Znáte Mezinárodní svátek sousedů? Nebo spíše Evropský svátek sousedů?
Já už mnoho let, ale zatím jsem nenašla odvahu ho u nás v činžáku uspořádat, mám trošku zásek, protože zdaleka ne všichni jsou nadšeni z mého "ozeleňování" původně čistě betonového dvora obehnaného cihlami, dost zeleného mi na schůzích nařizují zlikvidovat... takže letos jsem setkání opět nehodlala pořádat... ale s nadšením toto dění sleduju. Vždycky to musí mít nějakého toho "tahouna", zapáleného pro věc :), pořádala jsem už značné kvantum rozličných událostí, záležitostí, setkání... tak mi je to jasné... třeba najdu příští rok odvahu a chuť :).
Letos se oficiálně pořádal včera, v pátek 25. května, ale ničemu nevadí, pokud se toho kdokoliv chopí, uspořádat ho ještě do konce měsíce května, i to se počítá :).
Tak tedy konec května, Svátek sousedů, podívejte se, oč vlastně jde - a potěšte se spolu se mnou, jak to jde jinde :). Myšlenka je z Paříže z roku 1990 a začala se ostupně šířit do světa. V ČR se tento novodobý svátek začal slavit od 30. května roku 2006, na českém webu jsou poslední informace 2010, nevím, proč už nepokračují, někdy stačí odchod jednoho tahouna na mateřskou a je to :).
České informace a fota tady: Občanské sdružení Svátek sousedů, o.s., Černošice
najdete tam i rozkošné fotky ze slavení 2017 z mnoha míst v Berlíně a v Ženevě, starší fotky odjinud, Tunis, Georgia, Indie, Kypr, Togo, Hannover, Riga, Vídeň, Ázerbajdžán, Rumunsko, Polsko, Kanada, i Česko tam je :):
Stručně souhrn:
Svátek se slaví na konci května, vždy poslední pátek v měsíci.
Sousedy můžete pozvat k sobě domů, do společných prostor domu, do parku, na zahradu, do hospůdky v obci...
Ilustrativní foto z webu českého, Bubeneč 2007 - ano, správně, nemají obličeje, od včera GDPR, obližeje jsem jim zrušila...
Pravidla po pořádání - i když myslím, že v malém měřítku, že pokud jde o jeden malý dům, jde jen o setkání a pravidel netřeba :), ale chápu třeba pro celou obec, město, velkou ulici, čtvrť, že to nějak korigováno být může...
1. Svátek sousedů je událost otevřená všem občanům. Umožňuje, aby se setkali se sousedy ve své čtvrti nebo aby takové setkání uspořádali.
2. Pořadatelé i účastníci se zavazují, že svátku nezneužijí ke komerčním nebo politickým účelům.
3. Pro občany jsou setkání v rámci Svátku sousedů zdarma. Každý by ale měl přispět něčím osobním k pohoštění, či společné zábavě.
4. Pořadatelé by se měli snažit vytvořit přátelskou, sdílnou atmosféru, respektovat různost národností či kulturních zvyklostí účastníků.
5. Svátek sousedů by měl občany povzbudit, aby se angažovali ve své čtvrti, vést je k odpovědnému občanství a dobrému sousedství.
Dobré rady pro jednotlivce:
Mluvte o svátku se sousedy. Zapojte do organizačního týmu co nejvíce lidí, inspirujte se jejich nápady.
Vyvěste plakátky ve společných prostorách. Informujte i sousedy, které osobně neznáte.
Zauvažujte o tom, kdo například ze zdravotních důvodů nebude moci přijít a jak ho potěšit.
Připravte stoly, promyslete výzdobu a hudbu. Vyberte místo, kde oslava nebude rušit okolí.
Vyzvěte účastníky, ať přinesou něco k jídlu nebo pití. Pokud vedle vás bydlí lidé, kteří pocházejí z jiného kraje či země, navrhněte, ať přinesou ukázku svého typického jídla.
Děti bývají vděčnými účastníky oslav. Připravte pro ně pár her nebo soutěží. Nezapomeňte na vhodné jídlo, pití, či sladkosti.
Navažte kontakt s účastníky oslavy. Představte se jako první a vyzvěte ostatní, ať se do programu večera zapojí. Pokud je někdo hudebně nadaný, ať přinese nástroj.
Zkoumejte historii Vašeho domu nebo ulice. Přineste fotografie vaší čtvrti z dob dávno či nedávno minulých a povzbuďte sousedy ať udělají totéž. Zjistěte, kdo má narozeniny, svátek, výročí svatby. Připijte si s ostatními na jejich zdraví.
Zjistěte, kdo má narozeniny, svátek, výročí svatby. Připijte si s ostatními na jejich zdraví.
Svátek sousedů má být prvním krokem ke zpříjemnění každodenního života. Využijte navázaných kontaktů i v budoucnu k pomoci sousedům, zejména seniorům nebo rodinám s dětmi.
.