čtvrtek 8. července 2021

Třešňové stopky - tinktura

Několik roků jsem je sušila do čajů, ale postupně přecházím ze sušení na tinktury (u hodně bylinek). Takže poté, co jsem si přečetla u Lenky Martanové o tinktuře z třešňových stopek, vyrobila jsem.
Nakrájet stopky je docela piplačka :). Ono je potřeba ale i dost třešní sníst, aby se nasbíralo dost stopek :).
Jak píše Lenka, volně do 2/3 sklenice. Pro začátek mi stačí velikostně dětská přesnídávka, jogurt.
Fascinuje mne, jak tinktury zráním mění barvy. I tahle třešňová má už druhý den úžasnou barvičku :).

A nač tedy dle Lenky?
Tinktura ze stopek působí v těchto oblastech:
čistí krev
regeneruje játra
rozpouští kameny v ledvinách a močovém měchýři
odvodňuje
zlepšuje činnost lymfatického systému
ulevuje revmatickým bolestem
regeneruje nervový systém.
To vše je potřeba :).

Kedlubnové zelí

Když vás honí mlsná - když si mozek vzpomene na staré příjemné pocity u knedlo vepřo zelo :). A doma není ani zelo ani vepřo ani knedlo. Zato máte doma tempeh, zbytek kukuřízku, kedlubnu a brambory.
Zelí mám ráda moravské, sladkokyselé, takže cibulka, na to na struhadle kedlubna. Cukr, sůl, ocet, kmín.
Tempeh a kukuřízek na kousky osmahnout, trochu česneku, pak šťávičku - trochu sojovky, kmín, voda, mouka, redukovat redukovat.

středa 7. července 2021

Je 7. 7., den pro HOPI ohně

Můžete se přidat... Každá myšlenka, která s sebou nese emoci Lásky pro Planetu Zemi, pro Přírodu, pro Člověka, pro Uzdravení... každá taková v tento den zesiluje...
Informace zde: HOPI OHNĚ

7. 7. 2021 u nás doma :)

úterý 6. července 2021

Aloisinka

Nevydržela jsem a aloisii jsem si pořídila. Je venku na parapetu a do džbánku vody k pití si vždycky dám kousek. Jak je aloisinka prospěšná, o tom jsem už psala tady: Aloisinka.
Voní mi moc nádherně. Hladivě. Děkuju :).

Kapustokvětáková polévka

Kapusta a květák z minulého týdne zpracovány 🙂, ještě že dnes jsou zase bedýnky 🙂. Vynikající kapustovokvětáková polívečka. Cibule na másle, kapusta na drobno 10-15 minut. Přidat bramboru na kostičky, zalít, povařit, nakonec jíška a květák 15 minut. Jíšku dělal Jardíček na mléku kvůli barvě. Kmín, kurkuma, bobkový list. Fakt moc dobrá.

čtvrtek 1. července 2021

Když najdete na ulici ptačí mimino

Jardíček tuhle našel na ulici na chodníku prcka ptačího a nevěděl, co s ním, tak ho dal aspoň na trávu. A teď jsem se mihla u příběhu na FB Birding.cz, kdy pan Václav našel taky na ulici malinkou sýkorku. Vytvořila jsem z příspěvku a komentářů malý souhrn pro případ, kdyby někdo zase někde nějaké mimčo nalezl. A všem zúčastněným patří veliké poděkování:).
VS: Sedí na silnici, otevírá zobáček a zůstává na místě. Přenesl jsem ho vedle silnice na trávu. Potřebuje, prosím, nějakou pomoc? Zelené Vendolí Josef: Potřebuje, je příliš malá... buď vrátit zpět do hnízda, tady do dutiny. Pokud ta možnost není, do ZS.
PM: Podle ceho usuzujete?
ZVJ: Podle nedorostlého peří, v tomto stadiu rozhodně nevyskakují z dutiny. Má aspoň týden čas...
LP: Už má trubičky, z hnízda nejspíš vyskočilo.
ZVJ: Ano, vyskočilo, ale moc brzo.
Pan VS se nedovolal do žádné záchranné stanice.
ZVJ: Spadáte pod naši stanici. Do sz vám dám číslo na naší záchytku ze Svitávky, domluvte s ní další postup.
HZ: Tenhle mrňous by měl být ještě pár dní v hnízdě, není pořádně opeřený. Můžete ho dát na noc do krabice vystlané ubrousky, vzít ho do tepla, a dopravit ho do ZS zítra ráno. Pokud tedy nevidíte/nedosáhnete na hnízdo. Pokud ano, vraťte ho tam.
VS: Provedeno. Teď by se měl asi trochu nakrmit. Čím?
HZ: Pokud máte možnost někde sehnat hmyz - moučné červy, cvrčky... Tak to by byla nejlepší volba, jinak můžete uvařit vajíčko natvrdo a podávat mu malé kousky pinzetou. Do zítra na tom určitě přežije a v ZS už dostane pořádný hmyzí dlabanec.
ZVJ: Mouční červi, vajíčko na tvrdo, do toho nastrouhat mrkev...jako nouzovka. .Jinak se snažte teplo cca kolem 30, používám stolní lampičku… můžete naškrábat třeba i hovězí nebo kuřecí maso...
VS: A dávat mu to do zobáčku, nebo mu to položit na dno krabice?
ZVJ: Pinzetou, shora, měl by otevřít zobáček, tak vložit do něho. Každé asi 3. sousto namočit.
ZVJ: Lépe pod nohy něco, aby se nerozjížděly... já používám hlubší květináč, zmačkané kapesníčky a shora lampu...
VS: Teď je v infrasauně, nastavil jsem ji na 36 stupňů, ale každou hodinu se vypíná.
ZVJ: Je to moc, stáhněte to na max 30...
VS: Ten teplotní senzor je úplně nahoře. Já mám za to, že dole je méně. Aspoň na to spoléhám, když jdu do té sauny s notebookem. A zdálo se mi, že mu je zima, protože se třáslo, tak jsem si říkal, že je trošku prohřeju a pak to vypnu. Bral jsem jako etalon teplotu svého těla. Představoval jsem si, že bych ho zahříval pod paží. Teď jsem to dal na minimum. PS: Nebylo to 36, ale 34. Já si pamatoval jen, že to bylo nějaké sudé číslo.
IZ: My jsme kdysi vykrmili malou sýkorku na nitěnkách pro rybičky, tehdy nic jiného moc nebylo k sehnání.
VS: Zkusím vypátrat zverimex. Teď vařím vajíčko.
VS: Zkusil jsem krmit vajíčkem a mrkví. První pozorování: něco spouští tu reakci otevírání zobáčku, ale nevím co. Pohybuji pinzetou nad hlavičkou a nic. Pak se něco stane a zobáček se otevře a po chvíli zase zavře. Nicméně jsem to párkrát stihl. Jakmile se dostane kousek vajíčka do pasivně otevřeného zobáčku (nevím, jak ví, že tam je), začne si je aktivně z pinzety brát, jako by je chtěla vytáhnout z druhého zobáčku. To působí dojmem zdravého instinktu. Ten malinký zobáček, když se otevře, se změní na veliký chřtán, přesto jsem se bál, abych jí nedal moc velké sousto. V jednu chvíli jsem se lekl, ale zdá se, že to proběhlo dobře. Teď spí.

Zítra bude asi pokračování příběhu na fb: https://www.facebook.com/photo?fbid=4758651757489487&set=gm.4670849616275924

A ještě tam paní dala informační letáček, ten se taky může hodit.

Polévka s drožďovými knedlíčky

Miluju drožďové knedlíčky, ale přiznám se, že je dělám podruhé v životě. Existuje spousta receptů, tentokrát verze knedlíčků tato: Zesklovatět hodně nadrobno pokrájenou cibulku na másle s troškou oleje, aby se to nepřipalovalo, na to rozpustit kostku droždí, nechat zrůžovět. Voní mi to velice :). Nechat vychladnout, přidala jsem vejce, strouhanku, Tebi (lahůdkové droždí), česnek, sůl a hodně hodně zelených čerstvých bylinek - majoránka a petrželka z okenního truhlíku. Namočenou rukou jsem válela kouličky a dávala do vařící polévky na asi tak 5 minutek.
Jinak polívečka z bedýnky od regionálních farmářů :) - nové brambory, mrkvička včetně natě, celer, květák, zelené natě. A mražený hrášek :). Bedýnky jako každý rok mám od úžasného člověka tady odsud: Zeleninové bedýnky Pardubice.

S Ellou Šamánkovou (nejen) o smrti a odcházení

S Ellou Šamánkovou (nejen) o smrti a odcházení Zdroj: YouTube, kanál Nechsenest CZ