úterý 30. dubna 2019

Brokolice zapečená se sýrem a medvědím česnekem v listovém těstě


Hezký, žejo :).

Takže takto jednoduše, aplikovatelně na jakýkoliv jiný obdobný obsah:


Zapékací misku vyložit listovým těstem.
Náplň: povařená brokolice, zesklovatělá cibulka, zalít rozšlehaným vejcem se smetanou, strouhaným sýrem, medvědím česnekem, sůl.
Do misek - zadeklovat víčkem z listového těsta, potřít vejcetem a péct při cca 190°tak 25 - 30 minut.
Úžasná podívaná v troubě nastala, misky nádherně za-hrníčkudost-ovaly :). Vyskočilo to jak houba :).


A protože stále klíčím... kupříkladu toto je výrazně pikantní ředkvička :), úžasně štiplavá :)...


...a jemnější alfa alfa... tedy vojtěška...


...tak nutno ozelenit - a tím i nutričněji plus plus plus :). A ještě k tomu hlávkový s česnekovou zakysankou :).
Dobrou chuť :).



.

Naše dvorečkové miminko roste a učí se

Naše kosátko na činžákovém dvorečku krásně roste - a hlavně se učí od rodičů. Vydržela bych to pozorovat opravdu hodiny :).
Od táty se nechá stále ještě krmit :). No tak jistě, od mámy určitě taky :), jen je klidně možné, že má nějakého sourozence v některém vedlejším dvorku a máma se stará tam, tak to bylo některé jiné roky. Prckům se podaří dostat se na cihlovou zeď a přeletět na jiný dvůr - a trvá to, než začnou létat tak, aby se vrátili :).
Takže tady krmí táta - těch fotek bylo hodně... cvakám kvanta, aby aspoň něco vyšlo :). Zakřivené dvojité sklo v okně a zoom :). Takže aspoň dokumentárně :).


A mimísek pozoruje opatrně rodiče na pítkách. Zatím jsem ho viděla jen sedět a čučet :).




A když jsou rodiče jinde, pro krmení, tak se schovává mezi rostlinkama, pěkně splývá s okolím :).


Je pořád legračně ochmýřené, ale ocásek a křídla už dospívají :).



.

Důležitý vzkaz od Matky Země

"...jen chci, abyste se sami za sebe, každý sám choval ekologicky a s citem sami k sobě, a tím i ke mně. Není nutné se snažit čistit něco, co způsobili ostatní, není potřeba se na to zaměřovat.
Pro mě je důležitější, abyste chodili do přírody s láskou, kochali se, obdivovali jednotlivé rostliny, stromy, louky, všechny květy, kameny, skály, kopce, zvířata, ptáky, brouky, atd.
Abyste svou pozornost dávali pozitivní energií a láskou směrem ke mně a k mým výtvorům. To je to, co mi pomáhá nejvíce. Tímto vaším obdivováním se kráse, všímáním a kocháním se mým výtvorům já rostu a získávám více pozitivní energie pro své vlastní čištění, které nyní potřebuji.
Nebojte se, já vím, jak se čistit, jak vyčistit vše špatné, co se na mě nahromadilo za ta staletí. A až přijde čas, plně se vyčistím. Ale to, co neumím, je tvořit lásku a pozitivní energii mimo sebe, to umíte vy, vy umíte tvořit tuto mocnou lásku a tím mi pomáhat. Jste mocnější, než si myslíte. Ale vaše moc je uvnitř vás, ve vašich srdcích, ve vašich schopnostech tvořit pozitivní energii. A tato láska mě posiluje, léčí a posunuje dál na mé cestě, a tím i vaší..."

Celé je to tak nádherné... velice souzním. Čtěte tady:




Text i obrázek odsud:


.

pondělí 29. dubna 2019

Kbelík vody do přírody

DODATEČNĚ DODATEK od Pago Pago: "Přeji pokojný den, ahoj prosíme Vás upravte co nejdříve svoji výzvu, než způsobíte podobnou škodu jako člověk v tísni vyvážející kozy do Afriky. Kořeny dřevin se tahnou, rostou za vodou, tedy dolů do země kde je voda vzlinajici z mělké zvodně, tzvn. Kapilární voda. Začnete li cokoliv zalévat na povrchu kořeny přestávají růst dolů a koření pouze v mělké kořenové míse 20 -60 cm. V době kdy přestanete zalévat vše uschne, jelikož chybí kořeny pod úrovní mělké kořenové mísy.chybí kořeny získávající vodu z mělké zvodně. Tudíž zálivka na povrchu rostlinám ubližuje, snižuje jejich odolnost vůči suchu. Sazejte a šetřete vodou. Pokud chcete vodu vylévat vykopejte jámu a do jámy lejte vodu, voda zásákne do půdy, pokud je jáma ve veřejném prostoru nasypte do ní štěrk to už je vlastně kořenová čistírna odpadních vod. S pozdravem a přáním pokojného dne za spolek PagoPago Josef Čermák".


Jeví se mi to jako nádherný nápad. Jako u všeho - svět změníme tím, že změníme něco u sebe.
A tohle je reálné.
Plýtváme vodou všichni...
A tady je nápad...


Zdroj


.

středa 24. dubna 2019

Klasické italské rizoto s medvědím česnekem


Cibulku zesklovatět na drobno na trošce oleje, přidat rýži a taky zesklovatět, po naběračkách přidávat pomalu vývar, za stálého míchání nechat vyvařit, přilít další naběračku, nechat zase vyvařit, přilít... a takhle 10-15 minut. Pak lžíci másla, trochu nastrouhaného sýra, pár minutek nechat odstát. Vmíchat hrst medvědího česneku na drobno... a servírovat.



.

úterý 23. dubna 2019

Polévka mrkvová ovesná s medvědím česnekem

Vynikající!!


Vločky osmahnout na másle do zbarvení... a dát bokem...


2 mrkve a kousek celeru nastrouhat na jemno, na másle osmahnout...


Přidat vodu, neb zeleninový vývar zrovna zcela vyjímečně nebyl :), zpátky vločky, sůl, 20 minutek pomalinku vařit, těsně před koncem přidat medvědí česnek na drobno. Kořeníčka žádného netřeba, medvídek a celer tomu dodají chutí plno :).


A protože stále průběžně klíčím...


tak i tak :). S pohankou a hráškem zrovínka :).



.

Už to začalo, bylinkové voděnky :)

Výrazně voňavá záležitost :).
Na chalupě bleskovka - fialky, sedmikrásky, kopřiva :).

pondělí 22. dubna 2019

Pěstování medvědího česneku

Na chalupě u Krakonošova jsem si pro sebe a naši rodinu musela medvídka vysadit, nikde jsem ho tam za celý život nepotkala... a už chápu proč. V Polabí ho máme dost... vyrůstá už od února, kdy je v lužním lese sám, ani listy stromů mu nestíní... a postupně jak raší na jaře okolní příroda, on si vykvete, vysemení a schová se hluboko pod zem, tím dá prostor ostatním rostlinám. Miluje taky tu měkkou peřinku z každoročně padajícího listí...
U nás na chalupě je to ale taková mrazivá a suchá dolina, všechno je posunuté minimálně o měsíc... zrovna tak i medvědí česnek. A tak když on začne vylézat ze země, vylézá i vše ostatní, nemá celkem žádný náskok. Vysadila jsem ho pod jablůňku, kde se za ty roky rozrostl, ale určitě nehrozí žádná invaze jako v teplých vlhkých lužních lesích na Moravě či v Polabí... Nevýhoda je i to, že už leze nejen tráva a kopřivy, ale i hmyz a různí požírači, takže nechat ho vyrůst znamená více se i dělit s breberkami rozličnými, což tady v Polabí přichází až se stárnutím rostlinek. Ty první únorovo březnové, ty jsou tady v nížině ještě nádherné.
Vysadila jsem trs i k potoku pod listnáče. Mateřský trs zesílil, objevují se i mimina kolem, ale jarní velká voda občas křehká mimina smetla s sebou... takže ani tady nehrozí žádná medvědí invaze...

Pod jablůňkou...


Je to horský potok, velice studený, což Bertíkovi nějak nevadilo :). Ale na to, že je jaro, je v něm strašně málo vody... Tak k tomuhle potoku jsem medvídka taky zasadila...








.

Kosátko, naše první dvorečkové letošní :)

Zatímco u Krakonošova jsme terpve přivítali vlaštovičky, v Polabí už se z kosího vajíčka stala samostatně si velící hopsající jednotka :).


Letos nemají hnízdo na našem dvorku, ale máme je tady pořád, chodí do pítka a jsou někde za břečťanem, neustále z něho okusují bobule :). Na té zdi se kosátko cítí bezpečně, kočky tudy nechodí, pro místní poštolky už je asi příliš velké :).



Zatím jsem to mrně ještě neviděla "brát koupel" :), tedy na rozdíl od jeho rodičů. To jsou přesně ti, kvůli kterým se musí všechna pítka neustále doplňovat :). Sýkorky a vrabčáci si dávají jen takovou decentní spršku, hrdličky a holuby jsem neviděla ještě nikdy ráchat se, jen pijí... zato kosááci... no však to zná každý :).
Takže rodiče našeho mrněte, představte se :).








.

A pak prý první vlaštovička jaro nedělá :)

Kdybych mohla, podarovala bych každému kousek toho štěstíčka :). Zatímco V Krakonošově je ještě sníh, u Krakonošova se konečně objevila první vlaštovička.


A za lesem zatím takto :)



Druhý den už byly v chalupě vlaštovky dvě :).


V noci i ráno to mají ještě krušné... jinovatka studí...


Ale přes den už to šlo, dokonce už i v lese se dají potkat rozliční tvorové :).

Například...


Nebo třeba...


To je Ruby, Rubinka, kdysi pradávno dovezená z Konga, v době, kdy se to ještě smělo a dělo...
Když je na chalupě (naše rodina, od nás přes les), miluje pobývání na starém bezu :). A pod bezem se i sedává, což Rubinka společensky taky miluje :). S naší babi si holky notovaly :). Rubinka mluví poměrně nahlas, takže jí babi s naslouchátkem rozumí :).


Zpátky k vlaštovičkám :). Myslím, že se dá poznat, z kterého hnízda je ta letošní první vlaštovička, protože si ho z těch našich mnoha vybrala k nocování :). Ale určitě si nás holky (i kluci) pamatujou, protože se nijak výrazně nebojí - a dokonce jedna přišla na návštěvu do kuchyně, jako každý rok, jen nás prostě pozdravit a chvilku s námi pobejt :).


A ještě - první vlaštovička že prej jaro nedělá, a ona u Krakonošova dělá :). Hele :).



.

S Ellou Šamánkovou (nejen) o smrti a odcházení

S Ellou Šamánkovou (nejen) o smrti a odcházení Zdroj: YouTube, kanál Nechsenest CZ