čtvrtek 21. února 2019

Barunko, Anděli... R.I.P.

Ukrutně to bolí... vím, že to přejde, že to bude zase v pohodě, že už bude v srdíčku navždy a bude dobře pro všechny, ale teď právě to strašně bolí... i když to vše ke konci mířilo, přišlo to rychleji, než jsem čekala...
Barunka byla Anděl. Už když jsem se s ní setkala poprvé jen na fotce psích záchranářů, odkud ji máme... bylo rozhodnuto... a i když jsem se s ní setkávala při šamanském bubnování, byla Anděl... a bude jím navždy...
R.I.P., Barunko, Andělská, Čistá, Krásná... děkuju za všechny společné chvíle...
Jediné, čemu stále ještě nerozumím... Bertík nevnímá smrt. Přijeli jsme s Barunkou Neživou z veteriny - a on ji vítal, neustále do ní žďuchal, odkrýval ji, i své touhy na ni zkoušel... jakoby pro něho to neživé tělíčko bylo pořád živé, pořád ta "jeho" Barunka, kterou upřímně miloval...
bylo to tak...najednou...nutně rozhodnout...strašné... ale nebylo volby, nešlo jinak... ach...

Píšu a kreslím si své "šamanské" prožitky do takového jako deníčku... a Barunka v nich byla mnohokrát... Anděl... Čistý... Krásný... Děkuju ♥.

úterý 19. února 2019

Tak co, klíčíte? Bacha na chlorovanou vodu :).

Jak jinak v zimě získat dostatek vitamínů, minerálů - stopových prvků, enzymů, vitálních látek? Nejjednodušším, nejlevnějším a nejefektivnějším způsobem - klíčením. Je tady na to celá rubrika, jak klíčit, co klíčit, proč klíčit. Momentálně hrách, cizrna a mungo.
Takové ty nejběžnější, co klíčívám často. Namočeny v jednu hodinu, ale mungo je daleko rychlejší, už má klíčky venku. Hrách i cizrna se už dají, klíčky se zatím jen tak naznačují. A protože polívečka, tak do hotové přímo na talíř :).

Klíčím už mnoho mnoho let, ale neustále se dozvídám nové věci. Kupříkladu že chlorovaná voda může brzdit klíčení, ke kterému jsou potřeba různé mikroorganismy na zrnku. No a chlor by je mohl zahubit. Takže - namáčet a proplachovat přinejmenším odstátou vodou, ze které chlor vyprchá do čtvrthoďky...
S touhou po nových informacích a zkušenostech a motivacích jsem se přihlásila na skvělý kurz o klíčení Melanie a Štěpána, Síla pro život. Mám ty dva moc ráda, účastnila jsem se několika jejich onlajn webinářů. Vím, že v tom kurzu bude převaha věcí, které znám a praktikuju, ale za to nové, co se dozvím, za to účast na jejich kurzu určitě stojí :).

30.3.2019 Kruh Světla v Praze



ZVEME VÁS NA SETKÁNÍ PŘEDSTAVITELŮ CESTY POZNÁNÍ A MOUDROSTI
Praha – budova Staropramenu

Kruh S v ě t l a

Záměr setkání
  • Současná fáze vývoje lidstva na přelomu dlouhých vývojových cyklů je jedinečnou příležitostí rozvinout cestu spolu-práce a vědomí Jednoty.
  • Máme vzácnou možnost propojit kruhy podobně smýšlejících a naladěných osobností, které budou spolu-tvořit, podporovat se, pravidelně se setkávat, a tím mít pozitivní vliv na rozvoj kolektivního vědomí.
  • Na setkání vytvoříme Kruh Světla společným naladěním všech zúčastněných.
  • Odevzdáme se hlubokým rovinám Vědomí.
  • Obohatíme Kruh Světla jedinečným poselstvím každého zúčastněného.
  • Vytvoříme a vyzáříme vizi nového soužití ve společnosti i ve světě.
  • Podpoříme šíření Poznání ve společnosti.
  • Připravíme se na velké setkání Celosvětový den Ticha v Praze, v propojení přes celou Planetu 25. – 26.5. 2019.
Jedině v propojení se staneme uznávanou a respektovanou silou, se kterou se 
ve společnosti počítá.
Proč se mám zúčastnit?
  • Kruh Světla je celodenní akcí pro představitele různých skupin a učení, kteří jsou ochotní podílet se na společném působení v energeticko-informačním poli, pro dobro další cesty nás všech.
  • Účinek poroste s počtem přítomných.  
  • Při setkání, ve společném naladění,  vytvoříme Kruh Světla, skrze který budou přicházet impulsy a podněty ukazující nám, co je potřeba dělat pro lepší budoucnost, pro nejvyšší dobro.
  • Setkání nám umožní prožít sjednocenou a zároveň jedinečnou sílu všech zúčastněných.
  • Vytvoříme vizi harmonického soužití v rodinách, ve společnosti i mezi národy.
  • Obohatíme se tématy, která nás spojují i přesahují.
  • Budeme součástí procesu, který proběhne na Celosvětovém dni Ticha.
  • Fyzickou přítomností projevíme ochotu společně tvořit pro dobro vyššího celku.
„Nic ve vesmíru nemůže odolat soustředěnému úsilí dostatečného počtu inteligencí.“ 
Teilhard de Chardin

**************

Světlana Čiberová - Co o nás říká náš vzhled

Tohle povídání bych chtěla doporučit všem ženám, některým mužům, matkám i budoucím maminkám...
Naše kamarádka Světlana je nádherná žena. Její práce dalece překračuje rámec vizážisty, má veliký dar dotýkat se naší celistvosti, našeho nitra. Jak je pod videem zcela správně napsáno - vizážistka duše :). Vyzařuje z ní vyrovnanost, pokora, taková "normálnost", člověčina. Na nic si nehraje... Když jede přednášet do vzdáleného místa, klidně přespí v lese, do písáku se jde vykoupat nezávisle na ročním období, pokud tedy zrovna není pod ledem, je nádherná ve všem, co činí.

Koho by snad odradila délka pořadu, lze i na etapy, já to tak aspoň udělala :).
Každopádně to stojí za to :).
O čem že to... o manipulaci módního průmyslu, o modrých stínech a černém oblékání, o podpatcích a dravčích nehtech, o barvě vlasů, o zaseklých padesátiletých malých holčičkách, o líčení nelíčení, rozsvěcí vás ta která barva či zhasíná... o pokoře a touze zkoumat se... opravdu se tam najde každý, kdo umí naslouchat :).




zdroj
https://youtu.be/_MpOQ7iRzfA

.

pátek 15. února 2019

Čočka na balzamikové redukci a kořenové zelenině, vejce v kukuřičné polentě s pomalu taženou cibulkou s opraženými dýňovými semínky

Teda to byl název :). Ale přesně tak to bylo :).


Kořenová zelenina na kostičky, cibule na drobno, na lžíci olivového oleje pomalinku zasmahnout, do toho lžíce dvě balzamikového octa dle chuti, zredukovat, přidat syrovou propláchnutou čočku, zalít vodou či vývarem, vařit na skus (20 minut), těsně před dovařením osolit, nechat odpočinout pod pokličkou. Před podáváním vmíchat trochu studeného másla.

Vejce uvařit 6 minutek, 5 min. vychladnout, oloupat, obalit ve vejci a kukuřičné osolené polentě, pomalu osmažit ve vysoké vrstvě oleje. Plecháček ideální.

Cibuli přepůlit a nechat pomalu táhnout na másle, 15 minut na bříšku.

Opražená semínka na sucho nebo na másle, jen aby trošku skřuply.


Asi to bylo trošku pracnější... ale dobrý, to teda jo :), to bylo.



.

čtvrtek 14. února 2019

Polévka zeleninová zbytková

Prostě co zrovna doma je :). Cibule, mrkev, celer, kousek květáku, 2 brambory, lehce osmahnout na másle, špetka kmínu, kurkumy, zasmahnout, zalít, na konce ven jednu třetinu, rozmixovat, vrátit, osolit. Jo.



.

středa 13. února 2019

Kapustičky s česnekovou omáčkou

Moooc dobrý :). Kapustičky s česnekovou omáčkou, šťouchané brambory se smetanou a parmazánem, mandličky :).


Dva stroužky česneku na drobno nebo prolisovaného zpěnit na másle, do toho 5 minut povařené kapustičky, smetanu a vyvařit do zhoustnutí (5 - 10 minut). Brambory uvařit, trošku do nich zpěněného česneku, trochu smetany, máslo, pár lžic parmezánu, osolit, prošťouchnout a podávat. Mandličky krátce na sucho osmahnout :).



.

úterý 12. února 2019

Žampionová polévka pro změnu s mrkví

Opět skvělá chuť :).
Cibulku na drobno zpěnit, 2 - 3 stroužky česneku na drobno lehce zarestovat, žampiony na plátky taky zarestovat, kousek mrkve na kolečka přidat, do toho lžíce mouky, zalít vývarem, kmín, nechat 15 - 20 minutek provařit, nakonec trochu smetany :).



.

pondělí 11. února 2019

"Trhací chléb" s pečeným česnekem se slunečnicí a špenátem

Tentokrát jsem hledala na gůglu docela dlouho, než jsem našla Jardíčkovu inspiraci... "trhacích" nebo "trhaných" chlebů je na netu spousta, ale podobné plněné zarolovanky jsem našla snad jen na Apetitu a to ještě s tyrolským špekem. Jardíček se nechává často jen inspirovat nějakým nápadem a pak si ho dotvoří... toto se dotvořilo naprosto božsky :). Takže trhací chléb s pečeným česnekem a slunečnicí, sýrem a špenátem :).


Kynuté těsto. Uděláte... nebo koupíte. U nás tentokrát koupeno.
Pár NELOUPANÝCH stroužků česneku v troubě 10 minutek na 200°, bacha na připálení, záleží opravdu hodně na troubě, po vychladnutí přidat hrst slunečnice, pár lžic olivového oleje - rozmixovat na pastu, špenát osolený podusit, hromádka nastrouhaného sýra.
Z těsta udělat plátky tak 10 - 15 cm široké, na ně navrstvit česnekovou pastu, špenát, sýr, zamotat, nakrájet na špalíčky, srovnat do nějaké formy nebo pekáčku (do čehokoliv) nastojáka,


nechat ještě půlhoďku vykynout, pokapat olejem a péct dle trouby 180 - 200° kolem půlhoďky.



No a k tomu něco zelenýho se více než hodí... okurky se sladkokyselým nálevem.


.
.

neděle 10. února 2019

Máte výsledky jako nebožtík... půjčený článek

Máte výsledky jako nebožtík...

Tento článek koluje po netu, jako nejstarší jsem ho dopátrala na Pro náladu cézet v roce 2016. Nevím, třeba je původně odjinud, lidi ho sdílejí bez uvedení zdroje... rozhodně stojí za přečtení :).



Vezli mě na křesle chodbami okresní nemocnice.

Kam? - ptala se jedna sestra druhé. - Snad ne na jednolůžák, spíš na tu pětku, ne?

Zneklidněla jsem. Proč mám být na pokoji s pěti lůžky, když mohu být na samostatném? Sestry na mě pohlédly s tak neskrývaným soucitem, že mě to udivilo. Až později jsem zjistila, že na samostatný pokoj dávali umírající, aby ostatní ušetřili pohledu na ně.

- Doktor řekl na jednolůžák, opakovala jedna ze sester.

To mě uklidnilo. A když jsem pak ležela v posteli, byla jsem se vším zcela smířená. Už jenom proto, že jsem nikam nemusela jít, nikomu jsem nic nedlužila a veškerá moje odpovědnost klesla na nulu. Cítila jsem podivnou odtažitost od světa kolem sebe a bylo mi naprosto jedno, co se v něm děje. Nikdo a nic mě nezajímalo. Získala jsem právo na odpočinek. A to bylo dobré. Zůstala jsem sama se sebou, se svou duší, se svým životem. Já a jenom já. Problémy, spěch a důležité otázky se ocitly stranou. Všechen ten shon za něčím okamžitým se zdál být tak nevýznamný ve srovnání s Věčností, Životem a Smrtí, s tím neznámým, co čeká tam, za nebytím…

Jenomže najednou se kolem začal vzdouvat skutečný život. Bylo to tak krásné: zpěv ptáků po ránu, sluneční paprsky šplhající po zdi nad postelí, zlaté listí na stromě před oknem, tmavě modré podzimní nebe, vzdálený šum probouzejícího se města, troubení aut, uspěchané klapání podpatků na asfaltu, šustot padajícího listí… Panebože, jak úžasný je život! A já jsem to pochopila až teď…

Tak ať, - řekla jsem si, - ale pochopila jsem to. Mám ještě pár dnů, abych si života užila a měla ho ráda.

Pocity svobody a štěstí si žádaly průchod, a tak jsem se obrátila k Bohu - vždyť ten už mi teď byl nejblíž ze všech.

Bože, - radovala jsem se. - Děkuju ti, žes mi dal možnost pochopit, jak krásný je život a zamilovat si ho. I když až před smrtí, ale poznala jsem, jak krásné je žít!

Naplňoval mě pocit tichého štěstí, svobody a jakési vyzvánějící výšky. Svět zvonil a zářil zlatým světlem boží lásky. Cítila jsem mohutné vlny její energie. Zdálo se mi, že ta láska je pevná a zároveň měkká a průzračná, jako vlna v oceánu. Zaplnila veškerý prostor kolem dokola, i vzduch byl najednou těžší a dostával se hůř do plic. Vtékal do nich jako pomalá pulsující energie. Zdálo se mi, že všechno, co vidím, se vyplňuje tím zlatým světlem a energií. Milovala jsem! Bylo to jako spojení mohutné varhanní Bachovy hudby se vzhůru stoupajícím tónem houslí.

Samostatný pokoj, diagnóza akutní leukémie a lékařem konstatovaná nevratnost stavu měly své výhody. K umírajícím pustili kdykoli každého. Přicházely zástupy truchlících příbuzných. Chápala jsem jejich situaci: o čem se dá mluvit s umírajícím? Který navíc svůj stav zná. Jejich zkormoucené obličeje byly až k smíchu.

Radovala jsem se: kdybych je tak mohla ještě všechny vidět! Ze všeho nejvíc na světě se mi chtělo podělit se s nimi o lásku k životu. Copak člověk může nebýt z toho poznání šťastný? Rozveselovala jsem příbuzné i přátele jak jen jsem mohla. Vyprávěla jsem jim anekdoty a historky ze života. Všichni se sláva bohu chichotali a loučení probíhalo v atmosféře radosti a spokojenosti.

Zhruba tak třetí den mě ležení omrzelo a začala jsem pocházet po pokoji a vysedávat u okna. Jednou mě takhle zastihla lékařka a rozzlobila se, že nesmím vstávat.

Upřímně jsem se tomu podivila:

- Změní se tím snad něco?

- Ne, - zrozpačitěla lékařka. - Ale chodit prostě nesmíte.

- Ale proč?

- Vždyť máte výsledky jako nebožtík… Podle nich byste už neměla ani žít a vy tady vstáváte!

Uběhlo maximum, které mi bylo stanoveno - čtyři dny. Ale já jsem neumírala a s chutí jsem jedla šunku a banány. Bylo mi dobře. Zato lékařce ne. Nic nechápala. Výsledky se nijak neměnily, krev jsem měla sotva růžovou, ale já jsem začala chodit do haly na televizi. Lékařky mi bylo líto. Má láska k životu si ale žádala radost lidí kolem.

- Paní doktorko, a jaké výsledky bych tedy měla podle vás mít?

- … aspoň takovéhle. Rychle na jakýsi lístek načmárala nějaká písmena a čísla. Ničemu z toho jsem nerozuměla, ale pozorně jsem si to přečetla.

Lékařka si něco brumlala pod nos a odešla.

V devět ráno vrazila do mého pokoje:

- Jak to děláte?

- Prosím? Co jak dělám?

- Ty výsledky! Jsou přesně takové, jaké jsem vám napsala!

- Jak to mám vědět? Je v tom snad nějaký rozdíl?

Pré mi skončilo. Přestěhovali mě na pětilůžák. Příbuzní se všichni už rozloučili a nechodili za mnou. Ostatní ženské v pokoji ležely a koukaly do zdi, podmračeně a mlčky a aktivně umíraly. Vydržela jsem to tři hodiny. Má láska k životu začala popadat dech. Bylo třeba okamžitě něco udělat. Vytáhla jsem zpod postele meloun, rozkrájela ho a hlasitě jsem sdělila přítomným:

- Meloun potlačuje nevolnost po chemoterapiích.

Pokojem se nesla vůně čerstvého sněhu. Ke stolu se nejistě vydaly moje sousedky.

- To je pravda? Fakt potlačuje nevolnost?

- Jasně, potvrdila jsem s převahou znalce. - V melounech se jeden nevyzná, pomyslela jsem si při tom.

Meloun šťavnatě chrupal.

- Nojo, přešlo to, - potvrdila ta, co ležela u okna a chodila o berlích.

- A mě… mě taky, - radostně potvrdily ostatní.

- Bodejť, - kývala jsem spokojeně v odpověď. - Bodejť ne, už jsem to zažila.

- A znáte tenhle vtip?

Ve dvě v noci do našeho pokoje nahlédla rozzlobená sestra:

- Tak už toho chechtání nechte! Celé patro kvůli vám nespí!

Za tři dny mě lékařka nerozhodně požádala:

- Nemohli bychom vás přesunout do jiného pokoje?

A proč?

- No, víte, u vás se stav všech zlepšil. Ale vedle je to samý těžký případ.

- Ne! - křičely mé spolupacientky. - My ji nepustíme!

A nepustily. Zato do našeho pokoje začali chodit pacienti z těch sousedních. Posedět, popovídat, zasmát se. Věděla jsem, proč. V našem pokoji totiž žila Láska k životu. Obklopila každého zlatavou vlnou a všichni se rázem cítili v klidu a v pohodě. Zvlášť se mi líbila dívka asi šestnáctiletá, s bílým šátkem na hlavě. Tuhé nemocniční plátno šátku trčelo na všechny strany a ona se trochu podobala zajíčkovi. Měla nádor lymfatických uzlin. Nejdřív to vypadalo, že se snad neumí usmívat. Ale za týden jsem viděla, jak kouzelný je její nesmělý úsměv. Když nám řekla, že léky konečně zabraly a doktor mluví o uzdravení, oslavili jsme to. Na stole stály lahve s kefírem. To nás rychle rozparádilo a začali jsme tančit. Hluk přilákal lékaře, který měl službu:

- Teda, sloužím tu třicet let, ale něco podobného jsem ještě neviděl! - prohlásil užasle. Smáli jsme se ještě dlouho šokovanému výrazu jeho obličeje. Bylo nám dobře.


Četla jsem knížky, dívala se z okna, povídala si se sousedkami, procházela se po chodbě a všechno, co jsem viděla, jsem tak milovala! Knihu, kompot, pacientku na sousední posteli, auto na dvoře, starý strom.

Píchali mi vitamíny. Něco mi píchat museli. Lékařka se mnou skoro nemluvila, jenom se nějak divně dívala stranou, když mě potkala na chodbě. A za tři týdny mi tiše sdělila:

- Hemoglobin máte dvacet jednotek nad normou zdravého člověka. Už není třeba ho zvyšovat.

Zdálo se, že se na mě pro cosi zlobí.Vypadalo to, že si spletla diagnózu, jenomže to nebylo možné a ona to věděla. Jednou mi řekla:

- Nedokážu přijít na vaši diagnózu. Uzdravujete se, ačkoli vás nikdo neléčí. To prostě není možné.

- No a co to tedy je? -ptala jsem se.

- To pořád nevím, - odpověděla potichu a odešla.

Když mě propouštěli, řekla mi upřímně:

- Je mi opravdu líto, že nás opouštíte. Je tu tolik těžkých případů…

Z našeho pokoje propustili všechny. A celkově se na oddělení v tomto měsíci úmrtnost snížila o třicet procent.

Život šel dál. Jenom můj pohled na něj se změnil. Zdálo se mi, že jsem se na svět začala dívat víc zeshora. Proto se mi změnila měřítka toho, co se děje. A smysl života byl najednou tak prostý a tak dostupný! Je třeba zkrátka se naučit milovat a tvoje možnosti jsou pak naprosto neomezené. Všechna přání se splní, když je dokážeš vyslovit s láskou. Přestaneš lhát a závidět, přestaneš se cítit ukřivděným a přestaneš lidem přát něco špatného. Tak jednoduché a tak složité to je. Je pravda, že Bůh je Láska. Jenom je třeba včas si to uvědomit…

Ludmila Lamonová
https://www.pronaladu.cz


.

Česnečka sýrová

Cibuli na drobno zpěnit, přidat 4 - 5 stroužků prolisovaného česneku, opatrně rychle zpěnit, aby nezhořknul, lžíce hladké mouky, lehce zaprahnout, zalít vývarem, cokoliv zeleného (kapustičky např.) a brambora na kostičky, 15 - 20 minutek povařit, osolit, ke konci přidat sýr (taveňák, nastrouhaný tvrdý...). Moc dobrá :).

Na Hromnice o hodinu více

Malá vzpomínka na letošní Hromnice :). Texty od příznivců slovanských tradic, fotky z pardubického setkání na Hromnice 2019.



Ze slovanského kola roku...
Hromnice / Zimní Dědkové - Martina Kalendová

Tomuto slovanskému svátku odpovídá keltský Imbolc. Jedná se o čtvrtící den mezi zimním slunovratem a jarní rovnodenností.

Hlavním významem svátku Hromnice je příchod jara a návrat světla, proto se také říká oblíbené lidové rčení "Na Hromnice o hodinu více".

S nastávajícím jarem přichází také první bouřky, díky tomu se říká, že se rodí bůh Perun, bůh hromů a blesků. Tak také dostal tento svátek i svoje označení. Perun přichází jako plodivá síla a pomáhá svrhnout vládu zimy.


Jeho příchod byl očekáván v podobě jarního zahřmění. Jeho hlasem se jako mávnutím kouzelného proutku k životu opět probouzela příroda i její božstva. Naopak zlí duchové před hromovým rachotem jarního Peruna prchali do svých skrýší. U starých Slovanů byla tomuto prvnímu zahřmění věnována velká pozornost a lidé tento úkaz provázeli mnohými rituály. V Čechách při prvním jarním hřmění lidé klekali na zem a líbali ji. Ve světnicích přemísťovali židle a stoly, hýbali nádobami, na dvoře nadzvedávali vozy, mávali polním nářadím a před vraty zatínali do země sekery (sekera je atribut Peruna). To vše byly rituály na znamení toho, že je Perun svým hromem osvobozuje od zimního spánku. Těmito rituály i lidé pomáhali Perunovi vyhánět zlé duchy ze svých stavení.


Hromnice tedy plnily hlavně roli očistnou. Lidé uklízeli po zimě, vymetali stáje, čistili krby a zapalovali hranice, které měly zahnat zlé zimní duchy.


Ženy měly zušlechtit svou krásu a obléknout se do barev jara - oranžová, žlutá, zelená.


Svátek byl také spojen s ochranou před ohněm, bouří a bleskem, jak ostatně napovídá jeho název.
V tomto období se také začínají bahnit ovce (tedy rodit) a nastávalo období jejich laktace. Dnes už v tom nespatřujeme takový význam, ale dříve ovce byla velmi ceněným zvířetem, neboť zajišťovala lidem obživu. Dávaly maso, mléko, ze kterého se vyráběly sýry, ale i vlnu na šaty. Vlastnit krávu bylo až příliš drahé. Narození ovčích mláďat bylo také symbolem nového života v nadcházejícím roce. Přestože je svátek jako takový zasvěcen hlavně Perunovi, díky důležitosti chovu ovcí se staří Slované obraceli také k bohu Velesovi, který je nejen vládcem podsvětí, ale také ochráncem stád a dobytka.
http://www.slovanskykruh.cz/2017/03/hromnice-zimni-dedkove/

Slovanské hromniční zvyky - letmé setkání zimy a léta a Pernica, Perunova dcera -
Judita Katona Peschlová

Druhého února slavili Slované Hromnice (ne, není to původně křesťanský svátek, pouze křesťany převzatý, dokonce s mnoha detaily), nebo jinak Perunice, jinde Bliskavki, také však svátek Setkání. V tento den si dávají schůzku" zima s létem (mnohé evropské národy, včetně Slovanů dělili v dávných dobách rok pouze na 2 sezóny, nikoli na čtyři, Slované později na tři). Podle pověstí je to jediný zimní den, kdy můžete slyšet Perunův hrom a vidět jeho blesk.

Na Hromnice má oheň úplně jiný smysl jako například na svátek lásky počátkem května nebo o letním slunovratu. Nejde ještě stále o jeho teplo, nýbrž o světlo. A proto v den Hromnic lidé všude rozsvěcovali větší a menší světla jako malé "odrazy" nebeského světla.


Nejznámější z těchto nápodob světla ze slovanského božského nebe jsou dodnes "hromové svíčky", zkráceně "hromničky", které se dostaly časem do nové víry Slovanů, do křesťanství.


Na Ukrajině byly tyto svíce vyráběny pouze slovanskými ženami, zejména dívkami. Velice často byly spleteny ze tří tenčích podlouhlých kusů vosku do tvaru copu a nahoře se rozbíhali do tvaru podobného trojzubci jako symbolu tří slovanských světů Nav, Jav a Prav, tj. Všehomíru. Tyto posvátné svíčky byly pak zdobeny všemi možnými způsoby, stuhami atd.

V Běloruské slovanské oblasti byly takřka všechny hromniční rituály spojené s "hromniční" svíčkou. Vosk na jejich přípravu byl připraven předem. Každý Slovan a Slovanka tavili svou vlastní svíci sami o šestém dni týdne (sobotě) před Hromicemi. Měřili přes 40 cm na délku a jejich šířka tvořila dvě čtvrtiny délky. Tyto rozměry měly v případě potřeby umožnit nošení svíčky na hrudníku.

Hromniční svíce byli vždy mocným nástrojem slovanské lidové magie. S jejich pomocí se odvracel blesk a obecně bouřka od lidských obydlí a celých vesnic nebo jejich okolí. Nebo naopak, přivolávaly se jimi za sucha bouřky s deštěm. Jejich úlohou bylo rovněž pomáhat při důležitých činnostech: zapalovaly se během první jarní pastvy hospodářských zvířat, orby, setí či sklizně obilí.

Slovanské ženy si je braly sebou, když šly do lesa, dokonce někdy i ke svatebnímu loži, také však, když porodní bába brala na ruce novorozence. Zapalovaly se u úmrtního lože, aby se umírajícímu usnadnil přechod do jiného světa. Hromniční svíčkou se vykuřoval dům zesnulého, aby jeho duše našla po smrti klid a duchové předků k ní byli k ní milosrdní.

Do rukou těžce nemocných se vkládala hromniční svíčka současně prosbou, aby jej Bohyně očistila, zbavila nemoci, zlých duchů choroby a zároveň na něj přenesla léčivou moc svého nebeského světla. Vosk svíce se považoval za silný lék.

Hromniční svíce byly důležité taktéž pro slovanské ženy zabývající se obchodem. Samotné Hromnice byly nejlepším časem pro významnější kroky, které měly být učiněny po hojnost rodiny, pro příští úrodu, dobrobyt rodu.

Ve spojení s Hromnicemi se u Slovanů uctívala Pernica, panenská dcera boha Peruna (měl mít také syna Perunica). Pernice představovala silnou, nebojácnou, hrdinskou stránku slovanských žen. Panny Pernice (neříká se dodnes jít do pranice?) byly válečnicemi a současně tvořili doprovod Perunovi dcery. Bojovaly proti nepřátelům stejně jako muži jejich kmene.

Slovanská tradice zdůrazňovala panenství Pernice, nebo jinak Perunitky. Významně pomáhala svému božskému otci a často jej doprovázela. Tady můžeme najít paralelu mezi Perunem a Diem, Pernicou a Athénou. Athéna se zrodila z Diovy hlavy, byla tedy součástí jeho božské podstaty, "Ženou Animou", jakýmsi "Diem v šatech". Atributem Athény byl oštěp, nejspíš symbol blesku, který byl symbolem Dia. Panna Pernica byla stejně jako Athéna zobrazována se zlatým "hromovým" kopímm kterým pomáhala Perunovi probouzet léto (původně, jak jsem psala výše, měli Slované jenom dvě roční sezony, zimu a léto).

K Hromnicím, stejně jako k dalším slovanským sezónním svátkům, se vázala různá pořekadla.

Pokud Slunce před západem vykoukne z mraků, znamená to, že poslední mrazy prošli. Není-li slunce za mraky u hromničního západu vůbec vidět, můžou se očekávat tvrdé Velesovy mrazy (Velesův den spadal na 11. února). Hromniční svíce měli za takových podmínek být paprskem světla a naděje.

Ochladí-li se náhle na den Hromnic, jaro bude studené a přijde pozdě.

Tiché, klidné a zamračené Hromnice přináší bohatou sklizeň chleba a ovoce.

Jasná hvězdná noc o Hromnicích věští pozdní příchod jara.

Hromniční kapky deště se promění na dobrou sklizeň pšenice.

Ranní sníh na Hromnice předpovídá ranní sklizeň chleba, sníh v poledne o něco pozdější a sněžný večer pozdní, opožděný chléb (obilí).

Svítí-li o Hromnicích slunce, bude teplé léto, mrzne-li, zima ještě přetrvá.

https://www.angelcity.cz/products/slovanske-hromnicni-zvyky-letme-setkani-zimy-a-leta-a-pernica-perunova-dcera/

Ještě tedy pár záběrů z našeho setkání...

Scházíme se na břehu rybníka...

Když Hromnice, tak s ohněm...


Na obřadní stůl patří mimo jiné i jídlo a pití :)

A holky skvěle napekly :). Péťa hruškovej štrůdl, vynikající...

Radunka minikoblížky nebo vdolečky z celozrnný mouky :), skvostný :)...


Iva troje různé sušenky, taky skvělý :).

Já nestihla, tak to jistil Jardíček nákupem v Tescu - chleba "žitan". Je moc dobrej :).

Jediný alkohol, kterým se po obřadu může připít, je Medovina. Z rohu se pije moc dobře :).

Poprvé jsem vzala na společnou akci velkej buben, má úžasnej zvuk.

Ale malej bubínek s námi byl taky :).

Jako vždycky jsme nebyli sami :).

A jako vždy jich bylo hodně :).

K opentlení si nás přivolal nádherný dub...

Pod kterým byl i "stůl" pro obětiny pro místní :).


A tak se nám tam líbilo, že jsem si domů i pár kamarádů dovezla :).


Letošní hromnička :).

.

S Ellou Šamánkovou (nejen) o smrti a odcházení

S Ellou Šamánkovou (nejen) o smrti a odcházení Zdroj: YouTube, kanál Nechsenest CZ