pátek 24. ledna 2020

Pirohy na hnědém másle s rozmarýnem

Moc dobrý :).
Těsto: 1 a 1/2 hrnku mouky, 1/2 hrnku vody, 1 vejce, lžička oliváče, špetka soli. Rozmíchat do nelepivého stavu (v případě potřeby přidávat mouku), zabalit, 15-20 minut nechat v lednici odpočinout. Uvařit 2 brambory, 2 cibule na drobno na másle do hněda, rozšťouchnout s bramborami, přidat lžičku dvě zakysanky, hrst strouhaného sýra. Rozválet těsto, vyříznout kolečka, naplnit, zahňácat, do vařící vody (2-3 minutky), vyndat a na pánvičce rozehřát máslo lehce do zhnědnutí, přidat bylinky, třeba rozmarýn - a pirohy smahnout do hněda.
A protože klíčíme klíčíme... :)

čtvrtek 23. ledna 2020

Polévka zeleninová s vločkami

Vynikající, lahodná, jednoduchá...
Kořenová zelenina a cibule, osmahnout do barvy, trošku vloček přidat a osmahnout, kurkuma, kmín, vývar, květákové listy i růžičky. 15-20 minut pomalu vařit, osolit, jíst. :)



.

úterý 21. ledna 2020

Klíčky potřebujeme jako prase... vy víte co... drbání

A už zase. Jak už mám ten pocit, že klíčit už umí každý z mých přátel, znova a znova objevuju pole neoraná.
Tak budu opět připomínat, vysvětlovat, ukazovat, motivovat, inspirovat... :).
Klíčíme. Jak, proč, co... Jako nejsnadnější a pro začátečníky nezkazitelné se mi stále jeví MUNGO. Klíčí bezvadně, rychle, nemá tendence přesychat nebo zahnívat, chutná dobře... a nic se nezkazí, když se z něho stane zelená rostlinka, dá se konzumovat i tak. Jediný problém může být v tom, že člověk začátečník si ho namočí najednou napoprvé hodně. Protože děsně nabyde :).
Hrášek je daleko náchylnější. Stačí ho nestihnout propláchnout - a shnije. Ale chuťově - když se podaří - naprostá delikatesa :). Tedy aspoň pro mne :).
Dalším mým favoritem je cizrna. Taky nesmí zaschnout, taky by okamžitě uhnila... ale je výborná, chutná jako oříšek :).
Když si klíčky necháte nazeleno, můžete je dávat do polívky, do salátu, na chleba, na jídlo... případně v případě nadměrného přebujení domácím mazlíčkům, milují je andulky, zebřičky, morčata, myšičky...
Čerstvě zalité mungo a pohanka. Budou namočeny přes noc.

Miluju tvar pohanky, takové rozkošné trojhránky :). A cévy si lebedí :).
Než se to "promočí", kolem zrníček se tvoří bublinky vzduchu :).
Tak chutě do toho :).

neděle 19. ledna 2020

Hummus, nejlepší, jaký jsem kdy jedla :)

V čem se možná lišil od těch ostatních? Jardíček to okoukal od nějakého Turka. Cizrnu v troubě upekl. Cizrnu namočit určitě minimálně do druhého dne. U nás byla namočená dva dny a už pouštěla klíček. Na tohle popsané cca 200 g cizrny. Poté slít, přidat trochu sody (netušíme proč to ten Turek přidával) a 10 minut zapéct na plechu na 240°C.
Promnout, aby aspoň některé šlupičky šly pryč, zalít hodně vodou, přidat 6 stroužků česneku
a uvařit doměkka, tak 20-30 minut.
Teď bude potřeba výkonná mašina, aby to utáhla. Přidat 2 - 3 lžíce Tahini, lžičku drceného kmínu, 3-4 lžičky citronové šťávy, lžičku soli. Pak přidat několik lžic teplé vody a několik lžic kvalitního olivového oleje, aby se to dobře mixovalo. Mixuješ do požadované konzistence.
Na podávání ještě polít oliváčem, nutné a bezchybné. Turek ještě radil přihodit k tomu lžíci zakysanky, ale to zkusíme když tak jindy... Fakt moc dobré, možná i tím, že to bylo ještě teplé :). A nabírat mrkví a topinkou - boží kombinace :).

Vůně jehličnanů - vykuřování

Poslechla jsem rady zkušenějších a jala se sbírat větvičky. Dřevíčka i jehličnaté větvičky. To, co roste tady v okolí... Je možné je přidat na pícku čerstvé i sušené. Tentokrát jsem je přidala k mé první vlastnoručně vyrobené vánoční purpuře. A je to parádička :). Zkuste. Na aromalampičku s čajovkou... provoníte si byt :). A taky vydezinfikujete třeba v případě nemoci, to se taky může hodit :).

sobota 18. ledna 2020

Čokoládový likér z ledových kaštanů

Tedy veliké poděkování patří Jarmilce, která na svém blogu ukázala svůj vyrobený čokoládový likér z ledových kaštanů. Recept jsem dohledala na netu. Nadchl mne svou jednoduchostí, tak jsem poprosila Jardíčka, aby domů dodal potřebné ingredience... a dnes jsem ho vytvořila. Pravda, je to taková "vánoční" záležitost, ale proč ne i v lednu, žejo :). Je bezva a ještě musím zkusit ho nechat trošku uležet :). Ale nevím nevím, to asi nevydrží :).
Tak tedy NA ZDRAVÍ :)
Recept: 1/2 l rumu, 1 Salko, 4 kostičky hořké čokolády, troje ledové kaštany, 250 ml šlehačky. Toť vše. Smetana s čoko a kaštany se přivede k varu, pořád jsem míchala, odstaví se, pořád se ještě míchá, aby tam nebyly cucky, hrudky nebo tak něco, do zchladlého se přidá Salko, vymíchá se do hladka, no a přidá se ten rum.
Dělá to krásné obrazce :). Z tohoto množství vyšel cca litr. Zpátky do rumové lahve... a do Praděda, který je 0,75. Takže celkem asi ten litr si myslím :). Musím si obstarat nějaké pěkné lahve :).
Jardíček říká, když to teď koštnul, že by to vymíchání do hladka řešil mixérem, protože tam jsou malilinkatý ani ne milimetrový kousíčky čoko, tu a tam, což ale vlastně vůbec ničemu nevadí a nepřekáží.

Doporučuju :). Třeba jako dáreček pro někoho z ranku HOMEHANDMADE :). Neznám příjemnější dárky :).


.

Vodokres - prastarý slovanský svátek 17. - 19. ledna!

Živá voda...



18. a 19.1. máme možnost se s ní setkat :).

Pro uchování jsem povídání o Vodokresu dala do kalendář akcí.
Počíst si můžete tady: Vodokres.


Na fotkách je náš chalupový potůček z Jardíčkova mobilu...




.

18. - 19.1.2020 Opět se můžeme potkat s živou vodou, Vodokres :)


Nebudu znovu kopírovat povídání o vodě, vztahující se k tomuto datu. Podrobně to je probráno tady již jednou: http://ezopardubice.blogspot.com/2019/02/19-ledna-kazdorocne-vodokres-prastary.html

a několik článků je na Biosféře.
https://www.biosferaklub.info/podme-18-a-19-januara-na-pramenitu-vodu/

Tak tedy jen že je to tu opět :).
A pro potěšení pár záběrů našeho podhorského potůčku...







**********

středa 15. ledna 2020

Polévka obyč. zeleninová s nočky :)

Tohle už i Jardíček odmírtá "diktovat". Že prý jako vždycky :).
Tak tedy jako vždycky.


Základ co dům dal, osmahnout na másle, nočky jako již mnohokrát - vejce, krupice, sůl, majoránka, cokoliv zeleného, liší se prostě jen tím, co zrovna dům dal :). Hlavně dobře osmahnout :).

.

úterý 14. ledna 2020

Pastýřský koláč - vegetariánská verze

Musela jsem si Jardíčkovu inspiraci dohledat, protože jsem si nedovedla představit, jak tohle chystali pastýři :).
Dočetla jsem se, že originál je z Anglie a že se jednalo o zbytky, co dům dal. Cosi dole hlavně s masem, zakryté brkaší - a s ní zapečené :). Shepherd´s pie. Pastýřský koláč. Naše verze je zeleninovočočková, vegetariánská. Cibule na kousky, kořenová zelenina na kousky, kousek pórku, prostě co najdeš doma, zasmahneš na 2 lž. oleje, přidáš loupaná rajčata (z piksly), trochu zredukovat, v originále to odvařili s trochou červeného vína, my kvůli našim holkám ne, protože jim vadí i vyvařené víno :). Zalít vývarem, přidat čočku, nechat 15 - 20 minut vařit, až je čočka měkká a tekutina zmizí, osolit, dát do pekáčku. Navrch nandat brkaši v souvislé vrstvě nebo nandat jako Jardíček jako bobky :), zasypat sýrem nebo jako my položit na to plátky sýra - a extra do pekáčku bezsýrovou verzi, inu jsou i jedinci, kteří nezvládají sýr. No a 20 minutek zapékat, aby se sýr zabarvil.

Nový broučínek do party meziokňáků :) Sinningia bullata

Dostala jsem milý dáreček od švagrušky, pořídila ho na předvánočních trzích v Muzeu v Hradci Králové. Trošku mne zaskočilo, že v prosinci, KAM S NÍM :), žejo... ale podařilo se mi ho umístit na jižní okno a hele. Odměnil se teď právě nádherným květem. Je to sukulent poměrně nově objevený, 2006 v Brazílii, ale zřejmě se od toho objevení docela rozšířil mezi pěstitele.
Takže toto je on. Sinningia bullata.



Hned jsem si ho vyhledala, milé povídání o něm a o jeho pěstování je například tady: https://sukulenty.estranky.cz


.

neděle 12. ledna 2020

Rok 2020

Už jsem zpátky... a všem příznivcům přeju, ať je k nám tento rok milostiplný :).



.

středa 1. ledna 2020

Novoroční rodinná čočková

Je už několikátý rok stále tatáž - a přitom pokaždé jiná. Tentokrát ji Jardíček změnil tím, že použil dva druhy čočky :). A je tak..."jiná", než klasická čočkovka, že mi stojí zato ji každý rok zveřejnit :). Jo a je vegan. To jako bonus :).
A ještě něčím byla letos nová. Vzhleme k prapodivně probíhající zimě mám za oknem venku stále ještě zelené věcičky - majoránku a vynatěný póreček. To nepamatuju...
Je prostě skvostná. A nemusím se psát s receptem, protože ten už tady je. A je klidně použitelná i v létě, až budou živá rajčata. A nebo kdykoliv jindy :). Různily se. Jednou navíc s fazolemi, teď dvoje čočka... Jardíčka nebaví dělat to samé...

S Ellou Šamánkovou (nejen) o smrti a odcházení

S Ellou Šamánkovou (nejen) o smrti a odcházení Zdroj: YouTube, kanál Nechsenest CZ