čtvrtek 31. května 2018

Konečně začala sezóna Bedýnek :)

No konečně! Konečně už je co do Bedýnek od místních pěstitelů dávat :). Každé úterý si budeme domů nosit několik kilo absolutně čerstvých plodin, vždycky aktuálně to, co právě dozrálo :).
Takže první letošní! Ať se slečně Bedýnkové daří celý tento rok :).

Úžasné a zcela bezkonkurenční třešně, kedlubny, jablíčka, cibulka, rebarbora, kopr, kudrnka, nádhera :).




.

Stopky od třešní léčivé

Potkávám samé inspirativní lidi, úžasné bylinkáře, neustále se učím něco nového, jednoduchého :).
Kupříkladu bylinkářka Lenka Martanová mne neustále posouvá.
Tentokrát mne posunula na strom. Na třešně :).


STOPKY od třešní:
- čistí krev
- regenerují játra
- rozpouští kameny v ledvinách a močovém měchýři
- odvodňují
- zlepšují činnost lymf. systému
- ulevují revmatickým bolestem
- regenerují nervový systém.

Takže každému trhám šťopky od úst :).

A že sbírám pecky od třešní do polštářku na zahřívání ledvin, to sbírám :). To ale jinde.
Dneš šťopky. Teda prý správně stopky :).
Z první Bedýnky jich bude požehnaně :).


Jinak Lenku Martanovou najdete tady: https://www.bylinkyproradost.cz/
a na FB má kromě svého profilu Bylinky pro radost krásnou skupinu: Bylinkaření "Na Starém Mlýně"


.

neděle 27. května 2018

Gulášek z hlívy ústřičné

Byl jako jindy výborný, recept je stejný jako obvykle a tady už zazněl kdysi. Jen k hlívám Jardíček přidal jeden hříbeček z mrazáku, aby to dostalo houbovitější chuť, inu hlíva je prostě hlíva :).


Recept je tedy ZDE.

No a protože..., tak jsem si to pro sebe doladila jedlými maceškami :).



.

Polévka z pečené petržele

Tuhle jsem se zmínila, že jsme byly s kamarádkou Lucinkou na naprosto úžasné polévce v Pierre Fresh Bistru tady u nás - byla z pečené petržele s rukolovým pestem. A byla fakt boží. No a tak se Jardíček nechal inspirovat a překvapil. Bez pečení a bez pesta, ale byla taky naprosto skvostná :).


Cibule na kousky, brambora na kousky. Když spěcháš, nastrouháš rovnou do hrnce petržel a zapěníš přímo v hrnci, asi 10 minutek, aby to chytlo barvu. Když nespěcháš, upečeš petržel v troubě do měkka, tak prý půl až tři čtvrtě hoďky.

Čímž se otevřelo téma
tři čtvrtě X třičtvrtě hodiny.

Přidat půl lžičky kurkumy, půl kmínu, půl koriandru, 2 rozdrcené stroužky česneku, nechat rozvonět, zalít vývarem, 15 minut provařit, nahrubo rozmixnout. A hodně luxusní je (byla) s decinkou smetany s rozmíchanou lžící hladké mouky, 10 minutek ještě povařit a dosolit a je to.

Jen z těchto základních běžných dostupných surovin, které má snad každý doma :).



.

sobota 26. května 2018

Mezinárodní svátek sousedů v tomto roce se konal 25.5.2018

Znáte Mezinárodní svátek sousedů? Nebo spíše Evropský svátek sousedů?

Já už mnoho let, ale zatím jsem nenašla odvahu ho u nás v činžáku uspořádat, mám trošku zásek, protože zdaleka ne všichni jsou nadšeni z mého "ozeleňování" původně čistě betonového dvora obehnaného cihlami, dost zeleného mi na schůzích nařizují zlikvidovat... takže letos jsem setkání opět nehodlala pořádat... ale s nadšením toto dění sleduju. Vždycky to musí mít nějakého toho "tahouna", zapáleného pro věc :), pořádala jsem už značné kvantum rozličných událostí, záležitostí, setkání... tak mi je to jasné... třeba najdu příští rok odvahu a chuť :).

Letos se oficiálně pořádal včera, v pátek 25. května, ale ničemu nevadí, pokud se toho kdokoliv chopí, uspořádat ho ještě do konce měsíce května, i to se počítá :).

Tak tedy konec května, Svátek sousedů, podívejte se, oč vlastně jde - a potěšte se spolu se mnou, jak to jde jinde :). Myšlenka je z Paříže z roku 1990 a začala se ostupně šířit do světa. V ČR se tento novodobý svátek začal slavit od 30. května roku 2006, na českém webu jsou poslední informace 2010, nevím, proč už nepokračují, někdy stačí odchod jednoho tahouna na mateřskou a je to :).

České informace a fota tady: Občanské sdružení Svátek sousedů, o.s., Černošice

Hlavní a aktuální informace jsou přímo u zakladatele: http://www.european-neighbours-day.com/
najdete tam i rozkošné fotky ze slavení 2017 z mnoha míst v Berlíně a v Ženevě, starší fotky odjinud, Tunis, Georgia, Indie, Kypr, Togo, Hannover, Riga, Vídeň, Ázerbajdžán, Rumunsko, Polsko, Kanada, i Česko tam je :):

Stručně souhrn:
Svátek se slaví na konci května, vždy poslední pátek v měsíci.
Sousedy můžete pozvat k sobě domů, do společných prostor domu, do parku, na zahradu, do hospůdky v obci...

Ilustrativní foto z webu českého, Bubeneč 2007 - ano, správně, nemají obličeje, od včera GDPR, obližeje jsem jim zrušila...


Pravidla po pořádání - i když myslím, že v malém měřítku, že pokud jde o jeden malý dům, jde jen o setkání a pravidel netřeba :), ale chápu třeba pro celou obec, město, velkou ulici, čtvrť, že to nějak korigováno být může...

1. Svátek sousedů je událost otevřená všem občanům. Umožňuje, aby se setkali se sousedy ve své čtvrti nebo aby takové setkání uspořádali.
2. Pořadatelé i účastníci se zavazují, že svátku nezneužijí ke komerčním nebo politickým účelům.
3. Pro občany jsou setkání v rámci Svátku sousedů zdarma. Každý by ale měl přispět něčím osobním k pohoštění, či společné zábavě.
4. Pořadatelé by se měli snažit vytvořit přátelskou, sdílnou atmosféru, respektovat různost národností či kulturních zvyklostí účastníků.
5. Svátek sousedů by měl občany povzbudit, aby se angažovali ve své čtvrti, vést je k odpovědnému občanství a dobrému sousedství.

Dobré rady pro jednotlivce:
Mluvte o svátku se sousedy. Zapojte do organizačního týmu co nejvíce lidí, inspirujte se jejich nápady.
Vyvěste plakátky ve společných prostorách. Informujte i sousedy, které osobně neznáte.
Zauvažujte o tom, kdo například ze zdravotních důvodů nebude moci přijít a jak ho potěšit.
Připravte stoly, promyslete výzdobu a hudbu. Vyberte místo, kde oslava nebude rušit okolí.
Vyzvěte účastníky, ať přinesou něco k jídlu nebo pití. Pokud vedle vás bydlí lidé, kteří pocházejí z jiného kraje či země, navrhněte, ať přinesou ukázku svého typického jídla.
Děti bývají vděčnými účastníky oslav. Připravte pro ně pár her nebo soutěží. Nezapomeňte na vhodné jídlo, pití, či sladkosti.
Navažte kontakt s účastníky oslavy. Představte se jako první a vyzvěte ostatní, ať se do programu večera zapojí. Pokud je někdo hudebně nadaný, ať přinese nástroj.
Zkoumejte historii Vašeho domu nebo ulice. Přineste fotografie vaší čtvrti z dob dávno či nedávno minulých a povzbuďte sousedy ať udělají totéž. Zjistěte, kdo má narozeniny, svátek, výročí svatby. Připijte si s ostatními na jejich zdraví.
Zjistěte, kdo má narozeniny, svátek, výročí svatby. Připijte si s ostatními na jejich zdraví.
Svátek sousedů má být prvním krokem ke zpříjemnění každodenního života. Využijte navázaných kontaktů i v budoucnu k pomoci sousedům, zejména seniorům nebo rodinám s dětmi.


.

No konečně, objevila se šrucha zelná :)

Koukám po ní od chvíle, kdy se všechno začalo jarně zelenat :). A dnes jsem ji objevila. Zatím jen v jednom místě na silnici... v místech, kde by se dala sbírat, zatím není ani náznak, bylo opravdu hodně sucho...
Proč by nás vůbec měla zajímat, o tom je pojednání zde: Šrucha zelná, jedlá a léčivá bylinka

Založeno na bezové víno :)

Na to se moc těším - jen doufám, že to tentokrát dopadne. Naposledy z toho byl bezový ocet. Nechtěně.
Velice léčivý a žádaný :).
Ale mělo to být víno...
Tak uvidím :).



Recept byl tady: http://zitzdrave.blog.cz/0806/bezinkove-vino-podle-dvoraku-z-debrneho

Spíš by to mělo být nazvané bezové... bezinkové by mohlo být cokoliv z plodů bezu - třeba ten úžasný likér :).
Tak tedy k vínu - je MOC dobré :):
10 l láhev, 10 okvětí ne v plném květu (na ½ rozvinuté), 1 ½ kg cukru, vinné kvasinky, 8 l vody, 6 neděl nechat kvasit, poté stočit.
.

čtvrtek 24. května 2018

Hrdlička Emilka na dvorečku

Jedna naše známá z mého dětství říkala hrdličkám, které jí chodily na okno, Emilka. A tak se to u nás nějak ujalo, že od té doby všechny hrdličky jsou pro nás Emilky. Na náš dvoreček taky chodí, hned několik... a opakovaně jsem viděla, jak ta malá nenápadná Emilka zahnala obří straku ze dvorečka pryč :). Mám je moc moc ráda :).




.

Bramborové knedlíky s cibulovou náplní s moravským zelím

Tento obídek byl naprosto geniální :).


Těsto z vařených brambor.
Náplň - několik cibulí na kousky a pomalinku do hněda s troškou cukru, trochou soli. Před koncem trošku podlít a ještě nechat vydusit, aby se odvařily přípečky (karamelové úžasnosti).

Knedle vařit dle velikosti 5 - 10 minut, až vyplavou.

Zelínko - klasika, kysané, slít, přidat kmín, sůl, cukr, trochu podlít, 10 - 15 minut pod pokličkou podusit, zaprášit trochou hladké mouky a ještě 10 - 15 minutek pod pokličkou pomalinku dodělat.


Jako většinou dodělávky typu jedlé macešky, jedlá cibulka... jsou moje - a taky je obvykle jím sama :).




.

Lípa kvete, nastal čas sběru

Všechno je letos posunuté, i lípy vykvetly dřív než minulé roky. V Pardubicích už jsou akorát na svěr květů. Květy se sbírají nejlépe ve chvíli, kdy se začnou kvítečky otevírat, ale ještě ne všechny, ještě jich má být hodně v poupátkách, prostě na začátku kvetení :). Sbírají se květy i s tím světlince zelinkavým listenem. Takže hned po rozkvětu a jako všechny bylinky za suchého pořasí :). Suší se rychle, ale ne nad 40°.
Hlavní účinek lipových květů je myslím odjakživa a všeobecně známý. Taková typicky chřipková bylinka. Nebo spíš protichřipková. Je výrazně potivá, močopudná, snižuje horečku, prostě bylinka výborná při nachlazení. Přidává se velice často do čajových směsí... Dobře působí i při různých potížích zažívacích od žaludku až po střeva, žlučníkových, ředí krev, může uklidňovat při různých úzkostných stavech, ale to hlavní jsou právě chřipkoidní stavy.
Ona tak úžasně voní, to je tak nádherná vůně... a co včeliček dokáže potěšit. A už od pohledu jasně srdíčkový strom :).





.

středa 23. května 2018

Pan Kos přišel do lázní :)

Pan Kos je velice čistotný - ale velice plýtvavý :), po něm je vždycky potřeba dolít vodu :))).






.

Když Jardíčka mlsná honí, tak ho dohoní :). Bramborák...

Tuhle přišel Jardíček ve všední den pozdě večer domů, jak už tak z práce běžně chodívá... a to normálně nic nevaří. A najednou čuchám čuchám... bramboráčinu :).
Prtostě dostal chuť :).

Tyhle jsou lepší, nehnědnou, nezelenají, jsou křupavější... stačí jen "odstranit" škrob.
Takže nastrouhat, nechat odmočit, aby se škrob vyplavil, vyždímat. V tom je ten fígl.
Jinak naprostá klasika, trošku mouky, nějaký to vejce, česnek, majoránka, sůl. A smažit a smažit. :)





.

Polévečka mrkvová s vločkami

Vynikající byla :).


Cibuli na drobno zpěnit, nahrubo nastrouhat mrkev, pěnit, dokud pouští šťávu. Dvě hrsti vloček chvilku zapražit, zalít vývarem, osolit, 20 minutek pomalinku povařit :).






.

pondělí 21. května 2018

Kterak modřinka lázeň brala :)

Pítka jim vymýšlím, aby to vyhovovalo velkým i malým, vodu neustále vyměňuju a doplňuju... a najednou se malá modřinka cachtá v podmisce po truhlíku ve vodě plné hlíny :). Tak jsem podmisky vypláchla a naplnila a je to přesně to ono :).



.

neděle 20. května 2018

Cvrlikáčci na dvorečku

Činžákový vnitroblok... bývalo tu plno cvrlikáčků... ale objevily se tu poštolky. A cvrlikáčků ubylo... o to víc si jich vážím. A pomáhám... v zimě krmením, celý rok vodou v několika pítkách.
Pod krmítko vždycky vysypu i zbytky po našich andulách a zebřičkách - a ještě jsem tu měla zbytky slunečnice... tak se tu objevilo pár malých :), to bylo tak milý :).

Koňadra si vtipně sedala za kmínek bývalého vánočního stromečku :). takže se nenechala vyfotit v celé své kráse :). A chodila jen jedna, možná mamka sedí na hnízdečku :).





.

Květy bezu k pití :)

Udělala jsem si radůstku a koupila si malý džbáneček na malé napití. Doma jsem jediná. kdo pije bezovou voděnku, ti moji dva alergici (kovářova kobyla chodí vážně bosa) prostě bez odmítají. Tak jen taková malá dávka pro mne :). Bezy kvetou, prší, sušit se mokré nemůžou, ale jídlo a pití se z nich dá :). Voděnka tedy...



.

Brokolicové placičky na salátu

Naprosto dokonalá záležitost :). Dorazila i naše Nemalá a nezbyl ani drobeček :))).


Brokolici povařit 10-12 minut (získáme vývar na polévku), 2 vejce, 5-10 dkg tučného sýra nastrouhat, 2 lžíce strouhanky, trošku osolit (sýr sám o sobě je dost slaný), rozhňácat, pomalinku smažit placičky, nechat odsát na ubrousku.

Salát klasika - směs, trošku balzamika, trošku citronu, trošku olivového oleje, trošku soli, zamíchat před podáváním...



No a sobě jsem to trošku obohatila o krásu, vitamíny a minerály... v podobě jedlých květů macešek :).





.

Polévka zeleninová LOS PRIMITIVOS

Jednoduchá jako vždy :). A jako vždy velice dobrá :).
Cibulka na drobno zesklovatět, přidat půlku mrkve a jednu bramboru na kostičky, zasmahnout, půl lžičky kurkumy, oregána, kmínu, nechat rozvonět, zalít vývarem (druhý chod byla brokolice, takže vývar z ní zrovínka byl), 10 minutek povařit, přidat pár kousků brokolice na drobno a ještě malinko do pěti minut povařit, aby zůstala akorát.





.

čtvrtek 10. května 2018

Vege boršč od babi :)

Skvělé je, že babi "rezignovala"a pro mne skutečně vaří bezmasově. Že si do toho pak zbytek velké rodiny hodí něco od masa, to je jejich věc.
Tentokrát to byl boršč... recept není potřeba, každý ho připravuje "nějak", tak jen s poděkováním za respekt vůči mému bezmasování. Opravdu děkuju :). Jako že jsem si to na chalupě doladila nějakou pampeliškou, medvědím česnekem a šťovíkem, to už taky rodina bere. Babi mne sice pokaždé posílá, ať se jdu napást :), ale to je jen v lásce a v pohodě :)... Děkuju :).

Léčivé květy kaštanů - tinktura

Kvetou kaštany... miluju je zcela upřímně celý svůj život. Jsem původem Hradečák a kousek od nás jsou kaštanová stromořadí, i podél vlaku jich je plno... Nyní jsem Pardubák a mám tady pár zamilovaných stromů... jsou velice majestátní a když jsou v květu, tak ještě o něco víc :).
Tinkturu z květů kaštanu jsem ještě nikdy nedělala, je to premiéra, tak uvidím, jak se to povede. Hned od začátku nádherná barva :).


Tinktura z květu jírovce neboli kaštanu


NE DĚTI, NE TĚHOTNÉ A KOJÍCÍ ŽENY, NE LIDÉ, KTEŘÍ MAJÍ PROBLÉM S JÁTRY A LEDVINAMI

- pomáhá celému cévnímu systému, pozitivně ovlivňuje stav cévního i žilního systému
- proti ateroskleróze
- zlepšuje periferní prokrvení i prokrvení koronárních cév
- pomáhá při doléčení po náhlých mozkových příhodách
- zlepšuje pružnost a pevnost cév
- protizánětlivé účinky
- při zánětu žil, křečových žilách, trombóze, hemoroidech
- působí dobře na lymfatické otoky
ZVYŠUJE FUNKCI NADLEDVIN, tím podporuje vylučování přebytečné vody z těla

Na podporu cév a žil začít postupně 15 kapek 2x denně do vody nebo do čaje, ale to bych nechala vždy na individálním posouzení. Pro ovlivňování nadledvinek je nutná pauza - užívat maximálně 2 měsíce, měsíc si dát pauzu

Zevně - na bolavé klouby, revmatismus, dnu, namožené svaly.

Mazání na bolavé ischiatické nervy - stačí naložit květy (bez zelených stopek) do Alpy na tři týdny, pak buď scedit, nebo květy v Alpě ponechat.

Já naložila do 40% alkoholu. Jeden velký květ na asi 3 deci alkoholu, na teplém místě, 2x denně protřepat.


Tinkturu z červených květů doporučoval Pavel Váňa na opary.
Jinak se zdroje shodují, že léčivé jsou všechny barevné druhy kaštanů.

O sušení květů a listů kaštanu zase jindy.

Už jen pro potěšení pár letošních hradeckých a pardubických kaštanů :).








.

S Ellou Šamánkovou (nejen) o smrti a odcházení

S Ellou Šamánkovou (nejen) o smrti a odcházení Zdroj: YouTube, kanál Nechsenest CZ