neděle 21. srpna 2016

Přeslička

Pro vnitřní užití se používá pouze přeslička rolní (Equisetum arvense). Dalším léčivým druhem je přeslička lesní (Equisetum silvaticum), která je však vhodná pouze k zevnímu použití. Přeslička bahenní je jedovatá, obsahuje jedovatý piperidinový alkaloid palustrin, který nemizí ani po sušení.


Léčivé účinky

Přeslička je předurčena do směsí, ale lze ji používat i samostatně pro vnitřní užití ve formě čaje jako odvar (ve směsi jako nálev), pro kloktání, jako parní zábaly, sedací koupele, tinktury, obklady (suché, kašovité).

Velmi dobré výsledky poskytuje kombinace několika křemičitých drog dohromady, např. přesličky, rdesna ptačího, kopřivy a konopičky. Diskutabilní je užívání přesličky těhotnými ženami.
Je potřeba dbát přesného dávkování, aby se jistá toxicita drogy neprojevila.


Účinky:

- zastavuje krvácení obecně, krvácení z nosu, z plic, z dělohy, zvracení krve, hemoroidy…

- hojivá - svědící vyrážky kůže, vyrážky po holení, hnisavý zánět nehtového lůžka, bércové vředy, při starých zahnívajících ranách, zánět mandlí, záněty dutiny ústní, těžké záněty zubů s hnilobným zápachem, nehojící se místa, strupy, píštěle, křehké lámavé nehty…

- onemocnění ledvin a měchýře, ledvinové kameny a písek, prochladnutí močových cest s bolestmi, zástava močení, noční pomočování

- ostruha na patě, zánět kostní dřeně

- příznivě ovlivňuje pružnost a pev­nost cévních stěn- antisklerotikum, především v počátečních stadiích nemoci

- pročišťuje krev

- revmatismus, dna a nervové bolesti

- pocení nohou

- lupy, padání vlasů

- při bolestech bederní páteře, při ztuhlostech páteře

- nádorové bujení - pravidelné a dlouhodobě podávání přesličkového čaje v dávce 0,15 litru denně snižuje nebezpečí vzniku nádorového onemocnění a má také tlumivý vliv na choroby již probíhající

Ve stáří klesá u lidí množství potřebného křemíku v organismu a právě přeslička může zajistit jeho vhodný přísun, proto se o přesličkovém čaji hovoří jako o pomocném "omlazovacím" prostředku. Velkým propagátorem přesličky byl farář Kunzle. Doporučoval, aby všichni lidé od 35 let věku vypili denně šálek přesličkového čaje.


Kontraindikace:

Přeslička není vhodná pro malé děti, pro těhotné nebo kojící ženy, není vhodná pro lidi s kardiopatií (nespecifikované srdeční onemocnění), pro lidi s nefrózou (odumírání ledvinových buněk), není vhodná pro dlouhodobé užívání.

Nať z přesličky se nesmí užívat k léčbě otoků, pokud vznikly jako následek nedostatečnosti srdce a ledvin. Je třeba být velmi opatrný při zevním použití přesličky rolní v případech rozsáhlejších poranění kůže, akutních zranění pokožky neznámého původu, při vyšší teplotě spojené s infekčním onemocněním, srdeční nedostatečnosti a zvýšeném krevním tlaku. Jinak nebyly dosud zaznamenány žádné nežádoucí účinky ani ovlivnění účinků léků.

Jiné užití:
Přesličkovou natí lze velice snadno umýt a vydrhnout nádobí - zvláště při pobytu v přírodě je to prostředek vhodnější než třeba saponát

K jídlu:


Zatímco letní zelené neplodné lodyhy přesličky rolní se používají na léčivé účely, jarní nezelené lodyhy s výtrusným klasem se jedí. V Japonsku patří jarní strobily přesličky rolní mezi sansai, japonskou horskou zeleninu a také se na jídlo pěstují. Jsou oblíbené i v Rusku, kde se z nich připravují zapékaná jídla, polévka okroška a náplň do pirožků. V Itálii se obalují a smaží nebo přidávají do polévek. Používají se i v korejské a mexické kuchyni. Pokud máte nějaké místo, kde máte přesličku spolehlivě určenou, můžete si na jaře uvařit třeba přesličkovou rýži.




Podrobněji (zdroje) zde:








.

středa 17. srpna 2016

Vegeburger z tofu


Tofu rozmačkat vidličkou (Jardíček použil lahůdkové marinované), na dochucení 2 stroužky česneku, lžíce rajského protlaku, lžíce sojové omáčky, vejce, pomalinku smažit na placičky (kapku hůř to drží pohromadě, proto pomalinku). No a zbytek dle chuti... bulky na řezu osmahnout do křupava - nepropouští to potom tolik a i to líp chutná, majonéza, kečup, osmažená cibulka, prostě samé rozkošnosti, papriky, rajčata... dle chuti a dle codůmdá. Někde mezi to potom vnořit placičku :).




Té tofuhmoty bylo hodně - takže bude hrát nikoliv vedlejší roli ještě v jednom receptu - tofu bobky :-)))))

Bedýnková bramborová rychlovka s pórkem

Dnešní bedýnka mne inspirovala - uvařila jsem čerstvé brambory - jen s kmínem, solí a libečkem... Na trošce másla jsem osmahla bedýnkový čerstvý česnek, na kousky - 4 malé stroužky, na to jsem přidala bedýnkový čerstvý pórek na kolečka, celý. A dusila jsem na pánvi se zbytkem červené pariky, kterou jsem našla v lednici...
A pak k tomu ty brambory uvařené, miluju brambory takhle na jednoducho :). Zbytek brambor s vývarem potom použil Jardíček na zcela famózní "česnečku".


Nejsem sama, kdo v naší rodině zbožňuje brambory... není to ovšem ani Jardíček, ani naše Nemalá.
Je to Dračínek. Už mu dávám na talířek bokem, aby mi je nebral z talíře vařící :).



Bazalkovo česneková česnečka veget

Zcela odrovnávací, úúúžasná! Bedýnkové čerstvé brambory jsem čerstvě povařila, s kmínem, solí, libečkem... a odebrala jsem si k večeři. A Jardíček použil ten základ na úplně jinou česnečku, než jsme kdy kdo z nás jedl... Tři stroužky česneku na kousíčky pomalinku pěnil na lžíci másla, na to přidal lehounlince lžíci polohrubé mouky, na to nalil brambory s vývarem, do toho přidal čerstvou bedýnkovou bazalku na kousky a kousek bedýnkového pórku na hodně jemný kousky a pomalinku 15 minut vařil, do změknutí pórku a rozvaření zavářky. Nakonec do toho mléko (smetana by byla ještě lepší, ale nějak doma nebyla). Opravdu vřele doporučuju zkusit, protože kombinace bazalky a česneku v tom je nepřekonatelná :).

úterý 16. srpna 2016

Vrcholový sport ztratil důvěru, tvrdil v OH studiu lékař Hnízdil

"...Chceme vrcholový sport, ale pak se smiřme s tím, že nebude čistý. A naopak - chceme čistý sport, ale pak se smiřme s tím, že nebude vrcholový..."

Vrcholový sport ztratil důvěru, tvrdil v OH studiu lékař Hnízdil




Zdroj:
http://oh.idnes.cz/lekar-jan-hnizdil-v-olympijskem-studiu-idnes-cz-f54-/rio-2016.aspx?c=A160811_101227_olympiada-rio-2016_tp

středa 10. srpna 2016

Červnové kvetení u Meziokňáků

Nějak nestíhám :), tak tedy až nyní - první kvetení letos bylo až na konci června, kaktousky jsou asi o měsíc posunuty...




Zajímavé, tito dva fešáci ještě nemají jména :).




S Ellou Šamánkovou (nejen) o smrti a odcházení

S Ellou Šamánkovou (nejen) o smrti a odcházení Zdroj: YouTube, kanál Nechsenest CZ