich původní vlastnosti, vlasy krásně provoní, zpevní a podpoří jejich přirozenou barvu.
Bylinkové vlasové vody jsou jednoduché na výrobu, dokáže si je udělat sami doma ( i když jste úplný začátečník). Jsou to odvary z bylinek a často do se do nich přidávají i další povzbudivé látky (éterické oleje, jablečný ocet, šťáva z citrusů apod.).
Bylinkové vody dokáží úžasně odstranit nadměrnou nečistotu a mastnotu, umí zlepšit či podpořit barvu vlasů. Můžete je používat opakovaně ( i několikrát týdně) a tím dopřát Vašim vlasům doslova královskou péči.
Bylinková vlasová voda - jak ji vyrobit?
Základní recept je zcela jednoduchý: Bylinková vlasová voda - příprava
  1. Šálek vody dáte do hrnce a ohřejete na bod varu. Poté odstavíme a do této vody přidáme 1 - 2 polévkové lžíce bylinek. Je dobré zakrýt např. pokličkou a nechat vystydnout na pokojovou teplotu. Já většinou tento proces udělám ráno (nebo den předem večer) a potom večer aplikuji na vlasy. Ale stačí udělat jen třeba 1 či 2 hodiny předem a můžete hned použít. Všeobecně platí, že květy a listy stačí louhovat jen pár hodin, u kořenů je lepší delší doba (klidně přes noc).
  2. Jakmile má voda cca pokojovou teplotu, můžete zcedit a už máte hotovou bylinkovou vodu.
  3. Ideální je přelít ji do nádobky s rozprašovačem a můžete ji hned používat.
Jak využít co nejlépe blahodárné účinky tohoto přírodního zázraku?
  • Na čerstvě umyté (ale klidně i neumyté vlasy, pokud si je ten den umývat nebudete) aplikujte rozprašovačem v hojném množství. Případně pokud nemáte nádobku s rozprašovačem, doporučuji ji koupit, je to investice doslova pár korun, ale můžete si vodu i po troškách na hlavu nalít. V tom případě Vám ji ale hodně ihned steče, což mi přijde jako škoda.
  • Bylinkovou vodu vmasírujte od kořínků až ke konečkům vlasů. Nejlepší je nechat ji několik minut působit, aby bylinky měly dostatečnou možnost předat Vašim vlasům svoji léčivou a voňavou sílu.
  • Poté můžete vlasy opláchnout, ale nemusíte. Můžete si tuto blahodárně působící bylinkovou vlasovou vodu nechat na svých vlasech a poté je jen na vzduchu nechat proschnout (nepoužívejte fén apod.).
Bylinková vlasovou vodu - můžete ji i trochu vylepšit
Chcete-li, aby Vám vlasy krásně voněly, můžete přidat pár kapek esenciálního oleje (vždy až po vychladnutí vody - v podstatě těsně před aplikací). Esenciální oleje můžete přidávat i pokud máte nějaké problémy s vlasy, např. na lupy je výborný Tea Tree olej.
Bylinková vlasová voda je lék pro Vaše vlasy - můžete přidávat také např. jablečný ocet či citrusové vody, v tom případě je ale nutné vlasy vždy opláchnout.
Pokud chcete Vašim vlasům dopřát speciální péči, např. v létě na vysušené vlasy a pokožku, přidejte do bylinkové vody i olivový olej, stačí 2 - 3 polévkové lžíce. Nechte na vlasech působit co nejdéle a poté opláchněte.

Jaké bylinky použít při problémech s vlasy
Mastné vlasy - meduňka, rozmarýn, levandule, měsíček lékařský, přeslička
Lupy - kopřiva, máta, rozmarýn, tymián, lopuchový kořen, heřmánek, levandule
Vypadávání vlasů - kostival, chmel, kopřiva, máta, rozmarýn, chmel, přeslička

Jaké bylinky použít pro podporu barvy Vašich vlasů
Využijte sílu bylinek
Blond vlasy - heřmánek, měsíček, divizna, citronová a grapefruitová kůra (bio)
Hnědé vlasy - ořešák (slupky), hřebíček, kostivalový kořen, kopřiva, šalvěj
Rezavé vlasy - skořice, měsíček, šípek, ibišek

Dobrá rada na závěr
  • Čím déle necháte bylinky ve vodě, tím silnější Vaše voda bude (proto klidně udělejte výluh večer den předem a sceďte až za cca 24 hodin, těsně před použitím).
  • Vlasové bylinkové vody můžete skladovat (v ledničce pár dní), ale mnohem lepší je udělat si menší množství a spotřebovat ji hned a opět si vyrobit čerstvou, vždyť výroba je úplně jednoduchá a nezabere Vám víc, než pár minut.
  • Bylinky můžete libovolně kombinovat, ideálně podle barvy Vašich vlasů či problémů, které Vás sužují.
  • Bylinky lze používat sušené, ideální je v letních měsících využít čerstvé (u čerstvých bylin je dobré zdvojnásobit jejich dávku).
  • Pokud máte kratší vlasy, postačí Vám množství 1/2 šálku této bylinkové vody, u dlouhých vlasů doporučuji množství z jednoho celého šálku.
  • Čím déle necháte tuto vodu působit na své vlasy a pokožku, tím lépe. Pokud jste nepřidávali olej, ocet apod., tak klidně vodu se svých vlasů neoplachujte, doporučuji to vyzkoušet, je to báječný pocit a krásné vůně a péče pro vlasy.
Tak teď už je čas vyrazit do přírody, nasbírat při procházce pár bylinek a nechat jimi provonět svoji hřívu. Na bylinkách miluji to, jak je to s nimi jednoduché, zabere jen chvíli času a přitom dokáží doslova zázraky, vyzkoušejte.
Bylinková vlasová voda je úžasné jednoduchá a přitom účinná. Vaše vlasy Vám poděkují, vyzkoušejte.
Petra

https://www.facebook.com/Milujeme-bylinky-869017346516892/

Tři rychlé receptky z mladých cuket

Tohle velice ráda posdílím, je doba cuket a tyhle tři recepty nemají chybu :).


Zdrj: https://youtu.be/p0ZIox-3vFI

čtvrtek 28. července 2016

Dobromysl průdušková, zažívací, dětská, nervová... prostě DOBRÁ MYSL :)

Právě kvete. A je nejen výrazně zdobná a léčivá a jedlá, ale i hmyzolákavá, najdete na ní úžasné množství motýlů, včelek, čmeldů a úplně jiných nádherných hmyzíků :).
Na co pomáhá v kuchyni i v léčení je v tomto příspěvku :) Dobromysl obecná (oregano).








Jeden z nových - Zuzík

Dostala jsem krásnej kaktousek od neteřinky Zuzanky. Dala si velikou práci - načančala ho do růzností, které si přivezla z cestování po světě. Takový dáreček s příběhem (miluju je :) ).
Jenže jedna věc je interiérová hezkost a druhá je blaho kaktusu. Takže Zuzanka promine, malej "Zuzík" se nastěhoval do nového. Ať se mu daří - a Zuzance ještě jednou moc děkuju za její kreativitu :-).




A po měsíci již spokojeně bydlí mezi svými :), v meziokní. Tam jim všem je nejlíp :).

úterý 26. července 2016

Levandule

Když dojdou stužky :-) - tak jsem zkusila z různých barviček... a nakonec jsem sáhla i po obyčejném provázku.
Jen ještě jedna vychytávka - máte-li stužku, můžete použít i "odkvetlou" levandulku, protože do těch paliček se odkvetlé kvítky pod stužku schovají a hlavně nevypadávají, netrousíte :). Na rozdíl od běžně vázaných kytiček, kdy je potřeba svírat levanduli na začátku kvetení :).

čtvrtek 21. července 2016

Štrůdl nebo závin :)

Pomalinku bychom měli chystat špajzky na novou úrodu, na nové zásoby... Blíží se doba jablíček, takže nějaký čas budeme na živých - no a pomalu je taky začneme zavařovat a konzervovat na zimu. Takže Jardíček využil pikslu loňských (nebo předloňských) nastrouhaných zavařených jablíček štrůdlat a vytvořil štrůdl. Závin. Štrůdl nebo závin. Vynikající :).

neděle 17. července 2016

Konečně kvete tužebník, zázrak přírody :), na ekzémy, plísně, záněty a další

Je to opravdu úžasně silná a krásná rostlina... mám ji moc ráda a ráda ji sbírám a suším :). Podle pana Váni zázrak přírody.

Červencová diviznička proti kašli a na průdušky

Je to někdy složité, musí být hodně slunečno a sucho, aby dobře kvítečky schly, minulý rok byly květy veliké a bylo jich hodně... letos už začala kvést, takže postupně postupně, jak nakvétá :).

O její léčivosti tady: Divizna



Bylo hodně sucho, tak je zatím taková... sušší :), menší... zato se krásně vysemenila i mezi kameny :).


Červencová levandule na nervy, na afty, na moly, na koupele, na kvasinky

Někde už odkvétá, jinde začíná... tak jen co po těch deštích vyschne, sbírat sbírat :).
O jejích léčivých účincích tady: Levandule lékařská.

Kefírová buchta s polevou se zakysankou

Narazila jsem na recept na netu... a okouzlil mne svou vizáží. Jen jsem ho Jardíčkovi přeposlala kvůli nákupu ingrediencí a těšila jsem se na to, jak buchetku udělám... No, nějak Jardíček se surovinami dorazil pozdě večer, já jsem nějak odpadla - a po probuzení v lednici čekala buchetka :))).


Jardíček to udělal podle toho origoš receptu, ale vypadá to ve výsledku úplně jinak a myslí si, že paní neřekla tak úplně realitu... No a protože mi to moc chutná, tak prý ji příště kapku vytuní :).

250 ml kefíru, 250 g cukr moučka, 250 g hl. mouka, 1 PL kakaa, 9 PL oleje, 1 vejce, 1 PL sody, poleva: 100 g čokolády na vaření a 400 ml zakysané smetany.
Smíchat na hladké těsto, na menší plech, cca 160 st.. poleva - rozpustit čokoládu a vychladlou (vlažnou) zamíchat do zakysanky.

Polévka kapustičková VEGAN

Jako vždycky... jednoduše... cibuli nadrobno na trošce másla zpěnit, přidat pórek nadrobno, bramboru na kostičky, půlku mrkve na malé kostičky, hrst kapustiček, dvě lžíce krupičky lehce zasmahnout, zalít vodou nebo vývarem, osolit, hotovo.

sobota 16. července 2016

Grilované cukety plněné rajčatovým salátem s krutonky VEGAN

Nejprve si salátek Jardíček vyrobil. Na dvě cukety (= 4 půlky = 8 čtvrtek) použil tři rajčata na kostičky, 1 červená bedýnková cibule na tenounlinké plátky, zálivka ze 2-3 lžic olivového oleje, 1 lžíce kvalitního octa, osolit, nechat odležet v lednici.

Pak si krutonky z toustového chleba vytvořil - takto dělány jsou velice dobré - na kostičky nakrájet, lehce promíchat s olejem, osolit a volně vysypat na plech do trouby na 180 st. cca 10-15 minut.

No a nakonec cuketky zbavit semínek, tedy vydlábnout, lehce opatlat olivovým olejem a dát rozpéct na rozpálený gril z obou stran - nedusit, ale opéct z obou stran lehce dohněda. Pak osolit a navrstvit a nasypat krutonky a dobrou chuť :).



pátek 15. července 2016

Boží tvář se ukrývá v některém z vás

Kdysi dávno byl jakýsi velmi prastarý řád mnichů, do kterého však již nechtěl vstupit nikdo mladý a tak tam panovala obava, že s přibývajících věkem osazenstava zanikne. Vlastně tam bylo již jen dvanáct mnichů, kteří žili vysoko v horách daleko od civilizace. Přemýšleli co dělat a co udělali špatně, že za nimi nepřichází nikdo nový. Až někdo z nich dostal nápad. Dole v údolí žije rabín, je moudrý, mohl by nám poradit. Ale všem to přišlo velmi smělé navrhnout to převorovi, vždyť rabín byl jiného vyznání. A tak šel čas, ale na ten nápad nezapomněli, znovu se vynořil a nakonec s ním přišel převor sám. Všichni souhlasili a byl to on, kdo se vydal na namáhavou a dlouhou cestu do údolí. Když se potkali, byli oba překvapení vřelostí a vlídností toho druhého, celé hodiny si vyprávěli o Bohu a četli v tóře a bibli. Nastal čas rozloučení a tu se převor osmělil a zeptal se ho na to, kvůli čemu přišel.
Ach, rád bych vám pomohl, řekl rabín, ale nevím, opravdu nevím, co jste udělali špatně, čím jste Boha rozlobili.
... A tu ho cosi napadlo. Myslím, že vím. Vypadá to, že se boží tvář ukrývá v některém z vás, je tam inkognito, ukrytá a vy nevíte, kdo z nich mezi vámi je samotným Bohem. Budete muset na to přijít a udobřit si ho...
Tak se rozloučili.
Převor zadumaně stoupal do hor a všechno řekl svým bratřím. Přemýšleli stejně jako on po celou cestu nahoru.
Kdo by to tak mohl být?
Tobias to není, stará se o jídlo a kdykoli může, uždibne si pro sebe a nejlepší kousky si schovává, tak by se Bůh určitě nechoval.
Georgio také ne, stará se o zahradu sice dobře, ale je tak zahleděn jen do svých rostlin, že nevnímá ostatní kolem.
Že by Bernard, zvoník? Kdepak, z věčného zvonění ohluchl a neposlouchá, to by určitě nemohl být náš Spasitel.
Nebudu to nakonec já sám? Přemítal převor, jsem přeci jejich představený. Ale to ne, to bych přeci věděl, já to také nejsem.
A tak jim nedal uspokojivou odpověď, naopak, všichni procházeli podobným cvičením, jako on, když stoupal do hory. Měli před sebou nelehký úkol. Spasitel se ukrýval mezi nimi a oni neví, kdo to je. A tak se rozešli po svých povinnostech.

Jenže cosi se změnilo. Když věděli tuhle novou informaci, počali se k sobě chovat s úplně jiným respektem a úctou.
Ten, kdo chystal pokrmy, přestal ujídat, ten, co se staral o zahradu, počal se rozhlížet kolem, kde všude by mohl zkrášlit prostředí druhým a pokoje již nikdy nezůstaly holé a neútulné. Také zvoník naráz uslyšel, co mu kdo říká a věnoval pečlivou pozornost druhým.
Mniši se změnili. Protože byli zásobováni potravinami z okolí, řidiči dodávek si všimli té podivuhodné změny, která tam panovala. Bylo jim tak dobře v té atmosféře lásky a vlídnosti, že pranic nespěchali zpátky do údolí. Když se pak vraceli domů, nadšeně vyprávěli o svém pobytu tam.
I tu se tam počalo trousit čím dál více návštěvníků, začalo se o nich hovořit jako o místě Světla a Lásky, až nakonec zaklepal první mladík, který se hlásil k převorovi za novice. A přišli další a další. I tuto zkoušku mniši ustáli. I přes velkou početnost návštěv je to nezměnilo. Dál živili atmosféru úcty a lásky, všude zazníval smích a staří mniši děkovali Bohu za požehnání, kterého se jim dostalo. Věděli, že jejich řád, bude zachován.

Převyprávění starého židovského příběhu, překlad Ruth Hálová

zdroj: https://www.facebook.com/zdenek.machaceksochy/posts/1086248414762812

Bedýnková cuketka sladkokysele jako moravské zelí s bramborami VEGAN

Bedýnku jsem vyfotit tentokrát nestihla, nicméně večeře byla takřka jen bedýnková :).


Bedýnkové brambory osolené s kmínem, solí a bedýnkovými zelenými natěmi uvařit...
A že jsem si pak z vývaru česnečku udělala, to jo tojo, už nezapomínám a dělám si ji často :)...


Na oleji cibuli (bedýnkovou i s natí), bedýnkový česnek,


na to na kousky pokrájenou bedýnkovou žlutou cuketku...



Sůl, kmín, cukr, ocet. Balzamiko. Citron.
Nakonec ještě hrst zelených bedýnkových natí chvíli podusit s cuketkou... natě od bedýnkové mrkve, od bedýnkové kořenové petržele a od bedýnkového celeru.


Vynikající :).

A skvělé i druhý den na pánvičce přihřáté :))).

čtvrtek 14. července 2016

Tužebník jilmový už kvete - zázrak přírody, nenechte si ujít :)

I v Podkrkonoší už kvete :). Najdete ho u potůčků, v mokřejších loukách... vřele doporučuju.

Proč právě tužebník? Odpověď je zde: Tužebník - zázrak přírody :).


středa 13. července 2016

Voňavé levandulové vázání

Tak jsem se dočkala i u nás na chalupě, levandulka začala nabírat barvu a vůni :). Trochu jsem si jí odvezla domů, abych mohla namotat pár paliček. Viděla jsem u profíků daleko krásnější palice, ale mně takto stačej. Voní tu úplně všechno :).


Z tohoto trsu jsem nestihla nic, je u nás jako první (chráněný jih), byl zalit dřív, než jsem k němu stihla dojít :). Ale máme levandulku porůznu, takže se nic neděje :).


Pomalinku začíná nakvétat i dobromysl a řepíček :). A mateřídouška, no tak ta je právě v plném květu :)



Tak tedy motáme motáme :).



A když už vás to přestane bavit nebo dojdou stužky, stačí udělat kytičku :) ... já tam vždycky pod stužku dělám z provázku očko na zavěšení :). Mobilem to až tak není ono, ale čistě dokumentačně to stačí :).


A věším všechno všude, kde se dá :).

sobota 9. července 2016

Nektarinkový dezertík

Tyhle nektarinky nebyly nic moc, takové asi podtržené cosi bez výrazné chuti, tak je Jardíček vylepšil :). Pomalinku je podusil - povařil v cukrové vodě do změknutí, trochu citronu přidal, vyndal je a šťávu svářel do zhoustnutí, nakonec do ní vmixoval pár uvařených kousků. Navrch zakysanku a veliké mňam :).

Pórkové lasagne vegetarian

Dusit pórek na kolečka na lžíci másla do měkka 10-15 minut, přidat lžíci hladké mouky, chvilku nechat pěnit, přidat 3-4 deci sladké smetany, 15 minut pomalinku provářet, dosolit, přidat hrst nastrouhaného tučného dobrého sýra. A vrstvit. Předvařit si placky - a na placku vrstvu směsi, pár kapek oliv. oleje, na to placku, na to směs... až pak úplně navrch posypat sýrem a pár kapek oleje. Zapéct 20 minutek. Vynikající :).

Pórková polévka

Na másle cibulku, pórek a syrové brambory na kostičky podusit, zalít přiměřeným množstvím vývaru nebo vody, 20 minutek povařit, aby pórek změkl, třetinku rozmixovat dohladka, osolit a je to.
Pro mne numero uno, já bych tuhle polívečku mohla pořád :).





...

MUDr. Tomáš Lebenhart: Stále bereme léky, ale nikdy se neuzdravíme

Ukázka z článku...
Zákeřná nemoc mě přepadla," hodnotí Tomáš Lebenhart častý přístup českých pacientů a připomíná zodpovědnost za vlastní zdraví: "vše, co se děje ve vašem těle, vaší mysli, je vaše produkce. Tělo je pravda o vás. Za jeho nemoci a poruchy jste zodpovědní vy. Jeden každý člověk. Úkolem skutečného lékaře je rozklíčovat, proč člověk onemocněl. Vysvětlit mu vše tak, aby mohl něco změnit. On sám se pak musí uzdravit, tělo se vždy musí uzdravit samo. A terapeut by měl člověka dovést k tomu, aby pochopil, co mu je, proč se to stalo, a co by měl dělat pro to, aby problém ustoupil.
Ze své praxe Tomáš Lebenhart popisuje případy lidí, kteří se sami dokázali uzdravit poté, co navštívili jeho přednášku. Za vším přitom stála jen změna myšlení. "Ti lidé si něco uvědomili, nešli k lékaři, nebrali žádné léky. To je uzdravení - dostat v pravý čas dobrou informaci."



Celý rozhovor si poslechněte ZDE: http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3569397

Web MUDr. Tomáše Lebenharta: http://www.homeopat.mypage.cz/

Nastal čas levandulobraní :)

Kvete už i u Krakonošova... je dobré si ji připomenout i s jejím využitím :)



pátek 1. července 2016

Bedýnkový zapečený květák s mrkví a se špenátem


Květák na růžičky 10 minut povařit a pak v téže vodě brambory na plátky 10 minut (a máme vývar na polévku). Mezitím cibule na kousky, 2 stroužky česneku nadrobno,, 1 - 2 mrkve na kousky, zpěnit na 2 lžících másla, přidat 2 lžíce hladké mouky, taky zpěnit, 3 deci smetany nebo mléka jak libo, osolit, 10 minut provařit s květákem, do toho několik hrstí nadrobno pokrájeného špenátu, rozdělit do zapékacích misek a zapéct - ve stejné troubě Jarda upekl ty uvařené plátky brambor - osolené a promíchané s trochou másla - rozložit na papír a stejnou dobu jako ten květák.




A bedýnkový salátek se k tomu více než hodí :).
Na sladkokyselo :).

S Ellou Šamánkovou (nejen) o smrti a odcházení

S Ellou Šamánkovou (nejen) o smrti a odcházení Zdroj: YouTube, kanál Nechsenest CZ