pátek 3. dubna 2020

Buk, smrk, modřín, borovice

Fotky Ryg Mortys.
"A máme tady sobotu, které vládne Saturn a s ní přichází opět troška praktického přírodopisu. Pod nadvládou planety Saturn rostou tyto stromy:
BUK - používá se kůra, listy a plody buku. Nejprve se zastavíme u plodů, které obsahují spoustu oleje (50%) a v minulosti z nich byl lisován velmi cenný jedlý olej (výborný na smažení ryb). Plody můžeme také opražit a použít jako přílohu do salátů. Čaj z kůry je prastarým prostředkem na horečku a již samotný pobyt pod bukem zchlazuje hlavu a podporuje bystrost, osvěžuje a povzbuzuje. Čaj z listů můžeme nejen pít, ale po vychlazení ho můžeme používat na ječná zrna - a samozřejmě, listy a pupeny jsou úžasné v salátech.
SMRK - Tady sbíráme především pupeny a mladé výrůstky. Mírní kašel, rozpouštějí hleny, působí protizánětlivě, baktericidně a podporují prokrvování. Můžeme pít jako čaj a nebo např. nasbírané mladé výhonky přelijeme vařící vodou, necháme okapat a pak proložíme cukrem (vrstva výhonků, vrstva cukru). Vznikne nám pro děti chutná medicína proti kašli. Pro dospělého osobně doporučuji a ji pak zředit 1:1 třeba se slivovicí, podle mě tahle medicína chutná líp . Také můžeme výhonky macerovat v alkoholu a pak přidáváme po kapkách do pití. Můžeme si připravit i osvěžující koupel kdy 150 - 200 g jehliček povaříme v 1 litru vody a pak přidáme do koupele.
MODŘÍN - tady se především používá pryskyřice, z které se vyrábí mast na revma, dnu a jiná kožní onemocnění. Též s ní můžeme natírat hrud při kašli či zápalu plic. Ale můžeme použít i na jaře posbírané jehličky (pupeny), které můžeme využít na koupele. Osobně, když připravuji proti kašli tak ke smrku přidávám i modřín.
BOROVICE - pryskyřice, výhonky i jehličky jsou od nepaměti známé a používají ke zmírnění kašle, rozpouštění hlenu, čištění přeplněné hlavy i dutin. Podporují prokrvení a jsou nanejvýš baktericidní, vodopudné a uklidňující. Výpary pryskyřice oživují průdušky. Léčbu můžeme provádět inhalacemi, vtíráním mastí, čaji a koupelemi celého těla. I dnes se používají při nachlazení, chřipce, bronchitidě, zápalu plic a astmatu. Doporučuji si v dnešní době pravidelně nosit borové větvičky domů. Jsou plné pryskyřice a pomáhají nám. Můžeme si nasbírat i mladé výhonky, které můžeme připravovat stejně jako smrk. A kdo je odvážný může zkusit svůj dům vykouřit pryskyřicí z borovice, dělali to naši předci, aby dezinfikovali dům a prodloužili životnost potravin. "
Text Jiří Janočko, použito se svolením autora.


K poslední větě - ano, jsem statečná a vykuřuju byt na uhlíku borovicí. Nasbírala jsem si pryskyřici u nás na chalupě v lese, dva roky jsem ji sušila, protože jsem ji sbírala poprvé a netušila jsem, že opravdu musí zatuhnout. Takhle laicky sbíraná obsahovala i hodně kousků kůry, což teď beru jako přednost, protože i kousky kůry na uhlíku krásně fungují. Takový pocit jako u táboráku :). Jen je třeba počítat s tím, že to dělá opravdu veliké čmoudíky. Takže větrat a doufat, že to sousedé v činžáku nenahlásí hasičům :-D.



.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Narozeninový dortíček

Už jsem se smířila s tím, že když nás nedávno opustila máma, že už mi nikdo nikdy neudělá dort... ani PANAMA, rodinný poklad, ani oplatkový....