Mateřídouško vlasti naší milé,
vy prosté naše pověsti...
Miluju tuhle bylinku z celého srdce... a protože z našich mezí rychle mizí, neboť mizí - a možná už úplně zmizely - babky, které chodily se srpem na trávu pro králíky... donesla jsem si echt pravou mezovou mateřídoušku k sobě. Na bylinkovou stráňku, do bylinkové zahrádky i na kamennou zídku...
Daří se jí už mnoho let. A je krásná...
Vonný polštářek - sušená nať mateřídoušky, mírně nahřát, přikládat na tváře, silice se začne odpařovat - na nervový systém, na spaní.
Kvetoucí nať se sbírá v poledne odstřihováním tak, aby zůstalo několik aktivních listů a mateřídouška mohla zase dorůstat. Suší se co nejnižší teplotou do 30° C v temnu, aby silice nevyprchala.
Dle milovaného
Dědka Kořenáře "čistá izolovaná silice dráždí sliznice, játra i ledviny a kupodivu i včelí roztoče, takže včely ve včelínu na louce mateřídoušky nemívají varroázu, takže jsou zdravé, tlusté, bzučící a pracovité. A protože mateřídouška uklidňuje, jsou mnohem klidnější, bezpečnější a nepíchavější než například pod kvetoucími akáty. Vzhledem k tomu, že se mateřídoušce v Africe moc nedaří, mají tam včely vyloženě nervózní až bojovné a nebezpečné. Jako nejúčinnější je doporučováno
pro uklidnění vdechování silice nebo její lihový roztok - navrhuji dát si na uklidnění se včelami na palouku mateřídoušky frťana jejího macerátu v režné, vodce, slivovici a tak podobně, co se zrovna nabízí. A je-li frťan dostatečný, tak si stejně nějakého žihadla ani nevšimnete..."

"Sirup vyrobený z čerstvé vlhké nati prosypané cukrem na nejméně týden namačkané v uzavřené nádobě - proti kašli. Lze to ale udělat i pomocí silného odšťavňovače - v tom případě ale s cukrem práškovým a z vylisovaniny ještě můžete vhozením do vroucí vody udělat vynikající bylinný čaj. Dětem to také chutná a tak nejen nekašlou, ale i dobře spí. Při dlouhodobém užívání se účinek snižuje, a proto doporučuji po týdnu prostřídat se sirupem například jitrocelovým připraveným stejným způsobem. Ten má ale výhodu, že ho za vás může udělat i někdo jiný a vy ho zakoupíte v lékárně...
Silice rozpuštěná v lihu asi 1:10 se používala na mazání revmatických bolících kloubů, pohmožděnin, do koupelí a tak různě zevně. Do koupelí se také dělával silnější odvar až z kilogramu nati, ale to bylo takové královské mrhání mateřídouškou.
Když se mateřídouška vaří, tak nádherně voní a lze ji i inhalovat. Při tom se silice vyvaří a díky tomu se uvolní do roztoku kontaktně protizánětlivé třísloviny se svým stahujícím účinkem přímo ubližujícím patogenním mikroblbátkům. To se využívalo například při zánětech v zažívání, průjmech a břichabolech nebo ku kloktání a výplachům úst při angíně, paradentóze nebo zevně u některých ekzémů či akné. Lze to samozřejmě po kloktání i polknout "na zdraví". Ovšem lihový extrakt se k tomuto úsloví hodí asi lépe.
Když se ale mateřídouška spařuje, tak spíš stimuluje imunitu jako celek a mikrobátka jsou jenom uklidněná a člověk také a chovají se všichni spořádaně bez nervových nebo kašlavých záchvatů. Faktem je, že mikrob nekašle, ale zjedná si na to vás. A vy začnete lamentovat v nervovém záchvatu, co že jste to chytli, což však je silácká a obvyklá člověčí lež, protože mikrob chytnul vás. Potom tvrzení, že jste nemocen, málomocen nebo bezmocem není správné, protože jste chycen, uloven, infikován - tedy rozbiten, poškozen, zneužit a to je potřeba opravit, vyležet a vykašlat (mikroba i se na to). Tím se kruh uzavřel a je potřeba další porci mateřídouškového čaje, kam můžete přidat celou řadu jiných bylin: tymián, diviznu, podběl, sléz, proskurník, jitrocel, třapatku, lípu, heřmánek, šalvěj, černý mínus (bez), dobromysl, anýz, fenykl a tak nějak kde co...
Při spařování je silice zachována v čaji a tříslovin se uvolňuje méně než při varu, což je zrovna dobře a čaj má pak univerzálnější charakter s uklidňujícím vlivem i na nervový systém a průduškové potíže.
Mateřídouška i s případnou pomocí většiny jmenovaných kytek v obvyklém dávkování 1 lžička řezané nati mateřídoušky nebo s přídavkem uvedené směsi dalších bylin do 1/4 l vroucí vody a 1/4 hodiny spařit pod pokličkou je laskavě neškodná pro dětičky i dětinštějící starce, těhotné i gravidní, budoucí matky nebo ženy v jiném stavu, prostě pro kde koho. Má mírné protizánětlivé účinky na průdušky, trávení, nervový systém, mírní plynatost, křeče v břiše, nadýmání, průjmy, nespavost, menzes, napomáhá tvorbě trávicích šťáv a moči, tiší kašel a epilepsii dětí a pomáhá údajně při porodu všem zúčastněným zevně i vnitřně. Čaj je vhodný při nachlazení a virózách.
Když si dáte ráno hned po probuzení čaj z mateřídoušky, zjistíte, jak jste neodolatelní, naplnění tou správnou reklamní svěžestí, příjemnými vjemy v oblasti žaludku s všeobecným pocitem blaha. Potom se proberete ze snění do skutečnosti a můžete být rádi, že v sobě máte nalitou právě mateřídoušku, protože jinak byste si museli honem udělat silný nervyklidnící čaj z meduňky, dobromysli, kozlíku, mařinky a třezalky na drsnou realitu.
Mateřídoušku dobře nasušenou doporučuji uskladnit ve sklenici nebo ve vakuové skladovací nádobě, abyste nepřišli o silici. I tak ale sotva vydrží do nové sklizně.
Každopádně je mateřídouška naše oblíbená kytka do čaje, který se hodí prostě vždycky a kdykoliv."
.