středa 29. června 2016

Pití s červenou řepou a spol. :)


Ta rebarbora v tom dělá zázraky :).





A tady je vedlejší produkt - tedy v případě že to chystá Jardíček. Já osobně to piju i jím klidně i hustý... Jardíček si to přecedí. A ajta - co s tím, co neprošlo sítem? Do jogurtu? Do nějakého cukroví?

úterý 28. června 2016

Bedýnkové třešně a palačinky :)

V posledních třech týdnech jsou v bedýnkách nádherné velké šťavnaté třešně.
A já se po dlouhé době těmi třešněmi nádherně "přežírám". To je slast :).


No a tuhle jich Jardíček pár vzal, pohonil je po rendlíčku s cukrem a nalil tu úžasnou záležitost na palačinky na másle připravené! Jedno veliké aaaaach :))).


Vřele doporučuju, jak bych si třeba myslela, že to bude nudné jako kompotované třešně, tak to tedy nudné není ani v nejmenším :). Možná je to i druhem třešní, nevím, ale prostě GENIÁLNÍ :))).


No a co dalšího bylo v dnešní bedýnce? Mrkev i s jedlou natí, červené řepy s nádhernými listy, kedlub gigant, salát, hadovka (opět vykradli skleník s okurkami, tak jen jedna), cibule - ještě ke všemu jsem natrefila na mou oblíbenou červenou "lahůdkovou" s natí, toho bych se ujedla, nový česnek, majoránka a oregáno...




No a ještě jsem si udělala radost a dokoupila si další čerstvé krásné věci :).
Tedy zejména ještě další třešně :)))...


A brambory...


A nádherné červené zelí :)...


A milovaná paní Bedýnková mi ještě schovala špenát. Je zcela bezkonkurenční :). Děkuju děkuju :).


No a protože paní Bedýnková ví, že na efbé sbírám do alba všechna srdíčka, která osobně já nebo moji přátelé potkáme či vytvoříme, jedno srdíčko mi schovala :).

pondělí 27. června 2016

Mateří douška :)

Mateřídouško vlasti naší milé,
vy prosté naše pověsti...


Miluju tuhle bylinku z celého srdce... a protože z našich mezí rychle mizí, neboť mizí - a možná už úplně zmizely - babky, které chodily se srpem na trávu pro králíky... donesla jsem si echt pravou mezovou mateřídoušku k sobě. Na bylinkovou stráňku, do bylinkové zahrádky i na kamennou zídku...
Daří se jí už mnoho let. A je krásná...



Vonný polštářek - sušená nať mateřídoušky, mírně nahřát, přikládat na tváře, silice se začne odpařovat - na nervový systém, na spaní.
Kvetoucí nať se sbírá v poledne odstřihováním tak, aby zůstalo několik aktivních listů a mateřídouška mohla zase dorůstat. Suší se co nejnižší teplotou do 30° C v temnu, aby silice nevyprchala.


Dle milovaného Dědka Kořenáře "čistá izolovaná silice dráždí sliznice, játra i ledviny a kupodivu i včelí roztoče, takže včely ve včelínu na louce mateřídoušky nemívají varroázu, takže jsou zdravé, tlusté, bzučící a pracovité. A protože mateřídouška uklidňuje, jsou mnohem klidnější, bezpečnější a nepíchavější než například pod kvetoucími akáty. Vzhledem k tomu, že se mateřídoušce v Africe moc nedaří, mají tam včely vyloženě nervózní až bojovné a nebezpečné. Jako nejúčinnější je doporučováno pro uklidnění vdechování silice nebo její lihový roztok - navrhuji dát si na uklidnění se včelami na palouku mateřídoušky frťana jejího macerátu v režné, vodce, slivovici a tak podobně, co se zrovna nabízí. A je-li frťan dostatečný, tak si stejně nějakého žihadla ani nevšimnete..."


Celé přepůvabné povídání z jeho úst či pera či kláves o mateří doušce naleznete zde: http://www.dedekkorenar.cz/clanky/o-bylinkach---humorny-special/materidouska.html :

"Sirup vyrobený z čerstvé vlhké nati prosypané cukrem na nejméně týden namačkané v uzavřené nádobě - proti kašli. Lze to ale udělat i pomocí silného odšťavňovače - v tom případě ale s cukrem práškovým a z vylisovaniny ještě můžete vhozením do vroucí vody udělat vynikající bylinný čaj. Dětem to také chutná a tak nejen nekašlou, ale i dobře spí. Při dlouhodobém užívání se účinek snižuje, a proto doporučuji po týdnu prostřídat se sirupem například jitrocelovým připraveným stejným způsobem. Ten má ale výhodu, že ho za vás může udělat i někdo jiný a vy ho zakoupíte v lékárně...
Silice rozpuštěná v lihu asi 1:10 se používala na mazání revmatických bolících kloubů, pohmožděnin, do koupelí a tak různě zevně. Do koupelí se také dělával silnější odvar až z kilogramu nati, ale to bylo takové královské mrhání mateřídouškou.
Když se mateřídouška vaří, tak nádherně voní a lze ji i inhalovat. Při tom se silice vyvaří a díky tomu se uvolní do roztoku kontaktně protizánětlivé třísloviny se svým stahujícím účinkem přímo ubližujícím patogenním mikroblbátkům. To se využívalo například při zánětech v zažívání, průjmech a břichabolech nebo ku kloktání a výplachům úst při angíně, paradentóze nebo zevně u některých ekzémů či akné. Lze to samozřejmě po kloktání i polknout "na zdraví". Ovšem lihový extrakt se k tomuto úsloví hodí asi lépe.
Když se ale mateřídouška spařuje, tak spíš stimuluje imunitu jako celek a mikrobátka jsou jenom uklidněná a člověk také a chovají se všichni spořádaně bez nervových nebo kašlavých záchvatů. Faktem je, že mikrob nekašle, ale zjedná si na to vás. A vy začnete lamentovat v nervovém záchvatu, co že jste to chytli, což však je silácká a obvyklá člověčí lež, protože mikrob chytnul vás. Potom tvrzení, že jste nemocen, málomocen nebo bezmocem není správné, protože jste chycen, uloven, infikován - tedy rozbiten, poškozen, zneužit a to je potřeba opravit, vyležet a vykašlat (mikroba i se na to). Tím se kruh uzavřel a je potřeba další porci mateřídouškového čaje, kam můžete přidat celou řadu jiných bylin: tymián, diviznu, podběl, sléz, proskurník, jitrocel, třapatku, lípu, heřmánek, šalvěj, černý mínus (bez), dobromysl, anýz, fenykl a tak nějak kde co...
Při spařování je silice zachována v čaji a tříslovin se uvolňuje méně než při varu, což je zrovna dobře a čaj má pak univerzálnější charakter s uklidňujícím vlivem i na nervový systém a průduškové potíže.
Mateřídouška i s případnou pomocí většiny jmenovaných kytek v obvyklém dávkování 1 lžička řezané nati mateřídoušky nebo s přídavkem uvedené směsi dalších bylin do 1/4 l vroucí vody a 1/4 hodiny spařit pod pokličkou je laskavě neškodná pro dětičky i dětinštějící starce, těhotné i gravidní, budoucí matky nebo ženy v jiném stavu, prostě pro kde koho. Má mírné protizánětlivé účinky na průdušky, trávení, nervový systém, mírní plynatost, křeče v břiše, nadýmání, průjmy, nespavost, menzes, napomáhá tvorbě trávicích šťáv a moči, tiší kašel a epilepsii dětí a pomáhá údajně při porodu všem zúčastněným zevně i vnitřně. Čaj je vhodný při nachlazení a virózách.
Když si dáte ráno hned po probuzení čaj z mateřídoušky, zjistíte, jak jste neodolatelní, naplnění tou správnou reklamní svěžestí, příjemnými vjemy v oblasti žaludku s všeobecným pocitem blaha. Potom se proberete ze snění do skutečnosti a můžete být rádi, že v sobě máte nalitou právě mateřídoušku, protože jinak byste si museli honem udělat silný nervyklidnící čaj z meduňky, dobromysli, kozlíku, mařinky a třezalky na drsnou realitu.
Mateřídoušku dobře nasušenou doporučuji uskladnit ve sklenici nebo ve vakuové skladovací nádobě, abyste nepřišli o silici. I tak ale sotva vydrží do nové sklizně.
Každopádně je mateřídouška naše oblíbená kytka do čaje, který se hodí prostě vždycky a kdykoliv."


.

neděle 26. června 2016

Nápoj z mixované červené řepy a spol.

Banán, hruška, jablko... a bedýnková červená řepa :).






.

Pomerančový nápoj

V těchto hicech docela bezva... a ještě k tomu to bylo využití zbytků...


Pomeranč rozmixovat, přecedit, přidat citronovou šťávu a spoustu ledu, nakonec přidat pár kousků živého pomeranče.

Kedlubnová polévka se špenátovosýrovými nočky

Vynikající.
A bedýnková.
Cibuli a mrkev a stroužek česneku na drobno, zpěnit na oleji, kedluben na malé kousky, zbylé zelenosti z lednice na drobno, zalít vývarem (v hlavním chodu byl povařen květák a brambory a vývar je tu), 20 minut povařit, aby kedlub změknul. Nahrubo rozmačkat, půlku na jemňoučko rozmixovat, osolit.

Nočky: vejce, hromádka špenátu na drobno, hromádka nastrouhaného sýra, osolit, přidat krupici, aby tak akorát, tvořit malinké nočky (5x nabydou), 10-15 minut zavařit.





...

sobota 18. června 2016

Řimbaba a migréna

Už kvetou... tak jen připomenu něco z minula...


Bylinář z Litovle Vláďa Vytásek:
Řimbaba s jednoduchým květem má o něco vyšší léčivé účinky. Léčivky všeobecně šlechtěné jsou vždy méně účinné než ty přírodní plané.
Problém je v tom, že nejúčinnější na migrénu je řimbaba čerstvá, dá se pěstovat doma i v květináči, aby byla celoročně čerstvá nať. Dle tradiční čínské medicíny je účinná pouze na migrénu z horka, pokud je z chladu, tak neúčinkuje. Je dobré vyzkoušet i jiné bylinky,které obsahují kyselinu salicylovou jako je vrbová kůra nebo tužebník jilmový. Zajímavá a rovněž někdy velmi účinná je aloisie citrónová, záleží však na typu migrény. Bolesti hlavy může způsobovat i zablokovaná krční páteř. Bylinář Vláďa Vytásek
vlada.vytasek[zavinac]centrum.cz
http://botanika.wendys.cz/

Jos. A. Zentrich:
...z čerstvé byliny si připravte tinkturu a tu užívejte průběžně, i když migrénu míti nebudete. A v případě, že začne, si vězměte 1-2 tbl. homeopatika CEPHYL. Docela to funguje ! http://botanika.wendys.cz/

Další povídání v tomto loňském článku :)
Řimbaba obecná






...

2.-4.9.2016 Tarot s Dagmar Beskydovou - třídenní seminář


http://tarotwicca.webnode.cz/

Bedýnková zeleninová polévka VEGAN

Klasika.... co zrovna dům a bedýnky dají :).
Cibule, mrkev, brambory, zbytky od květáku, na oleji trochu do hněda, zalít vývarem z květáku (nebo vodou nebo jiným vývarem), provařit, půlku rozmixovat, pak hrst špenátu na drobno asi pět minutek, dosolit a dobrou chuť :).





...

Červnové bedýnky :)

Už jsem se tady o bedýnkách opakovaně zmiňovala, jsou opravdu velice fajn. Nikdy nevíte předem, co v nich bude, vždy je to podle momentální situace podle stupně průběžného dozrávání, růstu, sklizně místních farmářů...
Kupříkladu v jedné bedýnce měly být okurky salátovky - ale dostali jsme omluvu, že jsou v bedýnce jen dvě, protože o víkendu před výdejem panu pěstiteli vykradli skleník. V poslední bedýnce zase nebyly bonusové bylinky, protože šly na květ, místo nich dostal každý navíc jako bonus (mimo váhu) pytlík nových brambor.





Jako další veliké plus vidím i možnost přikoupit si navíc něco, co zrovna roste :), například tentokrát salát polníček :).


Máte-li možnost dostat se k tak vstřícným a srdíčkovým "bedýnkářům", jako máme my tady v Pcicích, neváhejte ani chvilku :).

Bramborokvětákové placičky s kari :)

Jardíčkův recept s pracovním názvem Tádž Mahál placičky :).
Jinak taky "bedýnkové placičky" :).
Nebo třeba bramboráčky po ala indicku :).


Květák a brambory 1:2, květák 10 minut povařit do změknutí (a máme vývar na polévku :) ), brambory nastrouhat najemno, pak propláchnout, pak vymačkat, květák rozmačkat a přidat brambory, 2 vejce, 2 stroužky utřeného česneku, troška kmínu, lžička kari, teda kdybyste cítili tu vůni při smažení! Ó! Jinak osobně bych přidala ještě o něco víc česneku i víc kari, tak třeba příště :). No a 2 lžíce polohrubé mouky a dosolit, pomalinku smažit. Asi 1 cm vysoké placičky, aby byly vysoké a vevnitř měkké, Jardíček je formoval formičkou :).


A k tomu trošku křehounkého bedýnkového salátku... s klasickým sladkokyselým nálevem :).




...

čtvrtek 16. června 2016

Překvapení úplně největší - rodinka Malochlívovic :-)

Tak toto byl až šok... v neděli jsme přijeli na chalupu, objevila jsem Síňovic mrňata, koukla na Velkochlívovic šesterčata a šla otevřít dveře do malého chlíva. A tam na starém hnízdě seděly dva bobky, koukala jsem jako puk - že by staří nějací? Houbeles... mrňata - ale už velká :). Nádherňáci :). Čtyři :))). Tak ať se jim daří :). Ono jak tam letos jezdíme míň, tak jsou vlaštovičky všechny o něco plašší - a nedaly se od začátku vyfotit a vypozorovat, kde kdo bydlí, vždycky před náma frnkly :). No tak teď už vím - máme tři páry :))). Nadšenííí :).


neděle 12. června 2016

Salátová polévka

Kořenová zelenina co dům dá - mrkev, celer, petržel, k tomu cibulka, pomalinku dozlatova, přidat pár lžic mouky, až to zjíškovatí, pak přidat vývar (zelenina, brambory...) nebo vodu studenou, 20-30 minut provařit, potom do toho Jardíček přidal něco z lednice, neví, co to bylo, ale nadrobno a 5 minutek to povařil - byl to bedýnkový salát, jeho vnitřek :))). Pak třetinku rozmixoval dohladka, přidal trošku smetany, dosolil, minutku provařil a hotovo, aby to neznámé z lednice moc nezměklo :)).





...

Meruňkové potěšení

Tak toto byla opravdová úžasnost :). Takový dezertík po obědě :).
Plnotučný tvaroh, trocha smetany, trocha cukru dle libosti. Vymíchat do hladka - a máme pribiňáček takovej :). V lednici nechat odležet :).


A teď budu doslova Jardíčka citovat:
"První meruňky, které jsem letos viděl - ale šlo by to určitě udělat i z jiných" :-DDDD.
Trocha cukru (dost - podle kyselosti meruněk), trocha vody, pomalu rozvařit - asi 20 minut (10 - 20 dle zralosti meruněk),


nechat trochu vystydnout, ale ne úplně studené, a servírovat.



Závěrečné hodnocení:

Já: "Jsem zcela poprdínkována. Úžasné."
Nemalá: "Vynikající."
Jardíček: "Nebylo to nejhorší."








.

S Ellou Šamánkovou (nejen) o smrti a odcházení

S Ellou Šamánkovou (nejen) o smrti a odcházení Zdroj: YouTube, kanál Nechsenest CZ