neděle 29. května 2016

Bedýnkový salátek

To by bylo, když už ty bedýnky odebírám, abychom z nich neudělali lavor salátu :). K tomu do něj trochu eidamu a trochu mozarelly a libovolnou zálivku - tahle byla sladkokyselá s hořčicí...
Z bedýnky to byly saláty, lahůdková cibulka, trochu kopru, petrželky, estragonu...


A ze špajzky mrkev a červená paprika...


sobota 28. května 2016

Výstava kaktusů a sukulentů v Pardubicích květen 2016

Letos to vyšlo nádherně, kvetlo to o stošest :). A ty sukulenty!! Nááádhera :).
Neměla jsem s sebou foťák, tak jen pár mobilních záběrů :).

















čtvrtek 26. května 2016

Bedýnkové brambory zapečené s cibulí

Brambory z bedýnky jsem dala vařit - a jako bonus vznikla česnečka. Mezitím jsem na oleji a trošce másla zesklovatěla cibuli a česnek, nakonec jsem přidala i mladou lahůdkovou cibulku i s natí.
Na pečící papír na plechu jsem navrstvila uvařené brambory, zesklovatělou česnekocibuli, a zase brambory, takový rozsyp :), přidala jsem z lednice kousek brokolice a červené papriky, vložila snítku bedýnkové rozmarýny a pár větviček bedýnkového tymiánu, rozkvedlala jsem trochu sladké smetany s prolisovaným česnekem a solí a brambory na pekáči tím prolila, navrch jsem strouhla trochu sýru a dala na 15 minut do trouby na 200°.






To se mi nějak nepodařilo zaostřit :)



A k tomu ještě bedýnkový salátek se sladkokyselou zálivkou :).

Bedýnková česnečka

O bedýnce tu řeč byla - a tentokrát jsem při vaření brambor byla zcela vědomě, takže jsem nezapomněla :))) a vodu po vaření nevylila :))))), alébrž scedila do kastrolku a dokončila jako česnečku. Nechala jsem v ní pár brambor, na talíř jsem nasypala zelený, česnek a trochu sýra (pro vylepšení rodince). Jde to samosébně i bez něj - jen okmínovaná a olibečkovaná a osolená voda po vaření brambor :))). Tedy pokud někdo náhodou nebo omylem netuší - klasická česnečka je voda po uvaření brambor loupaných nebo škrábaných. Brambory se vaří s kmínem, solí, libečkem třeba... a té vody pak je škoda vylít. Takže se může nějaká brambora v polévce nechat.
Takové ty vylepšeniny jako sýr, šunka, krutónky, smetánka a tak, to už je nadstavba :).

středa 25. května 2016

Bedýnky 24.5.

Další bedýnka byla opět úžasně zelená. A její část posloužila k tříchodovému menu :) - jako vedlejší produkt česnečka, zapečené cibulové brambory a salátek.
Tentokrá bedýnka obsahovala loňské brambory, cibuli a jablíčka, letošní mošty, jarní cibulku, saláty, kopr, libeček, estragon, saturejku, tymián, rozmarýn, obě petrželky, přikoupila jsem kapustu a rukolu...




pondělí 23. května 2016

Lebeda v kuchyni - souhrn


Její listy jsou plně pojídatelné i v době, kdy celá rostlina kvete a plodí - to většina jiných rostlin až tak neumí, nezatuhnout a nezhořknout :)...
Mladé rostliny se sklízejí celé a lze je konzumovat syrové v různých salátech. Ze starších rostlin otrháváme jednotlivé listy, které postupně dorůstají.
Mladé listy jsou výborné jako špenát (samotné nebo třeba s kopřivou a s jahodou), vhodné jsou do zeleninových salátů, do polévek, připravuje se z nich omáčka, mohou se připravovat i na sladko jako osmažené. Starší listy je dobré spařit nebo povařit. Obsahuje méně kyseliny šťavelové než špenát, proto má i jemnější chuť. Připravuje se z ní i čaj (netuším, jak chutná, musím to zkusit). Červená forma barví smetanové omáčky na růžovo, antokyany se při vaření vylouhují do vody a vařené listy jsou potom zelené.
Špenát:
Spařené listy můžeme krátce povařit, vodu slijeme a zbytek rozmixujeme. Dochutíme solí, česnekem a podáváme tak, jak jsme u špenátu zvyklí, třeba s brambory a vajíčkem, do omeletky nebo palačinky, s těstovinami...
Jiná verze:
Lebedu spaříme, slijeme vodu a zbytek pokrájíme, posypeme strouhaným sýrem a podáváme k bramborám nebo s nimi třeba zapečeme.
Nebo zapečená lebeda:
Lebedu spaříme, slijeme vodu, rozmixujeme, přidáme vajíčka, ochutíme česnekem a solí, zahustíme celozrnnou moukou a rozetřeme na vymaštěný a vysypaný plech. Pečeme asi 30 minut, pak posypeme strouhaným sýrem a ještě asi 5 minut necháme zapéct.


Lebeda lesklá:
Mladé listy jsou jedlé, mají příjemnou chuť podobnou zelenému hrášku. Stejně jako červená lebeda zahradní i tento plevílek se může použít do salátu nebo do polévky. V lidovém léčitelství se užívala čerstvá nať při záchvatech dny a proti střevním parazitům.






*****

ASTROLOGOVO PONDĚLÍ


V pondělí si nejspíš velmi dobře vychutnáme přesun Lilith z Vah do Štíra. Po víkendovém jarním počasí jako řemen dojde i na pracovní a businessové konsekvence. Lilith ve Štíru nám ze začátku neodpustí chyby, nepřesnosti, nedotaženosti a nedůslednosti. Když něco děláme, dělejme to naplno a nebo raději tehdy, až bude víc sil, víry a sebedůvěry. Máloco jde dělat automaticky a setrvačností. Vše má svoje místo a význam, pokusí se nám Lilith trochu po svém svérázně vysvětlit.
Podivné tísni od života, kterou ne vždy dovedeme rozklíčovat a tím si pomoci, napomůže i konjunkce Saturnu a Luny ve znamení Střelce dopoledne. Bude tu i kvadrát do Panny na Jupiter. Pěkné výhledy a vyhlídky se trochu zamračí a bude potřeba se trochu snažit. Možná jsme opomenuli nějakou formalitku ... a teď se nám to bude vracet druhým koncem. A nebo jsme se něčemu a někomu nevěnovali tak, jak bylo potřeba. No, nepátrejme po příčině, nedivme se a konejme. Třeba to nakonec bude i oceněno.
Slunce v Blížencích hraje v opozici na Mars ve Střelci stále hru na přetahovanou. Chvíli jde vše báječně a pak dojde šťáva, energie, síly a leccos se najednou změní. Ale nebojme, mraky a zastřená obloha nebudou trvat dlouho.
Stále tady máme ještě příznivý trigon mezi Jupiterem v Panně a Merkurem v Býku. Je v zemských znameních, pomáhá práci, tvoření a praktickým krokům. Tak nezbývá než jej využít a dotáhnout ty dobré ze svých nápadů až do reality.

Lebeda po letech

Kdysi jsem lebedu měla, pak neměla, pak zas měla, pak zas neměla... poslední roky se jí nedařilo... a najednou radost veliká :), přihodila jsem do truhlíku za okno pár stařičkých semínek - a jsou venku :). Paráda, to mám radost :).



Proč mám radost:
Proootooooožeeeee

Lebeda v září 10. září 2008
Lebeda jako špenát 15. května 2009
Zapečená lebeda 16. května 2009

neděle 22. května 2016

Zapečené gnocchi s rajčaty a sýrem

Gnocchi uvařit dle návodu. Cibule, stroužek česneku, mrkev na kousky ap. na pár lžicích oleje zpěnit, přidat 200-300 g nakrájených rajčat, rozdusit a zredukovat na 1/2 objemu. Vmíchat deci teplé vody (nebo vývaru), deci smetany a pár minut provařit, osolit.
Vmíchat hrst bylinek dle chuti a smíchat s gnocchi.
Navrch pár koleček třeba mozzarely a v troubě na 200-220°C 10-15 minut zapéct.



I druhý den jen ohřáté s trochou vody - vynikající :), hebké a lahodné :). Tedy mobfoto nic moc, jen dokumentačně :).

Rozdíl mezi smoothies a freshem


Smoothies, to je něco jako jsme kdysi měli koktejly. Dnes je koktejl asi jakýkoliv míchaný nápoj, i alko, ale jako dítě jsem to vnímala jen jako rozmixované mléko a jahody (a cukr), mléko a banán... víc kombinací si nějak nevybavuju...
Smoothies se tedy dělají rozmixováním ovoce nebo zeleniny nebo obého v mixéru s nějakou tekutinou - stačí voda, v nově vznikajících frešárnách to mixují s frešem - tedy šťávou nejčastěji z jablka nebo pomeranče (můžete si vybrat). Může se použít ale i mléko nebo tekutina nazývaná jako rostlinné mléko, může to být i čaj.
Ve smoothie tedy dostanete celou hmotu ovoce nebo zeleniny, tedy i vlákninu a další nutrienty. Osobně si je dělám hodně husté, někdy v nich stojí lžička... Jardíček je má radši přecezené. Pak je ale otázka, jestli to moje oblíbené husté je ještě nápoj, jestli už to není jídlo jako třeba dětská přesnídávka :).



Jako "freshe" jsou označovány čisté ovocné nebo zeleninové nebo kombinované šťávy. Ovoce nebo zeleninu odšťavíte neboli vyšťavíte neboli vymačkáte, ve speciálním odšťavňovači nebo lisu. To pevné "vyhodíte", což je dle mne veliká škoda. Asi se to dá použít podle vstupních surovin na nějaké pomazánky, dezerty, čistě zeleninové možná do polévky.
Česky by to asi bylo něco jako "čestvá šťáva", jenže šťávu si z dětství pamatuju jako "na dno sirup dolít vodou" :). Róisté - vitariáni, vegani i frešaři pro to možná nějaký název v češtině mají... jednoznačné a srozumitelné by asi mohl být česky nečesky frešík :).

Smoothies

Jardíčkovi nechutnají moje mixovaniny, protože jen mixuju a v konečném nápoji je všechno, je to husťounké, jako dětská přesnídávka.
Jardíček to má radši přefiltrované, aspoň na hrubo.
Takže toto bylo na přivítanou od něho... lahoda lahoda :).
Banán, jablíčko, mandarinka a máta.
A protože on na to konečné tunění až tak není, ještě si navrch přimyslete lísteček máty :))).


A co je na tomto ještě moc fajn - to je ta sklenička. Je to sklenička po svíčce s dřevěným knotem - od f. PartyLite, na sklo je certifikát, lze používat pro styk s potravinami a nápoji. A z tohohle soudečku se mi pije moc dobře, i poháry se do něj dají dávat :).

Brownies


350 g čokolády, nejlépe s obsahem 50-60 % kakaa, nalámané na kostičky
250 g másla nakrájeného na kousky
3 velká nebo 4 malá vejce
250 g krupicového cukru (nejlépe hnědého)
85 g hladké mouky
1lžička prášku do pečiva

Troubu předehřejte na 160°C (elektrickou) nebo 140°C (horkovzdušnou). Hranatou formu nebo pekáček vymastěte a teprve pak vyložte pečicím papírem.
Čokoládu rozpusťte spolu s máslem. Vejce šlehejte tak dlouho, až zesvětlají, pak zašlehejte cukr, až je směs hustá a lesklá. Opatrně vmíchejte do rozpuštěné čokolády, navrch prosijte mouku s práškem do pečiva a vše vymíchejte do hladka. Vlijte do formy a pečte 30-35 minut tak dlouho, až je povrch pevný na dotek, mírně lesklý, ale suchý. Zkoušíte-li propečenost pomocí špejle, měly by na ní ulpět vlhké drobečky, neboť brownies musí ze své podstaty zůstat hutné a vlahé.
Během vychládání těsto ještě trochu dojde. Upečené brownies nechte nejprve vychladnout ve formě postavené na kuchyňskou mřížku alespoň hodinu, pak je rozkrájejte na cca 16 úhledných čtverečků. Po rozkrájení je zase ještě nechte chladnout na mřížce.




S Ellou Šamánkovou (nejen) o smrti a odcházení

S Ellou Šamánkovou (nejen) o smrti a odcházení Zdroj: YouTube, kanál Nechsenest CZ