pondělí 31. října 2016

Rizoto s pasírovanými rajčaty

Cibule na velké kusy na olivovém oleji, do toho mrkev na hodně malé kousky. Když je cibule skoro do hněda, aby měla výraznější chuť, tak lžičku kmínu, lžičku papriky zapražit, lžíce pasírovaných rajčat, podlít trochou vývaru, osolit, nechat krátce podusit, aby se spojily chutě. Mezitím se dodělala rýže, promíchat, dát na talíře - v Jardíčkově pojetí na talíře "naprsit", sýr dle chuti (u nás to zrovna byl plnotučný eidam, který chutná úplně jinak než klasická cihla).
Jo a k tomu jsem na našem činžákovém dvorečku posbírala poslední divoká a mini rajčátka :).


Velice to chutnalo i našemu Dračínkovi :-).

Polévka zeleninová stokrát jinak :)

Cibule na drobno pomalinku na lžíci másla do měkka, přidat mrkvičku na malé kousky a pomalinku pokračovat, potom petržel nebo my měli pastyiňák zase pomalinku, potom 2 lžíce hladké mouky, zpěnit, přidat trochu květáku, který zrovna byl v ledničce, zalít vodou nebo vývarem zeleninovým a pomalinku 15 minutek provářet, pak zelenou petrželku jsme měli z Bedýnek, k tomu trochu hrášku a chvilenku povařit, pár naběraček rozmixovat na hladko pro zvýraznění chuti, přidat několi lžic smetany, osolit a hotovo :).


Jen ještě taková srandička, máme ustálená místa u stolu a proti mně je vždycky kastrol s polévkou - a trošku dělá potíže při focení, odráží "prasátka" a stíní :). A taky zrcadlí :-))))).

Pelyněk černobýl

Pelyněk mám moc ráda, čerstvý mi nádherně voní. A taky ho má rád náš Karel, Karel Bílá Pacinka, morče. Ten ho baští denně s obrovským nadšením, asi má proč. A taky jsem viděla nádherné video, jak ho v zimě milují cvrlikáčci - myslím, že to byli stehlíci, nevím přesně...

Co na tom pelyňku vlastně je, viz internet. Např.:
Pelyněk černobýl je jedna z nejstarších magických a šamanských bylin, používaných pro rituální účely.
Zahání ďábla, všechny zlé démony a duchy, působí proti černé magii a čarodějnicím, šamani se očisťovali v jeho kouři před vstupem do jiné reality, černobýl nejen že odstranil všechny špatné vlivy, ale pomáhal přechodu z jednoho světa do druhého. Proto se s ním vykuřovalo při porodech, usnadňoval příchod nové duši, zaháněl duchy nemocí a pomáhal rodičce při porodu. Černobýl umožňuje vhled do vlastního nitra, probouzí vnitřního rádce, pomáhá překonat těžké životní etapy a změny, je to typická bylina přechodu, od jednoho k druhému, od minulosti do budoucnosti. Na fyzické rovině uklidňuje a konejší, nastoluje klidný spánek, působí proti bolestem hlavy.
V Tibetu se pálí jako účinné meditační kuřidlo a nejcennější léčivo, otevírá a čistí všechny průchody našeho těla i duše, zbavuje stejně tam bolestí.
Při spalování vydává hřejivě bylinnou, měkkou, balzamickou, silně spirituální vůni, evokující horské masivy i duchovní sílu tohoto místa.
Jako léčivá rostlina - sbírá se kvetoucí nať (Herba artemisiae) odřezáváním horních částí rostlin v délce asi 25 cm, někdy se sbírají jen listy, zcela ojediněle se sbírá i kořen (na jaře nebo na podzim). Nať se suší rychle ve stínu nebo za umělého sušení při teplotách do 40 °C.
Obsahuje eukaptol, hořčinu artemisin, inulín, cholín, organické kyseliny, třísloviny, sliz, cineol a jedovatý thujon (=tujón, tujon, thujón), jehož je však přítomno výrazně méně než v pelyňku pravém.
Pelyněk černobýl podporuje trávicí činnost (bere se proto např. při nechutenství), tlumí křeče a to zejména střevní, zmírňuje menstruační bolesti, osvědčil se při nemocech žlučníku a pomáhá i při dýchacích potížích (chronický zánět průdušek).
Obvykle se podává ve formě nálevu (1 lžička drogy na 1/4 l vroucí vody, podává se 1x až 3x denně), kořen se podává ve formě prášku. Vzhledem k tomu, že pelyněk černobýl je drogou mírně jedovatou, neměl by se nikdy užívat dlouhodobě (otrava se projevuje poklesem krevního tlaku, poruchami srdečního rytmu, případně poškozením nervového systému).
Pelyněk černobýl se užívá také jako koření a to zejména do různých mas nebo polévek.
Používá se také při moxování (prohřívání akupunkturních bodů speciálním zapáleným doutníkem, jež se vyrábí z jemně nasekaného, sušeného pelyňku černobýlu).

Měla jsem venku schovaných pár větví na uschnutí, tak jsem ještě teď navázala pár vykuřovacích svazečků...



Nový kamarád do Meziokní - Bydžováček :)

Na návštěvě u naší milované části rodiny v Bydžově jsem kapku "slintla" :), takhle jsem květy ještě neviděla... a tak jsem dostala domů aplégr. Ať se mu tedy i u nás daří :). Děkuju, Janičko :).



Tak tedy nechť se tomuto prckovi daří i u nás :-).

neděle 30. října 2016

Nejnovější verze písně Hallelujah od kapely Pentatonix

Náááádhera!!!!!!!!!!!
"Hallelujah je píseň kanadského zpěváka Leonarda Cohena, která spatřila světlo světa v roce 1984. Dočkala se už spousty předělávek a přezpívání. O nejnovější předělávku písně se nyní zasloužila kapela Pentatonix. Ta se skládá z pěti vokalistů, byla založena v roce 2011 a je známá tím, že přezpívává písničky jiných interpretů."
http://prask.nova.cz/clanek/novinky/svet-je-fascinovan-nova-predelavka-pisne-hallelujah-trha-na-youtube-rekordy.html

pátek 28. října 2016

Víme vůbec, co to je Halloween?

Posbíráno po netu
Halloween (nebo Hallowe'en, ale nikoliv Helouvín, Helloween nebo Haloween) je anglosaský lidový svátek, který se slaví 31. října, den před křesťanským svátkem Všech svatých, název vznikl zkrácením anglického "All Hallows' Evening", "Předvečer Všech svatých".
Původně starý Keltský zvyk známý jako Samhain. Keltové, kteří před 2000 lety žili na území dnešního Irska, Velké Británie a severní Francie, slavili 1. listopadu nový rok. Znamenal konec léta, sklizeň a počátek chladné, temné zimy, která byla často spojována se smrtí. A právě v noci před novým rokem slavili Samhain: jeho oslavy začínají západem Slunce 31. října a trvají do východu Slunce 1. listopadu. Je to nejmagičtější noc v celém roce - noc, kdy je nejtenčí předěl mezi světem živých a královstvím mrtvých... Keltové věřili, že duchové mrtvých se vracejí na Zemi.
Proto se během této noci dávala do oken, na zápraží před krytý vchod do domu nebo podél silnice svítící lucerna vydlabaná z tykve nebo tuřínu. Ta měla pomoci zemřelým předkům najít cestu zpět do duchovního světa, vítat je a zároveň chránila obyvatele domu proti zlým duchům, kteří způsobovali škody na úrodě a jiné potíže. Lidé v tuto noc cítili největší blízkost svých zesnulých příbuzných a přátel.
Keltové také věřili, že přítomnost jiného světa duchů usnadní kněžím předpovědi o budoucí úrodě. Pro lidi, kteří byli zcela závislí na nestálosti přírody, byly tyto předpovědi a proroctví důležitým zdrojem naděje a útěchy během dlouhé zimy. Druidové stavěli obrovské vatry, kde shromáždění lidé pálili plodiny a zvířata jako oběti keltským bohům.
Během 9. století se v keltských zemích rozšířil vliv křesťanství, které postupně nahrazovalo starší keltské obřady. Církev se pokoušela nahradit Samhain jiným církevním svátkem. V roce 1000 našeho letopočtu ustanovila den na počest mrtvých - Dušičky, které se slaví 2. listopadu.


Tradiční znaky Halloweenu:

Vydlabané a vyřezané dýně se svíčkou uvnitř, známé jako jack-o'-lantern nebo jack o'lantern. Svíčky se do nich vkládaly, aby usnadnili koledníkům orientaci v potemnělých ulicích. Co nejstrašidelnější obličej na dýni má odhánět zlé duchy. Zajímavé je, že Skotové a Irové původně vyřezávali tuříny (představte si řepu). S dýní přišli imigranti z Ameriky, neboť se lépe vydlabává a výsledek je strašidelnější.
Čarodějnice dle pověr doprovázejí na cestách zlé duchy. Lidé se jich báli a věřili, že na Halloween mají čarodějnice největší moc.
Černé kočky. Kočka byla za posvátnou bytost považována již Egypťany, kteří ji uctívali jako bohyni úrody. Ve středověku byly černé kočky vnímány jako mazlíčci čarodějnic, a tak jako symbol Halloweenu přetrvaly dodnes.
Dále různí duchové, košťata, oheň, příšery, kostlivci, sovy, výři atd.
Typickými barvami jsou černá a oranžová.
Trick-or-treating v překladu znamená "Dejte mi koledu, nebo vám něco provedu" a je to nejznámější tradice Halloweenu. Děti v kostýmech obchází sousedy, zpívají koledy a získávají za ně drobné sladkosti. Pokud je majitel domu suchar a neotevře jim dveře, provedou mu drobnou lumpárnu. Koledovat se chodí vždy po setmění. Masky a kostýmy sloužily původně slavícím Keltům k matení zlých duchů, lidé v té době věřili, že strašidelnými převleky duchy zmatou a oni je nechají být.

V České republice nejde o tradiční svátek. Některé domácnosti si před dům symbolicky dávají dýně se s víčkou, ale ani tyto domácnosti nejsou obvykle připravené na koledu, a do Halloweenu se tím pádem nezapojují. Halloween byl dříve svátkem plným tajemství a magie, nyní je to převážně komerční záležitostí.

Související články

Dušičky - Kolovrat aneb Slovanské slavnosti v průběhu roku

Z článku Kolovrat aneb Slovanské slavnosti v průběhu roku
autor: Martina Kalendová

OSLAVA svátku Návy (Den předků, Dušičky)
NAVY 2015 v Pardubicích

Dušičky:
Nedlouho poté, co se Mokoš uložila k dlouhému spánku, přišel čas poprvé přivítat zimu. Čarovná noc z 31. října na 1. listopadu, kdy Svarog s konečnou platností předává vládu nad ročním koloběhem do rukou božstev zimní polovice roku, patřila nejen Velesovi a Moraně, ale také duším předků, dobrým i zlým. Brány Návu zůstaly až do prvního kohoutího zakokrhání rozevřeny dokořán. Nadešel čas vhodný k čarování a věštbám. Vzpomínkové obyčeje probíhaly počátkem listopadu takřka po celé Evropě. Staří Keltové např. slavili v předvečer 1. listopadu Samain - mezník léta a zimy, kdy se stírá hranice mezi světem živých a mrtvých a duše zemřelých se na čas vrací ke svým živým příbuzným. K příležitosti Svátku Všech svatých a Dušiček bylo zvykem ponechávat přes noc na stole pokrmy zemřelým také v českém a moravském lidovém prostředí. Peklo se speciální obřadní pečivo, tzv. kosti a dušičky, lidé zdobili hroby a místy se koledovalo.

NAVY 2015 v Pardubicích

V pravoslavném kalendáři je 1. listopad zasvěcen svatým nezištníkům a divotvůrcům Kosmovi a Damiánovi. V ruském lidovém prostředí však tento den vešel ve známost jako "Kuzminky" - podzimní vzpomínky na zesnulé, které probíhaly vždy v sobotu předcházející tomuto svátku. "Kuzminky" stály na prahu dvou ročních období a ruský rolník je vnímal jako poslední den podzimu a počátek zimy. Světci Kosma a Damián vystupovali jako ochránci domácího krbu a patroni kovářů. Lidé je považovali za bratry - božské kováře a drakobijce, tvůrce prvního železného pluhu. Velmi často se slévají do jedné osobnosti "Kuzmy-Demjana", což např. B. A. Rybakov považoval za pozůstatky kultu jediného božstva - nebeského kováře a pokořitele prvotního chaosu Svaroga.

Poslední říjnová noc skončila, lidé navštěvovali hroby svých zesnulých příbuzných a přinášely jim drobné dary. Podzimní Dědy zřejmě trvaly několik dní, pravděpodobně sedm. Byl to týden vzpomínek na zesnulé, období tryzny a dalších obřadů zasvěcených předkům. Předtím, než se duše rodičů a prarodičů odebraly zpět do ráje, se s nimi jejich děti snažily dostatečně uctivě rozloučit. O průběhu Dušiček u nás jsme se již zmínili, podíváme se tedy ke Slovanům z východní části Evropy. Na sobotu před svátkem velikého mučedníka Dimitrije Soluňského (26. října) připadá v pravoslavném prostředí tzv. Dmitrijevská sobota zasvěcená vzpomínkám na zesnulé rodiče. Šlo o svátky rodinné, a tak slavnostní nádech měla především domácí tryzna. K večeři hospodář zval duše předků, pro které přes noc ponechávali na připraveném talíři část pokrmů. Když se brány Návu opět uzavřely, osady ztichly a nad krajem rozprostřela svůj tajemný závoj blížící se zima, kterou rušily již jen veselé svátky pastýřů zasvěcené nejen poslednímu výhonu dobytka před jeho zimním ustájením, ale také posledním záchvěvům podzimu. V těchto dnech se zabíjela drůbež. Zatímco ruské hospodyně připravovaly na "Kuzminky" slepice, v českých zemích se na svátek svatého Martina (11. 11.) obřadně zabíjela husa, z jejíchž kostí lidé předpovídali, jaká bude zima. Peklo se také obřadní pečivo svým tvarem připomínající rohy dobytka. Obdobné svátky však známe i z dalších částí Evropy. Jde vlastně o podzimní paralelu jarního svátku pastýřů spojeného s prvním výhonem skotu.
http://www.slovanskykruh.cz/2015/02/kolovrat-aneb-slovanske-slavnosti-v-prubehu-roku/

Dušičky 2015 v Pardubicích

čtvrtek 27. října 2016

Červencové kvetení u Meziokňáků

Takže kvetoucí červenec v Meziokní naposledy :).


Skromňák

Vděčný Miláček

Milenka se svou úžasnou barvou...

Růžový Třesk a Dračí Vejce

Venčení :), letnění :)

Chmýřál Lososový v den Dé :).


Růžový Třesk

úterý 25. října 2016

Chmýřák Lososový v červenci

Tentokrát se mi podařilo být u toho, když tenhle krasavec ze dne na den vykvetl... Krááááása převeliká se v Meziokní vytvořila :).


Takhle ochmýřená má poupata :).


A takhle vypadal den PŘED :).


neděle 23. října 2016

Kvetoucí meziokňáci v červenci... Dračí vejce

Další restík... jak to v červenci kvetlo v Meziokní :).
Tohle Dračí vejce má nádhernou barvu...




PS: Dračí vejce se u mne v Meziokní jmenují proto, že mají šupinatá poupata, která vypadají jako dračí :))))))). Mám jich povícero, společné mají právě to vejce poupě :)))).

Rychlokvašená zelenina PICKLES - výroba

Tentokrát opět s pružinou, je to takové pohodlné :)
. Zdroj vitamínů, minerálů, vlákniny a enzymů... zdroj síly a elánu :). Doporučuju každému, neboť to dostupné pro každého je :). Rekapitulace snad nejsnadnější přípravy: Nakrájet, co je doma: zelí, cibule, hezká je i cibule červená, mrkev, paprika, kedlubna, nať brokolice, květák. To například :).
Mám ráda nepravidelnost, takže krájím na kolečka, proužky, měsíčky, hranolky... no asi tak :). Sůl a kmín. Vždycky prosolené nechám chvíli v míse a pomačkám, aby se pustila šťáva... a pak nahňahňám do sklenice. Hňahňám i ve sklenici, co to jde. Pak zaliju převařenou vodou až po vrch a zavíčkuju (Omnia Twist) na pružící spirálu. Pružinu mám už dva roky a velice mi vyhovuje :). No a nechám stát při pokojové teplotě...
Dávám sklenici na talířek nebo do misky, protože se začne krzevá víčko protlačovat tekutina se vzduchem... pátého dne už je schopno konzumace :).Dobrou chuť :).

Květák zapečený v arašídové omáčce s kari

Vynikající! Opravdu upřímně vynikající :).


Cibuli na drobno na másle, půlku lžičku kari nechat rozvonět, lžíci hladké mouky zpěnit, zalít smetanou, přidat lžíci arašídové pasty (nikoliv nugety, ale arašídové pasty), osolit, nechat 10 - 15 minutek pomalu provářet. Ke konci něco zeleného.
Mezitím tak 7 minutek povařit květák na růžičky (a získáme tak vývar na polévku), promícháme v pekáčku a 15 minutek na 200 zapéct.


K tomu šťouchané brambory s máslem a trochou smetany.


Jarda to má rád takhle samotné, aby to mělo jen ty své chutě... no, já tam vždycky postrádám barvičky, tak to dycinky něčím dobarvím :).

Minestrone s cizrnou a nudlemi pro Theodory

Všem Theodorům ke dnešnímu svátku všechno nejlepší!
I když se za ně schovávají Janové, konkrétně Jan svatý Kapistrán :).
Takže bráchovi a tátovi, tomu tam Nahoru ♥ ♥ ♥.

Cizrnu buď předvařenou nebo si předem uvařit.
Na lžíci másla jednu cibuli na velké kousky, nechat změknout, na to drcená rajčata nebo živá rajčata na kousky a pomalu dusit, až puštěnou šťávu zredukují tak na třetinku (to rajčata dostávají úplně jinou chuť). Pak přidat zeleninu na kusy/kousky, co je zrovna doma (květák, celer, mrkev...), přidat cizrnu a zalít zeleninovým vývarem (vedle se zrovna malinko povařil květák do hlavního jídla), 15 minutek vařit. Přidat něco zeleného...
Mezitím si bokem uvařit nudle.
Smíchat, dosolit... a je to :).

sobota 22. října 2016

Hubky pro chuť aneb teplé piditoustíky VEGETARIAN

Taková rychlovka, když ve špajzu zbyl jen kus starší bagetky :). Na pánvičce s plátkem goudy... a pak na to troška žervé a cibulka a chuťové pohárky jsou zcela uspokojeny :).

S Ellou Šamánkovou (nejen) o smrti a odcházení

S Ellou Šamánkovou (nejen) o smrti a odcházení Zdroj: YouTube, kanál Nechsenest CZ