sobota 30. června 2018

Kosí bratři na dvorečku

Na dvorečku našeho činžáku žijí kosáci. Letos už vyvedli 3 mlaďochy... a teď zahnízdili podruhé - pár cenťáků od našeho okýnka. Už vykoukli, bratříčci :). To bude zase tóčo, až se v kosí škole budou učit hledat žížalky... jak se to kde líp na betonovým činžákovým dvorku naučit než v truhlíkách s kytkama :). Jsou to rošťáci :).
Ale i tak je mám moc ráda, ať se jim dobře vede :).




Jsou velice přizpůsobení jejich s prominutím "blbému" způsobu stavění hnízd na místech dostupných všem možným predátorům, mrňata ani nemuknou, na hnízdě si nepovídají ani se sebou, ani s rodiči, rodiče nenajdete, ani se nehnou... až když už je "nebezpečí" příliš blízko, odletí a odlákávají pozornost...





.

sobota 16. června 2018

Lepší než kupovaná, jahodová "zmrzlina" stopro domácí :)


Jahody nahrubo rozšťouchnout, osladit, promíchnout s ušlehanou šlehačkou, ať si to ale ponechá trochu strukturu, na pár hodinek do mražáku. Boží :).



.

Najdi 10 rozdílů :)

Už kvetou i v Meziokní u Krakonošova:). Je to ale velikej fofr :), některé odkvetly nezodpovědně :) v pracovní dny, jiné se předvádějí před čima :).




.

Květákové kari s opečenými brambůrkami

Vynikající...


Cibuli na kusy zasmahnout, česnek, půl lžičky kurkumy, půl lžičky kari, půl lžičky kmínu rozvonět, 2 lžíce mouky zasmahnout, podlít vývarem, kus květáku, brokolice na kousky, trochu špenátu, 15 minutek provařit, osolit, trochu smetany, nahrubo rozšťouchnout. K tomu brambůrky osmahlé na másle. Opravdu moc dobré :).



.

úterý 12. června 2018

Mozeček květákový se šťouchaným bramborem

Díky zeleninovým bedýnkám jsme teď měli nádherné čerstvé květáky :).


Klasická jednoduchost :). Mozeček - uvaříš, prošťouchneš, hodíš vejce, sůl, necháš na pánvi trochu zatuhnout.

Šťouchané brambory s jarní cibulkou za syrova - jsou horké, takže ta jarní cibulka se v nich "dodělá".



.

Polévka zeleninová s vejcem a krupicí

Nechce už Jardíček "diktovat" tyto jednoduchosti, že prý jako vždycky :)... ale záměr je poskytnout inspiraci, tak tedy: zeleninka, co je zrovna doma... cibule, mrkev, celer... osmahnout do získání barvy, vývar, květák i s částmi lupení, jedno ejce s krupicí hodně do řídka, osolit, rozmíchat, pár minutek provařit...




.

čtvrtek 7. června 2018

Šrucha zelná roste před očima, všude :)

Mám takovou radost :))), jak zapršelo, objevila se ve velikém množství, hned jsem si pár rostlinek nakyblíčkovala, tady volně venku ve městě je to všude na očůraných plochách :). Povídáního o ní je na netu plno, takže jen stručnější souhrn:
- Zásobárna vitamínů, minerálních látek a antioxidantů, vitamín C, E, B1, B2 B3, provitamín A, fosfor, vápník, zinek, hořčík, železo, koenzym Q 10, vysoký podíl omega-3-mastných kyselin (vyšší než jakákoli jiná listová zelenina), hořčíku obsahuje nejvíc ze všech různých zelenin. Vynikající salát, do špenátu, do tvarohových a sýrových pomazánek, do polévek, dusit s vejcem jako kapustu. Sklízíme po celé léto, odřezáváme celé výhonky a rostlinka opět za další 3 týdny doroste. Ty, které jsou určené k jídlu ale nenecháme vykvést, jakmile nasadí na květ, hořknou.
- Chuť šruchy je nakyslá, výrazná a může být mírně svíravá. Ostřejší a svíravé tóny způsobené kyselinou jablečnou jsou u šruchy výraznější ráno, v průběhu dne se kyselina jablečná metabolizuje, proto listy sbíráme při plném slunci v poledne nebo odpoledne, listy jsou jemnější a nasládlé. (Mně chutná trochu jako šnitlík, ale bez jakékoliv štiplavosti. Prostě velice příjemně mírně nakysle.)
- Má poměrně hluboký, kůlovitý kořen, proto je schopná tolerovat sucho a získat si vodu z větší hloubky. Sklízí se od května do října. Křehké sukulentní výhony šruchy po utržení bez vody brzy vadnou, proto je sklízíme až těsně před přípravou jídla. Krátkodobě je můžeme skladovat v lednici v navlhčeném ubrousku nebo ve sklenici vody. Zvlášť dobře prospívá v písčitých půdách. Má ráda slunečná stanoviště, ve stínu se jí nedaří. Na rozdíl od šruchy velkokvěté kvete pouze krátce, drobnými žlutými kvítky.
- Matthioli doporučoval tuto zeleninu při poruchách činnosti močového měchýře zapíjet bílým vínem. Z našich bylinářů ji používal Josef Zentrich. Více si jí cenní v zahraničí a nejvíce americký lékař James A. Duke, který ji s úspěchem používá na mnoho nemocí. K léčivým účelům se používá se čerstvě vylisovaná šťáva z natě, úplně nejlepší je zařadit bylinku pravidelně do jídelníčku. Snižuje obsah tuků a cholesterolu v krvi, zlepšuje trávení, zlepšuje záněty žaludku a střev. Povzbuzuje střevní peristaltiku = prevence i lék proti zácpě. Čerstvě vylisovaná šťáva snižuje horečku, zevně čerstvé listy k potírání ran, popálenin nebo spálenin od sluníčka - zklidňují pokožku a urychlují hojení - a na kuří oka. Kuří oka a tvrdá kůže se potíraly ráno a večer čerstvou šťávou, odvar je méně účinný.
- V tradiční čínské medicíně se užívá i sušená nať ve formě odvaru, zlepšuje práci imunitního systému a údajně působí proti předčasnému stárnutí.
- Dle Vládi Vytáska: Léčebně pomáhá při většině srdečních chorob, angině pektoris, srdeční arytmii, při vysokém krevním tlaku, v prevenci proti šedému zákalu, dále působí proti depresi, bolestem hlavy a migréně, roztroušené skleróze, na chronický únavový syndrom, proti kvasinkovým infekcím, kandidóze, na záněty šlach a kloubních váčků, při lupénce, oddaluje stárnutí organismu, účinná při jaterních poruchách, proti pálení žáhy, na zhubnutí při nadváze se používá v kombinaci s ptačincem žabincem. Při překyselení snižuje tvorbu žaludeční kyseliny. Žvýkání čerstvé natě několikrát denně pomáhá při krvácení dásní a počáteční parodontóze.
Nemá žádné vedlejší nežádoucí účinky a mohou jí používat i malé děti, starší lidé, těhotné a kojící ženy. Existuje množství zahradních / zeleninových kultivarů, kupříkladu taková ta kupovaná má vzpřímený vzrůst... ale tady je řeč o "plazivé" plané bylince :).
Roste opravdu ve velice skromných podmínkách...
Ve spárách silnic a chodníků...


No a tohle, to jsem si donesla pár vyrýpnutých rostlinek z psího trávníku... a nasadila si je do truhlíku :).

neděle 3. června 2018

Čekuládička, poobědový mlsík

A protože na sobotní oběd dorazila nečekaně i naše Nemalá (která kopr nemusí a tak dostala rychlovku, špagety se zeleninou), připravil nám Jardíček poobědovou sladkou tečku. Čokoládu :). Se šlehačkou.

Polívečka klasická zeleninová vyjemnělá

Trocha zeleniny, zasmahnout, lžíci mouky zasmahnout, vývar, brokolice na kousky, provařit, trochu prošťouchnoout, malinko smetany na zjemnění, osolit... a je to...



.

Naše rodinné miminko roste jako z vody

Našemu - tedy naší Nemalé miminku Dafince, vznešeně Daphne Bau, už je čtyři a půl měsíce.
Je pořád velice rozkošná, asi tak bude trvale :).
Pomáhala mi přesazovat kytky do truhlíků, no, spíš jen kypřila půdu :))). Hrabala s obrovským nadšením, tu černou bradu běžně nemívá :).






Je legrační, když k nám Dafinka přijde, s Barunkou a s Bertíčkem toho mají barevně tolik společného :))), přitom úplně jiné gangy :).
Ale úplně podstatné je, že se navzájem mají rádi. Nebo spíš že Barunka (slepá, hluchá) Dafinku tak nějak přijala, nemá žádné námitky :). Dafi je miluje oba :).






.

S Ellou Šamánkovou (nejen) o smrti a odcházení

S Ellou Šamánkovou (nejen) o smrti a odcházení Zdroj: YouTube, kanál Nechsenest CZ