úterý 29. října 2019

Kateřina Polívková - Vykuřovadla české kotliny aneb očista posvátným dýmem

Nedávno jsem tu zveřejnila obrázek svazečku bylin na vykuřování... a objevil se v komentech dotaz na vykuřování jako takové. Nejsem učitel, sama se stále vše učím... přihlásila jsem se i na kurz vykuřování :).
Krásné povídání jsem si našla tady a ráda se o něj podělím s ostatními zájemci o podobné činnosti :).


Jsme tady na Zemi hosty rostlinného světa, rostliny nám vytvořily podmínky pro život... krásné...

Ještě jeden praktický článek od stejné nádherné ženy:


Stránky Kateřiny Polívkové: Dobré vůně


.
.

sobota 26. října 2019

Najdi deset rozdílů :)

Tenhle výhled na Gočárovy Winternitzovy mlýny u Chrudimky mám moc ráda, při každodení cestě do práce je to pokaždé trošku jinak :).




.

Zapečená jablíčka

Moc dobrounký to bylo :). Jablíčka oloupat, vyjadřincovat - nezapomeňte, že semínka mají rádi cvrlikáčci, sýkorky a ostatní :). Nakrojit na plátky zasypat cukrem a skořicí, lehce oblít máslem, 15-20 minutek na 190° podle trouby do změknutí, zasypat drobenkou (1 polohr. : 1 cukr krystal : 1/2 másla) a dalších 10 minutek zapéct, až drobenka zhnědne a cukr zkaramelizuje.
My to měli s domácí banánovou zmrzlinou. Mńam.



.

pátek 25. října 2019

Rychlé zeleninové kari s cuketkou

Chalupová rychlovka. A dokonce vegan :).


Brambory, mrkev, cibule na kusy, 10-15 minutek do zabarvení - dát do hrnce.
Květák na malé kousky s pórkem tak 5 minutek do zabarvení - a šupnout do hrnce.


Trochu kari, kurkumy, tymiánu, kmín, sůl, podlít vývarem - 10 minutek.
Mezitím na pánvičce cuketka pro změnu opět jen do zabarvení :) a vmíchnout do hotového.




Moooc dobrounký :). My k tomu měli cáknutou housku, já ji snad ani nejedla, nebylo to potřeba... a mám pocit, že jsem ty houstičky potom potkala na louce pod barákem, že prý... byly ocumlaný ))))))... že by se psi dostali na stůl? Že by byli tak drzí? :-D :D :-D Tak šikovní? :)))))


A to je tak asi vše :).



.

Proč nehrabat listí

Vím to už dávno, ale teď jsem to potkala mile sepsaný, proto s nadšením sdílím :).

PROČ NESHRABÁVAT LISTÍ?

"Odložte hrábě, pomalu odstupte od listí a nikomu se nic nestane..."

Díky spolupráci s Vendy Hlavovou můžeme zásobovat nejen náš web dalšími články o přírodě a zvířatech. Ten dnešní je o listí, ve kterém se nejen krásně brouzdá, ale některým i krásně žije.

Navzdory obecnému mínění podzimní listí není otrava. Padající listí je totiž součástí přirozeného ekosystému. Poskytuje nejen krytí a hnojivo, ale i klidný úkryt pro divoká zvířata.
Pět důvodů proč listí neshrabávat.

1. Je to nepřirozené. Ač se to někdy vymyká našemu lidskému chápání, v přírodě se nic neděje jen tak. Dokonce i opadávání listí má svůj důvod. Vrstva spadaného listí totiž vytvoří svůj malý mini-ekosystém, jehož součástí jsou nejrůznější tvorové.

2. Listí je součástí habitatu divokých zvířat. Na spadané listí z "vaší" zahrady spoléhá velká spousta zvířat. Nenajdou pod ním jen dokonalý úkryt, ale je pro ně i zdrojem potravy. Týká se to třeba mloků, veverek, ropuch, rejsků, žížal i mnoha druhů hmyzu. Na spadané listí spoléhají i motýli a pěvci.

"V zimních měsících v hromadách listí najdeme mnoho motýlů či můr ve stádiu zakuklení či housenky. Shrabáním listí odstraňujete celé populace motýlů, kteří by se jinak ve vaší zahradě objevili," říká David Mizejewski, přírodovědec z Národní federace pro divoce žijící zvířata a rostliny.

A pokud se "vašem" listí nenajde místečko pro hmyz, pravděpodobně ze své zahrady odeženete ptáky, kteří budou na jaře hledat zdroj potravy pro své mladé někde jinde.

3. Listí je přirozeným hnojivem a mulčem. Zahradníci, kteří nechají spadané listí na pokoji, na tom vydělají hned dvakrát! Listí totiž vytváří přirozený mulč, který potlačuje růst plevelu, a zároveň při svém rozkladu přidává do půdy živiny.

Pokud shrabete všechno listí, připravíte se o přirozenou pomoc vaší zahradě a trávníku. Tak proč utrácet peníze za něco, co příroda vymyslela za nás? Pokud vám však i přesto nebude pohled na spadané listí lahodit, stačí, když ho přesunete na místo, kde vám zas tolik vadit nebude.

4. Listí není odpad. Vyhazování listí v plastových pytlech je do nebe volající nestoudnost. Zbytky jídla a odpad ze zahrad tvoří až 30 % odpadu na skládkách. Pokud tedy i přes to všechno opravdu musíte listí shrabat, odložte ho na kompost. Pokud sami kompost nemáte, určitě neváhejte využít služeb městských kompostáren či komunitních zahrad.

Navíc! Jakožto přirozené hnojivo listí neohrožuje přírodu, ani lidská či mimolidská zvířata nežádoucími účinky nebo stékáním do vodních toků, jako tomu je u hnojiv chemických, která svým odpadem škodí celé planetě.

5. Šetřete svou energií. Pokud vás nepřesvědčily naše předchozí důvody, tento si určitě vezmete k srdci. Příroda má své cykly, které důsledně následuje (i když v posledních letech až desetiletích se právě kvůli nám tyto cykly mění. A ne k lepšímu…) Jeden cyklus končí a druhý začíná. Proč plýtvat energií na něco tak pomíjivého, jako je spadané listí? Raději se v klidu posaďte za okno s voňavým teplým čajem a kochejte se krásami barev, které dokáže vytvořit jen podzimní příroda.

Vendy Hlavová

https://www.facebook.com/Ochluplip/photos/a.291943191249858/567076830403158/?type=3&theater


.

čtvrtek 24. října 2019

Květáková nať je taky jídlo :)

Přinatrefila jsem se k tomu, jak zákazníci odlupují natě a nechávají je na místě jako odpad a to je TAKOVÁÁÁ ŠKODA!!!!! U květáku i u kedluben. Tak jen pro inspiraci malá ukázka, že "to zelené" je taky jídlo :).
Tak například...












.
.

Květák s natí na cibulce a česneku s bramborami

Taková rychlovka jednoporcovka pro osamělce :). Hodilo by se do bedýnkového speciálu, protože skoro vše z bedýnek bylo :).

Na cibulce a česneku pěnit mrkev, vlastně i kus pórečku tam šel, zelené kousky natě květáku a pár drobných květákových růžiček, kurkuma, drcený kmín a sůl. Rychlé, jednoduché, pro mne akorát :).




Související květákovonaťové články:

Polévka z květákových vyhozených listů 11.11.2017

Polévka z mladého květáku včetně listů 29.7.2017

Polévka květáková s listy s ovesnými vločkami 29.10.2017

Květákové listy na smetaně se šťouchanými bramborami 11.11.2017

.

středa 23. října 2019

Topinamburová pomazánka s rajčatovým salátem

Geniální, úžasná, jednoduchá :).
Topinambury jsme dostali od Péti ze Zeleninových bedýnek Pardubice. Mám je moc ráda v syrovém stavu, už tu byl i recept na pomazánku zasyrova, s mrkví. Ale Jardíček tentokrát vytvořil pomazánku z malinko tepelně opracovaných :) - a byla božííí :).
Stroužek česneku na drobno zpěnit na másle, kus pórku na tenko chvilku pěnit, hrst nastrouhaných topinamburů chvilku podusit do změknutí, osolit... trochu vychladnout, několik lžic pomazánkového másla, 1 lžíce majonézy, chvilku odležet - na topinku :).
Salátek k tomu - rajče (kde se vzalo tu se vzalo takové to navrchu fialové, pórek, paprika, sůl, balzamiko, oliváč - plus "kotášet" - zcela bezkokurenční, který tvoří naše kamarádka Janička V. - naprosto boží :).
Vážně moc dobrý :). A jako bonus se zhmotnilo několik srdíček :).

sobota 12. října 2019

Zelené natě pórku v truhlíku

Takhle úžasně živá je prdelka pórku, položená do hlíny v truhlíku. Po pár dnech začne růst. Používám jako zelenou nať do jídla :).

S Ellou Šamánkovou (nejen) o smrti a odcházení

S Ellou Šamánkovou (nejen) o smrti a odcházení Zdroj: YouTube, kanál Nechsenest CZ