neděle 30. dubna 2017

Bramborová kaše s jablky, hrášek na česneku

Naprostá bomba! Jsem výrazně brkašový tvor, miluju ji v jakékoliv podobě, ale takhle úžasnou s jablky jsem ji ještě neměla :).


Takže jednoduše: Brambory cca 10 minutek normálně povařit, pak do nich jedno jablíčko pokrájený (na 4 brambory jedno) a dalších 5 minutek povařit, aby bylo vše měkké. Pak udělat normální bramborovou kaši - slít, trochu másla, trochu smetany, prošlehat, osolit.
Navrch ochucený hrášek - 2-3 stroužky česneku na plátečky tenké zpěnit na másle do měkka, na to hrášek, trochu vody, trochu posolit, malinko do změknutí. Do toho lžíce smetany, zredukovat, případně dosolit.
Extra vedle cibulku na másle (nemusela by být, ale já ji miluju, tak proto...).
No a pak dle Jardíčka posekat půlku zahrádky. Což spočívalo v tom, že jsem vyběhla na činžákový betonový dvoreček a zalovila v truhlíkách a květináčích :).

Popenec o Valpuržině noci, tedy dnes na "čarodějnice"

Něco k popenci a Valpuržině noci z krásné knihy Wolfa-Dieter Storla, Léčivé a kouzelné byliny.


"...Keltové, Germáni a Slované považovali tuto bylinku za posvátnou, s oblibou se rozrůstá v blízkosti usedlostí, je to opravdový přítel člověka. Pod jejími tmavě zelenými lesklými lístky se rádi zdržovali domácí duchové a skřítci. Jako znamení své sounáležitosti s Přírodou si lidé o zvláštních slavnostních dnech, kdy duchové i Bohové k nim byli blíž než obvykle, vplétali do vlasů popencové vínky. V ten správný čas - například při ohni o slunovratu, zvyšoval věneček ve vlasech jejich vnímavost, dokonce jim to přinášelo i jasnovidnost"


"Kdo měl ve vlasech tento věneček o Valpuržině noci, což bude právě dnes 30. dubna, dokázal rozeznat všechny čarodějnice na vsi..."


"Mohli bychom se tomu usmívat, ale je možné, že jsme natolik otupělí svým nepřírodním způsobem života, že už nedokážeme vnímat jemné stopy ´jiných světů´, aury a astrální bytosti, a to ani s pomocí věnečku uvitého z popence..."


Související články



.

Polévka žampiónová se sýrem

Zkusil Jardíček tak, aby třeba zvládla i naše Nemalá, která houby nejí.
Nu, nezvládla... třeba někdy úplně jindy a úplně jinak... a nebo si houby nikdy neoblíbí... necháme to plynout :).
Dvě cibule nadrobno pomalinku pěnit, pak trošku pórku, pak hrst žampionů na kousky, nakonec česnek. Pěnit do trochu změknutí a trochu zhnědnutí.
Cca třetinu vyndat, zbytek zaprášit moukou, zalít vývarem (zeleninovým) nebo vodou a vařit 10-15 minut, pak rozmixovat, osolit a do toho trošku smetany na zjemnění, lehce provařit.
A to byla verze pro Nemalou, vždycky jí vadila i konzistence hub. Tady žádná konzistence nebyla, ale teď už aspoň víme, že jí vadí i vůně a chuť hub... Doprostřed talíře dobrý tučný sýr. A křupavé kostičky na másle... Marné. Nejedla.


A varianta pro nás - doprostřed talíře dobrý tučný sýr s nerozmixovaným základem. Vynikající :).

středa 26. dubna 2017

Popenec obecný (břečťanolistý) - poznámky z přednášky V.V.

Krásná bylinka...
Pár poznámek z přednášky Vládi Vytáska v Pardubicích:
- je jemnější než šalvěj, nedělá kameny
- čistí dýchací cesty, ledviny, žaludek
- pomáhá tělu zbavovat se jedů, těžkých kovů

- živý - syrový - do jídla, do čajů
- něco nasušit - do směsí.

TINKTURA!
Je to naše nejlepší bylinka proti alergiím - u alergické rýmy, u slzících očí (perilla je nejúčinnější obecně)
- vnitřně 10 kapek 3x denně
- preventivně 2-3 kapky
- na tinkturu si nasbírat březen - duben - napůl rozkvetlý (nebrat ho v květnu, když už je tužší).

Tyhle obrázky byly focené u Krakonošova, kde je na sluníčku na kamenech až takhle tmavě fialový :). .

Pokud je stíněný v trávě nebo není celý den na přímém sluníčku, je světlejší, zelený, celý jemnější :).

neděle 23. dubna 2017

Letošní vlašťovičky

Letos jsme naše vlašťovičky potkali na chalupě u Krakonošova poprvé na Velikonoce. Týden před nimi tam ještě nebyly, takže termín je celkem jasný. A v podstatě stejný jako minulé roky :).
Kvartýrmachr byl jasný, hned věděl, na co je krabice na síni, takže člen rodiny Krabicovic :).
A v malém chlívu je rovnou páreček, hnízdo už obsadili, zjevně vděli - rodinka Malochlívovic :).
Vítejte, Miláčkové naši :), ať je pro vás tento rok milosti a hmyzu plný :). A ať ve zdraví dorazí i ostatní...

Pan Kvartýrmachr Krabicovic




Stará/nová rodinka Malochlívovic


adresa Krabice :)

sobota 22. dubna 2017

Kvete plicník, léčivý, jedlý a krásný


Tohle je bylinka, kterou mám moc ráda. Tak nějak "esteticky" i energeticky. Krásná příjemná bylinka, možná na ni lidi tak trochu zapomínají. Měnící se něžné barvy kvítků, zdobné listy...

K čemu se hodí bylo již před lety popsáno ZDE. Plicník lékařský, bylinka hlavně pro dýchací ústrojí, ale nejen :).

Tak jen stručné repete :):

Je protizánětlivý, pomáhá při chrapotu, bolestech v krku, při kašli (usnadňuje odkašlávání), používá se na průdušky, průduškové astma, dobře se uplatňuje při onemocnění střev a žaludku, regeneruje sliznice i po různých otravách alkoholem, chemikáliemi, po horkých jídlech či nápojích.

Inhalace mají rychlejší efekt než pití bylinkového čaje. Plicník se může použít jednotlivě, ale více se hodí do směsí bylin, zlepšuje se tak jeho léčivý účinek, s květy divizny, listy jitrocele, květy podbělu.

Obklady na krk, hruď, na rány, hemeroidy…, s přesličkou na vlasové kůry.

Vynikající pro včeličky, čmeldy a jiné hmyzíky - časná medonosná rostlina, od konce března hojnost nektaru.
Jííídlo! Mladé listy do různých jarních salátů a do polévek.

Vzhledem k přítomnosti alkaloidů by se neměl užívat déle než 3 týdny a neměl by být podáván malým dětem a těhotným či kojícím ženám !!!
medonosný...



nenáročný...

dobře se suší...

v čaji ve směsích, sušený nebo čerstvý...

a půvabný :)





.

čtvrtek 20. dubna 2017

Česnáček lékařský

Tahle úžasná jarní bylinka mi upřímně učarovala.
Skromná, jedlá léčivá, krásná...


Roste dost brzy na jaře a k vidění je zejména v nížinách, možná proto jsem ji na chalupě v Podkrkonoší nikdy nepotkala. Zato Hradec a Pardubice, tam je teď snad všude, kde technické služby ještě nestihly dělat brm brrrrm...
Ale je fakt, že i tak jim občas uteče... je to opravdu doslovně "plevílek" :).


Určitě ho "od vidění" zná každý, v těchto dnech je vidět všude :).




Léčivé účinky se dají dohledat na netu.
Dají se shrnout...

* antiseptické a hojivé účinky
* žvýkání listů při zánětech v ústní dutině, při paradentóze, zánětech dásní a uvolněných zubech - ke kloktání se dá použít lžíce bylinky zalitá 250 ml horké vody
* čerstvé listy na nehojící se rány
* čaje ze sušené bylinky
* tinktury z čerstvé bylinky - desinfekce močových cest, proti zánětům plic
* proti jarní únavě
* pro jarní očistu těla...

Má jemnější účinky než česnek medvědí, ale stejně jako on naprosto nejúčinnější je tak, jak je. Čerstvý. Třeba na chleba s máslem rozložit listy. Chutná pikantně a má hodně céčka :).
Tady jsem ho dala s medvědím česnekem na drožďovou pomazánku. Delikatesa :).


Nebo do těstovin...




Dá se i sušit, podle Vládi Vytáska, bylináře z Litovle, to ale vypadá takto:

"Sušením se určitý obsah vitamínů sníží, záleží jak rychle probíhá sušení, teplota při umělém sušení by neměla překročit 35°C, a také v čem se usušená nať uchovává, nejlepší jsou skleněné tmavé sklenice typu pracovnice. Doporučuji nechat celou usušenou nať v celku a teprve před použitím rozdrtit na prášek.
Bylinář Vláďa z Litovle"

Může se konzumovat nebo používat léčebně celé jaro léto, ale nejchutnější je prý do květů.
I jeho semínka se prý dají v lét sbírat a používat jako koření do jídla - jako třeba semínka hořčice. To jsem zatím nezkoušela, tak letos zkusím.

Našla jsem i recept na ocet - sklenici se šroubovacím uzávěrem volně naplňte čerstvými lodyhami, listy i poupaty, vše zalijte kvalitním octem tak, aby bylina byla dokonale zakrytá. Už po několika dnech je ocet hotový. Části bylin v něm mohou zůstat, než všechen ocet spotřebujete.

pondělí 17. dubna 2017

Babiččina velikonoční nádivka pro vegetariána :)

Babička umí samé dobré nádivky. Tento recept objevila teprve nedávno, že prý to je jednodušší než předchozí rodinný velikonoční recept, nemusí se prý extra bokem šlehat sníh - a přitom je prý moc dobrá! :) A vážně je :).
Pro ostatní to je recept s vařeným uzeným - pro mne uzené nahradila orestovanou zeleninou - cibulka, mrkev, petržel, celer. Bylo to hodně do sladka, mrkvička s cibulkou na másle to tak umí - což mi výrazně chutná.
Taky jsem se zapojila - v orig. receptu byla lžíce mladých rostlin. Natrhala jsem košíček kopřiv a medvědího česneku a babička to tam přidala všechno :). Nějak si nedovedu představit "lžíci mladých kopřiv" ve skutečnosti... pokrájené dva listy? :) Popenec a další zelené jsem kvůli ostatním nenechala přidat, mají docela výrazné chutě a mohlo by jim to třeba vadit, tak to tak porůznu přidávám sobě na hotové...


Tak tedy místo 60 dkg vařeného uzeného orestovaná zelenina - cibule, mrkev, petržel, celer, půl litr mléka, 3 vejce, sůl, pepř, špetka nového koření, mladé kopřivy a medvědí česnek, 15 dkg strouhanky, tuk na pekáček.


Do vyšlehaných vajec přidat vše ostatní, řidší těsto na pekáč, péct půl až třičtvrtě hodiny podle trouby.



A k tomu oblíbený jednoduchý salát se zakysankou :). Pošmákli jsme si všichni :).





.

pátek 14. dubna 2017

Gabriela Filippi a Vladimír Vytásek - rozhovor po představení Anastasia

Publikováno 11. 4. 2017
Povídání nejen o léčivých bylinách s bylinářem Vladimírem Vytáskem, hercem Mariem Kubecem a hudebníkem Patrikem Kee v rámci benefičního představení Národní rady osob se zdravotním postižením v Pardubicích.
Dodatek 17.4.: Teď jsem se dozvěděla, že blogcézet nepodporuje jůtub, takže videa nejsou vidět. Dobře, zkusím, jestli bude fungovat aspoň odkaz... Díky, Jarmilko...
Zkusím takto...


Zdroj:
https://www.facebook.com/centrumzelenalouka/
http://zelenalouka.webnode.cz/

Komentáře mi nejde psát - blog.cz

PROSBA O POMOC

Pokud sem přijde někdo z blogařů, kdo by věděl - poslední půlrok mi nejdou psát komentáře, odpovědi na komentáře, ani komentáře jinde u jiných blogařů... nemáte někdo nápad nebo zkušenost?
Ani nevím, kam to napsat, dřív byl kontakt na adminy uveden, dnes už ne...
Děkuju :).

A všem krásné Velikonoce :).

pondělí 10. dubna 2017

Jedlé jarní bylinky

Už i u Krakonošova se to začíná zelenat a žlutit a bělet a modrat... jaro se pomalu probudilo :). Naše těla přímo volají po vší té jarní síle a energii :).


Už i šnitlík se objevil, medvědí česnek přesazený sem z Polabí je nádherný, křehounký... ale vynikající jsou i mladé lístky orseje předtím, než se objeví květy, mladý popenec, pampeliškové listy - nám ještě nekvete, o vesnici za naším údolím už ano :), listy šťovíku švagrušce na šťovíkový prívarok, mladé lístečky řebříčku... kvetou sedmikrásky... a na krátkou dobu se objevily voňavé kvítečky fialek... plicník v plné kráse...
Do čaje, do jídla, jen tak venku napřímo poprosit a sníst...



Takže do polévek, na brambory, na chleba, do salátů, do pomazánek... do čajů a zelených pitíček... Vítej JARO :).




Brambory pečené "na Bonda" :)

Pobavil mne, když diktoval :). "Na Bonda - protřepat, nemíchat". Bond měl na mysli martini a vodku.
Brambory povařené na kousky 10 minutek, slít... a v tom hrnci 2-3x intenzivně protřepat, čímž se naruší povrch.



Prý anglická vychytávka, s tím narušeným povrchem to zůstane po upečení křupavé, ale měkké. Když se pečou kolečka nebo kousky, tak ty malinké ztvrdnou. V tomto případě s načechráváním nikoliv. Může se to lehce promíchat s máslem


a peče se v troubě do zlatova.


Nakonec trocha másla a bylinky, měl být česnek, ale nějak se z chalupy vytratil, tak jen posolit a promíchat a česnek byl medvědí :). S lučinou to byla paráda :).


No a protože už jsou divoké zeleninky a jedlé bylinky, tak pro mne verze trošku vytuněná :).

S Ellou Šamánkovou (nejen) o smrti a odcházení

S Ellou Šamánkovou (nejen) o smrti a odcházení Zdroj: YouTube, kanál Nechsenest CZ