středa 31. října 2018

Polévka cibulová

Cibulačku můžu v jakékoliv podobě, tahle byla prostě eňo ňuňo :).


3-4 cibule na měsíčky na lžíci másla, občas promíchat, smažit pod pokličkou, až chytne barvu a na dně budou přípeky, do toho lžíce mouky, krátce rychle zasmahnout, přidat 1/2 l vývaru (zel.), 1/2 l mléka, 20 minutek povařit, přidat něco zeleného, osolit. A bylo :).


.

úterý 30. října 2018

Zeleninové ragú s cuketou

Rýži moc nemusím, ale u některých jídel mi vysloveně chutná. Jako v tomto případě :). Bylo to skvělý :).


Cuketu na kostičky na oliváči osmahnout do barvy a dát pryč, na pánvičku přidat mrkev na kostičky, celer na nudličky, papričky (beraní rohy) na kolečka, malý kousek brambory na kostičky,



zasmahnout do barvy, poprášit lžící mouky, zalít trochou vývaru (zel.), 15 minutek dusit. Koření - oregáno, bazalka, koriandr. Například.
Osolit, vrátit do toho cuketku, jen ji v tom prohřát, aby se nerozvařila.

S rýží dušenou - s celerovou natí pro vůni.

Miluju na talíři víc barev, tak ještě pro mne něco. Jardíček to nemusí, preferuje chuť a barvu jídla tak, jak je a má být bez jiných nepatřičností :).



.

pondělí 29. října 2018

Polévka s cuketou

Cibule, mrkev na kostičky na kousíčky, brambory, celer. Na másle do barvy, trošku kmínu, celerová nať na drobno, zalít vývarem (zel.), kousek cuketky na kostičky, vařit 15-20 minut. Třetinu rozmixovat do hladka, osolit, trochu smetany na zjemnění, pokud by někdo chtěl... Byla moc dobrá :).



.


.

neděle 28. října 2018

Pomazánka na paprikových lodičkách

Ještě stále máme regionální bedýnky se zeleninou, ovocem a bylinkama (příště ach ouvej naposled), takže máme doma vyzásobeno krásnou čerstvou místní zeleninou (v bedýnce byly i saláty, kopr, petrželka...). A nějak mi došel chleba, tak jsem česnekovku mázla na paprikové lodičky. Naučila mne to Péťa z Bedýnek a dělávám to docela často... a moc mi to chutná. A navrch namočené vlašáky :). Mňam.
Takže pro inspiraci :).

Krásný dárek pod stromeček od Pavlínky Kourkové

Musela jsem si udělat radost - a pokud hledáte nějaký šikovný dáreček pro kamarádku, potěšte sebe nebo ji taky. Pavlínka Kourková maluje úžasné obrázky a její přítel Vojta k tomu napsal říkánky. Vznikly krásné kalendáříky - říkají jim Nástěnné měsíčníky. Můžete si vybrat, jestli chcet cvrlikáčky - nebo bylinkové skřítky, mrňavé elfíčky a elfinky :). Já neodolala a mám oboje :).






.

sobota 27. října 2018

"Čína" s květákovou rýží

Taky moc dobrý :).


Ve Woku udělat teňoučkou omeletku - vejce se sojovkou, odložit do tepla...

Pak na Wok přihodit zeleninku, co dům dal...


a zprudka ze všech stran osmahnout, jen aby zůstala křupavá... a zase vyndat do tepla do čekárny :)...


Taky miluju Wok, drží krásně teplotu, postupně se dá vyměňovat zpracovávaný obsah...
Do Woku rozmixovaný květák - ne úplně, jen na "zrníčka", přibližně něco jako rýže :), 5-7 minutek za častého míchání osmahnout, aby chytil barvu a změkl, vrátíš do toho zeleninku, lžíci sojovky, dál chvilku smažíš zprudka, pak půl skleničky vývaru se špetkou škrobu, půl minutky provařit s promícháváním, no a na talíř dát omeletku a k tomu směs :).



.


.

Polévka zeleninová se smaženou polentou

Vynikající byla :).
Jakákoliv zeleninová polévka dle zásob a chutí.
Uvařit polentu 1:4 s vodou, pár minutek, dokud se nezačne odlupovat. Do ní jiskřičku másla a špetku dobrého sýra, dát na pánvičku (bacha, je měkká a trhá se), opéct na másle z obou stran do křupava, natrhat na talíř



a nandat polévku :).



.

čtvrtek 18. října 2018

Stroganov bez hovězího, VEGETARIAN

Receptů na Stroganova je mnoho, tenhle je základní. Akorát hovězí maso je nahrazeno nemasem.


Nemaso na proužky na troše másla a oleje zprudka osmahnout na 2 minutky, aby to chytlo povrch, nemaso dát stranou (cca 300 - 400 g). na pánev několik vělkých žampionů na čtvrtky, aby v tom byly kusy, 4 šalotky na měsíčky nebo velká cibule na měsíčky, tak 5-10 minut ze všech stran, aby to chytlo barvu. Lehce do toho zasmahnout lžíci rajského protlaku, 2 deci vývaru. Když to není pro děti, tak část tekutiny nahradit brandy nebo dobrým bílým vínem. Krátce provařit, zredukovat, odvařit zapečené zbytky z hrnce. Do toho 2 - 3 lžíce zakysanky dle chuti, klidně i víc. Krátce povařit, dosolit.
S těstovinami, s brambory, s rýží...
Vynikající to bylo :).



.

středa 17. října 2018

Polévka žampionová

Cibuli na drobno na 2 lžících másla, několik žampionů na plátky pěnit dál, když už je to skoro hotové, tak2 - 3 strožky česneku na drobno nebo prolisovat, nechat rozvonět, lžíci hladké mouky krátce zapražit, zalít půl litrem zel. vývaru, 10 minutek provařit, pak něco zeleného, asi půl litr mléka, hrst nastrouhaného tučného sýra, osolit a už jen přivést k varu.



.

úterý 16. října 2018

Tomáš Klus na Újezdském Babím létě 2018

Náš rodinný kamarád Jura organizuje už roky country - folkový festival Újezdské Babí léto - letos to byl již 26. ročník, no pane jo :).
Tentokrát byl jako host i Tomáš Klus :).


Zdroj:
https://www.youtube.com/watch?v=71uBuTqZYqE&fbclid=IwAR3FYP0Pv34-sgA-JqlZiTDziCTqpf0JaYDoItLXKi939R8TDN4ZHbQVJ74

Újezdské Babí léto:
https://ujezdskebabileto.cz/
https://www.facebook.com/ujezdskebabileto/


.

pondělí 15. října 2018

Někde se stala chybička :)

Rovnám si teprve v pc fotky po bohatém fotolétě a narazila jsem na focení vlašťoviček, popravdě to jsou stovky fotek, takže vybírám, vyhazuju... a tuhle na mne v náhledech miniatur vykouklo toto, až jsem se lekla :))).
Najdi kočku :).


To se jen bráchovic rodiny Morzsika vypravil na sluníčko a jak mne tak v té síni míjel, zamířila jsem jinam, než nahoru... To je zrovna hnízdo rodinky Síňovic, konkrétně Nadvchodovic :).
A Morzsika je miláček staroušek, který v Hungárii osiřel a hluchý a zchromlý dožije v lásce v Čechách :).

.

sobota 13. října 2018

Zelené natě - ani kousek nazmar :)

Takovou úchylku mám... vršky celeru, mrkve, řepy... spodek pórku, hlávky salátu...
Není to o nějakých "výnosech", ale tyhle vršky a spodky mají obrovskou vitalitu a začnou růst, když je položíme do misky s vodou :). Takže je to spíš takové "blbnutí s neplýtváním" :). Na chleba, do polévky, na brambory, do salátu... :)
.

Ořechy, máčíme máčíme :)

Jen pro připomenutí toho, co zde již několikrát zaznělo :). Ořechy (vlašáky, lískáče...) - taky milujete jejich chuť v době dozrání, ještě než vyschnou? Já je v té fázi zbožňuju :). Tu "chuť" si můžeme připomenout i v době, když už jsou suché... prostým namočením do vody. Týká se i mandlí a různých semínek :). A krom chuti se v nich při namočení začnou aktivovat síly žití, nového růstu, díky kterým by z nich vyrostl strom :). Takže namáčíme, protože získáme ENZYMY, vitamíny, minerály, vstřebatelné a využitelné tuky a bílkoviny...
Shrnutí - čisté ořechy namočíme do čisté vody na 8-36 hodin, vodu vyměňujeme po 6-8 hodinách, aby nám to nezačalo fermentovat :), což v teplém bytě začíná rádo a někdy i dřív :))).
Osobně je konzumuju postupně tak, jak jsou, průběžně si lovím ze skleničky :), vitariáni radí použití do dressingů/omáček, polévek, mléka, salátů, placek...
Dobrou chuť :).
Za chvíli ořechy pustí barvu.

Hlavně nezapomínejte denně proplachovat a vyměňovat vodu :).

S Ellou Šamánkovou (nejen) o smrti a odcházení

S Ellou Šamánkovou (nejen) o smrti a odcházení Zdroj: YouTube, kanál Nechsenest CZ