středa 30. března 2016

VAŠE NÁBOŽENSTVÍ NENÍ DŮLEŽITÉ



Poprvé jsem vypátrala tento rozhovor na netu s datem 28. 9. 2009, od té doby koluje v mnoha podobách a v mnoha jazycích po celé světě...


Rozhovor brazilského teologa Leonarda Boffa s tibetským Dalajlámou.


V debatě u kulatého stolu, která se týkala náboženství a svobody, jsem se Dalajlámy - s trochou zlomyslnosti, ale také se zájmem - zeptal: "Vaše Svatosti, které náboženství je ze všech nejlepší?"

Myslel jsem, že řekne: "Tibetský buddhismus" nebo "východní náboženství, jež jsou mnohem starší než křesťanství".

Dalajláma se odmlčel, pohlédl mi do očí a usmál se…
To mě překvapilo, neboť jsem si byl vědom jízlivosti v mé otázce.

Odpověděl: "Nejlepší náboženství je to, které tě přivede co nejblíže k Bohu. Takové, co z tebe udělá lepšího člověka".

Abych překonal rozpaky z tak moudré odpovědi, zeptal jsem se: "A co mě udělá lepším?"

Odpověděl: "Cokoli, co tě udělá více soucitným, citlivým, objektivním, milujícím, lidským, odpovědným, etickým. Náboženství, které tohle dokáže, je pro tebe tím nejlepším."

Byl jsem chvíli zticha a žasl jsem (a dokonce i teď, když na to pomyslím) nad jeho moudrými a nezpochybnitelnými slovy:

"Nezajímá mě, příteli, jaké náboženství vyznáváš a zda jsi zbožný, nebo ne. Důležité pro mne je to, jak jednáš s rodinou a přáteli, jak se chováš v práci, ve společnosti, před světem… Pamatuj: vesmír je ozvěnou tvých skutků a myšlenek."

"Zákon akce a reakce neplatí jen ve fyzice. Týká se rovněž všech vztahů - k lidem, zvířatům, rostlinám, světu… Jestliže se chovám dobře, dostanu zpět dobro. Jestliže jednám se zlým úmyslem, vrátí se mi zlo."

"Rodiče ti říkali čistou pravdu: vždy budeš mít to, co přeješ i ostatním. Být šťastný není záležitostí osudu. Je to věc volby."

Nakonec dodal:

"Pečuj o své myšlenky, neboť se z nich stanou slova.

Pečuj o svá slova, neboť se z nich stanou skutky.

Pečuj o své skutky, neboť se z nich stanou zvyky.

Pečuj o své zvyky, neboť utvářejí charakter.

Pečuj o svůj charakter, neboť ten utváří osud.

A osud - to je tvůj život."



"Není vyššího náboženství, než je Pravda."



sobota 26. března 2016

Sobota 26.3.2016

Mám moc ráda autora horoskopů na šálkem čaje, jeho výklady mi ladí. Pokud byste se na ně chtěli podívat, pak stránky pana Štěpána Tušjáka jsou zde: http://cheiron.weebly.com/ a výklady najdete na FB: https://www.facebook.com/horoskopy.nad.salkem.caje.
"Dnes si vyhrňme rukávy a pusťme se směle do akce. Je vskutku energický, nabitý den a nemá smysl ho promarnit lelkováním. Také je dobré si připomenout staré moudro "Udělej to nebo to nedělej, ale hlavně žádný "pokus", buď v tom naplno. To je jako kdyby sis chtěl smočit jen palce u nohou, i když musíš plavat." Není čas na přemýšlení, není čas na rozvahu, musí to jet rychlostí blesku. Intuice a jedem... Posloupnost JÁ JSEM - JÁ CHCI - JÁ KONÁM musí být zachována. Nalaďte se na energii průkopnictví a buďte sólisty. Co ve vašem životě stojí na tak speciálním místě, že v tom můžete být průkopníky? Kde se nachází ve vašem životě situace, že stojíte nebo běžíte úplně vepředu a zbytek je daleko za váma? Seberte odvahu a do toho. Další a mnohem lepší pomůcka: zkuste se dostat do své instinktivní, zvířecí části. Probuďte v sobě šelmu. Šelmu, která jedná okamžitě, instinktivně a neomylně, šelmu, která se ladně vyhne všem nástrahám, a to i v temných zákoutích. Ano, i o temnotě to dneska všechno bude, o tom, že je třeba ji přijmout jako fakt. O tom, že jsme byli po tisíciletí vychovávaní metodou cukru a biče, a přestože křesťanství už nemá skoro žádnou moc, na ideové rovině stále podléháme dávným naprogramováním, o vině, zlu, trestu, morálce... tak prosím pěkně, jedno ponaučení: tam, kde je dokonalé fyzické vyladění a žití a bytí v přítomnosti, instinkty, které jsou živé a autentické, tam nejsou potřeba žádné koncepty, žádné ideje, žádné škatulky, rady a usměrňování jednání. Prostě automaticky "jste" a jednáte, jak nejlépe dovedete. Neobtěžujete se morálkou a mrtvými naukami o tom "co by se mělo", ale žijete to a cítíte to (anebo taky ne). Takže jasný? Ok... jedeme dál..."

středa 23. března 2016

Bramborové bochánky

Brambory na kousky uvařit, mezitím trouba na 200 st. A ještě mezitím 2 cibule na lžíci másla dusit.
Uvařené brambory nahrubo rozšťouchnout, do nich cibuli ideálně dohněda, do toho 2 vejce. Osolit, naplnit muffinkové košíčky, na každý jiskřičku másla a zapéct dohněda.


A k tomu nějaký salátek a paráda :).

pondělí 21. března 2016

Staročeské bochánky s medvědím česnekem


1/2 kg hladké mouky, 400 ml vlažné vody, kostka droždí (nebo 7 g sušeného), 2 lžičky soli, 2 lžičky cukru, 3 lžíce oleje. Smíchat sypké věci, pomalu vmíchat tekuté, 10 minut zpracovávat na pružné těsto, hodinu nechat kynout, zase pár minut zpracovávat - odvzdušňovat, přidat hrst medvědího česneku. Na 16 dílů rozdělit, vytvarovat zprdukuličky, nechat hodinu pod utěrkou vykynout...


Troubu na 220°, potřít bochánky studenou vodou, posypat hrubou solí, 10-15 minut péct (podle trouby).


Ideální je pak horké na talíři roztrhnout a dovnitř dát česnekové máslo - popuštěné máslo smíchat s prolisovaným česnekem, osolit a zas nechat ztuhnout. Juchůůů :).



Dobrou chuť :)

Sýrové muffiny



Troubu na 200st.
2 cibulky najemno na másle do zesklovatění, do mísy 250g hladké mouky, 2 lžičky prdopeče, 2 vejce, 200 ml smetany, 100g sýra (eidam, parmezán atd.) na kousky, osmaženou cibulku, půl lžičky soli. Promíchat a dát do formiček na muffiny (silikonové jen tak, kovové vymazat máslem a strouhankou), péct 20-25 minut (když nevíme, zeptáme se špejle). U nás s okurkovým salátem.

neděle 20. března 2016

Zapečené brambory s brokolicí

Již to tu bylo... ale pro velký úspěch klidně znovu :). Já osobně miluju snad jakékoliv zapečené brambory s čímkoliv :).


Povařit 10 minutek brokolici, aby nebyla úplně měkká (vývar se použil na předchozí polévku), mezitím vedle připravit česnekovou omáčku: 2-3 stroužky česneku nadrobno zpěnit (já osobně bych dala daleko víc) na 2 lžících másla nebo oleje, lžíci hladké mouky, zalít půllitrem smetany, pomalu provařit, osolit. Nalít v pekáči na brokolici, na to vrstvu brambor, do trouby na 200 st., aby brambory začaly hnědnout. Vyndat, zasypat strouhaným tučným sýrem a ještě na 10 minut vrátit do trouby.

Polévka hrášková s ředkvičkami a medvědím česnekem VEGAN

Velkou cibuli nadrobno na lžíci oleje zpěnit, přidat půl kila hrášku, zeleninový vývar 2 l (z brokolice, která se vedle předvařila na druhý chod), 10 minut povařit, třetinku obsahu rozmixovat do hladka (Jardíček ještě přidal jednu zbylou bramboru), pár ředkviček na plátky ještě 10 minut povařit, pár listů medvědího česneku a hotovo. Jo, osolit...





.

pátek 18. března 2016

Ondřej Smeykal + Jaroslav Mugrauer: Na Vlnách, Pardubice 17.3.2016

Nádherný zážitek. Celý koncert byl oficiálně nahráván, takže k němu časem bude přístup... trval cca 3 hodiny :), vydržela jsem nenahrávat a nefotit, ale třetí část s nástrojem *kora* - to jsem si už pro sebe aspoň něco malinko na mobil dala... opravdu nádhera, 21 strun, hraje se třema prsty každé ruky... a k tomu dávná slova... opravdu nádhera.
Konkrétně:
Ondřej Smeykal + Jaroslav Mugrauer: Na Vlnách
Originální fúze worldmusic, taneční hudby a experimetálního ambientu v podání jednoho z nejlepších hráčů na australské didgeridoo.
Ondřej Smeykal - didgeridoo, elektrodidgeridoo
Jaroslav Mugrauer - bicí nástroje, kora.
Český hráč na australský domorodý nástroj Ondřej Smeykal vás spolu s perkusistou a hráčem na africkou koru J. Mugrauerem zvou na organickou a svébytnou fúzi worldmusic, taneční hudby a experimetálního ambientu. Oba aktéři dynamicky vrství improvizovaná témata, propojují tradiční i experimentální pojetí etnických nástrojů, využívají možnosti soudobé elektroniky i syrovosti akustického zvuku. V první části téměř tříhodinového programu se mohou posluchači roztančit v "rozjetých" rytmech elektroniky a bicí soupravy, ve druhé části večera přijde na řadu ambientnější poloha, kdy zazní i Mugrauerovy improvizace na africkou harfu - koru, v doprovodu elektronizovaného didgeridoo.
Ondřej Smeykal je hráč na australský domorodý nástroj didgeridoo. Jeho styl hry je unikátní i v konfrontaci se světovými špičkami ve hře na tento nástroj. Smeykal svým projevem objevuje nové dosud neprobádané oblasti hry na didgeridoo. Precizním přednesem poukazuje na bohaté možnosti souzvuku hlasové modulace základního tónu a v kombinaci s variabilitou nátisku dosahuje neuvěřitelně bohaté škály zvukového zabarvení. Z obyčejné děravé větve vytváří Ondřej Smeykal jakýsi malý komorní orchestr.



úterý 15. března 2016

Začala sezóna medvědího česneku :)


Zatím je ještě malý, ještě je zima, zábly mne ruce, když jsem ho sbírala... ale viděla jsem už záběry od Brna, tam už se sklízí ve velkém, pěkně vzrostlý. Jsou prostě jižněji...
U nás na Pardubicku je zatím opravdu malý, takže jen pár lístečků na chleba a do polévky. Chuť má úžasnou...
Netřeba receptu - jakákoliv pomazánka se s ním dá vylepšit :).
Pokud jde o význam této rostlinky, o její sběr, použití a i uchování, více je v rubrice mezi bylinkami:

pondělí 14. března 2016

Špenátový závin


Cibuli nadrobno na oleji zpěníme, přidáme stroužek česneku nadrobno, lehce pěníme dál, přidáme nasekaný špenát a 10 minut dusíme doměkka. Vmícháme 2 vejce (ždibek necháme na potření), za stálého míchání necháme zhoustnout, dosolíme a necháme trochu vychladnout (aby nám neteklo těsto). Na listové těsto navrstvíme špenát, zabalíme, potřeme vejcem, posypeme sýrem a do trouby na 180 st. cca 20 minut (do zhnědnutí).


No a že k tomu patří salátek, o tom žádná :-).

sobota 12. března 2016

Kroupy a očista jater opět

Nejvhodnější dobou pro očistu jater je jaro. Tak tedy chutě do toho. Postup podle pana Janči je již na blogu zveřejněn - zde: Ječné kroupy a očista jater.
Tedy malé opáčko :).
Kroupy (velikost 10) namočíme na nejméně 5 hodin. Počítejte s tím, že nějakou vodu spolykají, takže vodou nešetřit.



Pak je uvaříme - pomalu minimálně hodinu. Teď tedy polykají opravdu dost vody, takže hlídejte, aby se voda nevyvařila... ten šlem, který vzniká, ten v kroupách necháme - hladí nám sliznice :), potřebujeme ho :).
No a pak už jen každý den dvě lžíce teplých krup. Samotné, do polévky, na cibulce, jak libo :).


V podstatě jde dát kroupy a průběžně obměňované klíčené luštěniny a zelené natě :), zalít vodou, přidat Miso - a je to denní velice prospěšná polévka :).


U nás je polévka skoro pořád nějaká, takže můžu přidávat i do nich :).


Nebo miluju kroupy jen na cibulce a česneku - a ještě před dokončením si přidám česnek utřený živý :).


No a pro změnu do klasické zeleninové polévky s rýží - a taky to jde :).










Zeleninová polévka s rýží vylepšená VEGAN

Zelenina osmahnutá do hněda, zalitá studenou vodou, pomalinku provářet, aby byl vývar silný. Bokem uvařit rýži, propláchnout ji, dát do polévky a dosolit.
Tak jedli ostatní.


No ale protože já dělám svým játýrkům dobře a mám v lednici kastrol uvařenýho ječmene, tedy krup (očistná jaterní kúra dle pana Janči), vylepšila jsem si to právě tímto. A protože taky stále mám rozklíčeno... tak i cizrna a již zelené lístečky munga se hodí :).





.

Musela jsem skoro zemřít, příběh Ivy

Tohle je příběh naší kamarádky Ivy... poslechněte si... stojí to za to :).

pondělí 7. března 2016

Stále klíčíme...

Teď po zimě jsou naše těla poměrně vyhladovělá po živých vitamínech a po živých enzymech. Toto nám celou zimu mohou nahrazovat živé klíčky. A samosébně i teď na jaře, než se začneme "pást" v truhlíkách nebo na záhoncích se zelenými rostlinkami, bylinkami, divokými zeleninami :)...
Neustále mne fascinuje ta nádherná síla - z malinkého suchého zrníčka, semínka, povstane nový život.
A s vděčností můžeme tuto sílu přijímat...
Stále si zvykám na neuvěřitelnou možnost nenamáčet předem zrníčka na noc ve vodě - klíčící misky od Ježíška to zvládají samy. Zalívám přímo v miskách, voda odteče, zrníčka bobtnají. Stále je to pro mne nové a překvapivé :).

Mungo... v sobotu založeno, v neděli k jídlu. Spolehlivé, vděčné, ideální pro začátečníky, neboť zcela bezproblémové :).


A druhý den už baštíme :).


Cizrna - skvělé, i bez namáčení je taky už druhý den jedlá :). Suchá zalitá vypadá divně :). Ale to se spraví :).


To už je "to pravé ořechové" :), už je jedlá a vypadá a chutná jako oříšky :), ještě než vylezou klíčky - už se může :).


A nakonec čočka, obyčejná...





Tedy opravdu jsem se s klíčicími miskami docela naučila kamarádit :).


A k těm namočeným kroupám se vrátím jindy. Už to tu vše beztak proběhlo... kroupy... játra... jaro... očista :).
http://zitzdrave.blog.cz/1412/jecne-kroupy-a-ocista-jater

středa 2. března 2016

Hrášková polévka s mrkvičkou, cibulkou a česnekem

Úžasná!
Půl kila hrášku, 2 l vody, osolit, 10 minut povařit.
Mezitím 2 cibule na másle zpěnit, po pár minutkách 2 stroužky česneku na plátky, pěnit dál, pak 1 mrkev nastrouhanou pěnit dál, celkem tak 10-15 minut, asi jako se vaří ten hrášek. Odebrat pár kuliček hrášku (ty se potom vrátí do polévky celé, my to tak rádi) - a to celé rozmixovat v mixéru do hladka, vrátit do hrnce, přidat cibuli-česenk-mrkev a 10 minutek povařit, dosolit, může se přidat smetana, zakysanka, my tentokrát nic.





.

úterý 1. března 2016

Polévka bramborovo celerová


Dvě cibule na kroužky na lžíci másla do hněda, 4-5 brambor na kostičky, 1 celer na kostičky (Jardíček při diktování ukazuje docela obří celer :) ), do toho trošku kmínu, lžičku koriandru, zalít asi 3 l vývaru zeleninového a vařit aspoň půl hodinnku, aby celer perfektně změknul a brambory aby se začaly rozpadat. Dosolit, do talíře pár kostek tučného sýra.





.

S Ellou Šamánkovou (nejen) o smrti a odcházení

S Ellou Šamánkovou (nejen) o smrti a odcházení Zdroj: YouTube, kanál Nechsenest CZ